İlkokul öğrencilerinde kelime bilgisi, konuşma becerisi tutumu ve konuşma kaygısı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
An investigation of the relationships between vocabulary knowledge, attitudes towards speaking skills and speaking anxiety in primary school students
- Tez No: 1006937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
Özet
İlkokul öğrencilerinin kelime bilgisi düzeyleri, konuşma becerisine yönelik tutumları ve konuşma kaygıları arasındaki ilişkinin incelendiği araştırmanın örneklemini Batı Karadeniz Bölgesi'nde bir ilkokulun 3. ve 4. sınıflarında öğrenim gören 335 öğrenci oluşturmaktadır. İlişkisel tarama modelinde yürütülen araştırmada öğrencilerin kelime bilgisi düzeylerini belirlerken Kelime Bilgisi Testi (Aksak Ertaş vd., 2024), konuşma becerisine yönelik tutumlarını belirlerken İlkokul Öğrencilerine Yönelik Konuşma Becerisi Tutum Ölçeği (Güvey Aktay vd., 2022) ve konuşmaya yönelik kaygılarını belirlerken İlkokul Öğrencilerinin Sınıf Önünde Konuşma Kaygısı Ölçeği (Uysal vd., 2019) kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler araştırmacı tarafından oluşturulmuş kişisel bilgiler formu aracılığıyla (cinsiyet, sınıf düzeyi, eğitim vb.) farklı değişkenler açısından değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler için t-testi, ANOVA, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, ilkokul öğrencilerinin kelime bilgisi düzeyleri, konuşma becerisine yönelik tutumları ve konuşma kaygıları orta düzeyde belirlenmiştir. Öğrencilerin kelime bilgisi düzeylerinin yalnızca anne-baba öğrenim düzeyi, sınıf düzeyi ve medya kullanım sıklığı değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Öğrencilerin konuşma kaygılarının yalnızca cinsiyet değişkenine göre anlamlı biçimde farklılaştığı sonucuna ulaşılırken; konuşma becerisine yönelik tutumların ise cinsiyet ve medya kullanım sıklığı değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Korelasyon analizleri sonucunda, öğrencilerin kelime bilgisi düzeyleri ile konuşma becerisine yönelik tutumları arasında pozitif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunduğu; kelime bilgisi düzeyi ile konuşma kaygısı arasında negatif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Regresyon analizi sonuçları ise hem kelime bilgisi düzeyinin hem de konuşma becerisine yönelik tutumun, konuşma kaygısını negatif yönde anlamlı biçimde yordadığını ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
The study examined the relationship between vocabulary levels, attitudes towards speaking skills, and speaking anxiety among 3rd and 4th grade 335 primary school students in the Western Black Sea Region. In this relational survey study, the Vocabulary Test (Aksak Ertaş vd., 2024), the Primary School Students' Speaking Skills Attitude Scale (Güvey Aktay vd., 2022) and the Primary School Students' Public Speaking Anxiety Scale (Uysal vd., 2019) were used to obtain the data. In terms of different variables (gender, grade level, education, etc.) through a personal information form created by the researcher was used to evaluate. Independent samples t-test, ANOVA, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis were used in the analysis of the data. According to the research findings, primary school students' vocabulary levels, attitudes towards speaking skills, and speaking anxiety were determined to be at a moderate level. It was found that students' vocabulary levels showed significant differences only according to the variables of parental education level, grade level, and frequency of media use. While students' speaking anxiety differed significantly only according to the gender variable, attitudes towards speaking skills showed significant differences according to gender and frequency of media use variables. Correlation analyses revealed a positive and low-level significant relationship between students' vocabulary levels and attitudes towards speaking skills; and a negative and low-level significant relationship between vocabulary level and speaking anxiety. Regression analysis results showed that both vocabulary level and attitudes towards speaking skills significantly predicted speaking anxiety negatively.