Adölesan atlet, yüzücü ve futbolcuların diyet ve vücut kompozisyonu özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the diet and body composition characteristics of adolescent athletes, swimmers and soccer players
  1. Tez No: 1006943
  2. Yazar: MURAT GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ZİYAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı; yarışmacı düzeyde faaliyet gösteren atlet, yüzücü ve futbolcuların diyet alışkanlıkları ile vücut kompozisyonu özelliklerini karşılaştırarak, farklı spor branşlarının beslenme stratejileri üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Mersin ilinde ikamet eden 82 gönüllü sporcu (35 atlet, 34 yüzücü, 13 futbolcu) üzerinde yürütülen çalışmada, 3 günlük besin tüketim kayıtları BeBİS programı ile analiz edilmiş ve vücut kompozisyonu ölçümleri Tanita MC980 cihazı ile yapılmıştır. Veriler SPSS programında Kruskal-Wallis H testi ve Mann Whitney U testi ve Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, erkek sporcuların kadınlara kıyasla anlamlı derecede daha fazla enerji harcadığı (p<0.01), kalori ve protein (p<0.05) tükettiği, kadınların ise erkeklere göre daha yüksek yağ oranına ve yağ kütlesine (p<0.01) sahip olduğu belirlenmiştir. Branşlar arası karşılaştırmalarda, erkek atletlerin yüzücülere göre daha fazla kalori harcadığı (p<0.05) ve protein tükettiği (p<0.001) görülmüştür. Karbonhidrat alımında ise futbolcuların yüzücülerden yüksek olduğu (p<0.001) tespit edilmiştir. Kadın sporcularda yüzücülerin futbolculara göre daha yüksek yağ tüketimi (p<0.01), futbolcuların ise diğer branşlara göre daha yüksek yağ oranına (p<0.05) sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca, sporcuların önemli bir kısmında enerji ve karbonhidrat alımının yetersiz kaldığı, özellikle kadın sporcularda ve yüzme branşındaki bireylerde bu durumun daha belirgin olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, adolesan sporcuların beslenme ve vücut kompozisyonu özellikleri cinsiyet ve spor branşına göre önemli farklılıklar göstermektedir. Bu bulgular ışığında, sporcuların performansını artırmak ve uzun vadeli sağlıklarını korumak amacıyla beslenme programlarının spor branşının özellikleri ve cinsiyet faktörü dikkate alınarak özelleştirilmesi, özellikle enerji ve karbonhidrat alımının optimize edilmesi ve kapsamlı beslenme eğitimleri verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the dietary habits and body composition characteristics of competitive-level athletes, swimmers, and football players, thereby revealing the impact of different sports disciplines on nutritional strategies. Conducted with 82 volunteer athletes (35 track and field athletes, 34 swimmers, 13 football players) residing in Mersin, Turkey, the research analyzed 3-day food consumption records using the BeBİS (Nutrition Information System) software and measured body composition with the Tanita MC980 device. Data were evaluated using the Kruskal-Wallis H test, Mann-Whitney U test, and Spearman correlation analysis in SPSS. Findings revealed that male athletes expended significantly more energy (p<0.01), consumed more calories and protein (p<0.05) than females, while females had higher body fat percentage and fat mass (p<0.01). In inter-discipline comparisons: Male track athletes expended more calories (p<0.05) and consumed more protein (p<0.001) than male swimmers. Football players had higher carbohydrate intake than swimmers (p<0.001). Female swimmers consumed more fat than female football players (p<0.01), while football players had higher body fat than other disciplines (p<0.05). Additionally, a significant proportion of athletes exhibited inadequate energy and carbohydrate intake, particularly among female athletes and swimmers. In conclusion, adolescent athletes' nutritional and body composition profiles differ significantly by gender and sport discipline. These findings highlight the need to customize nutrition programs based on sport-specific demands and gender, optimize energy and carbohydrate intake, and provide comprehensive nutrition education to enhance performance and safeguard long-term health.