Uçaklarda ana güç kaynağı kayıplarında rat sisteminin haberleşme sürekliliği üzerindeki etkilerinin modellenmesi
Modeling the effects of the rat system on communication continuity during main power source losses in aircraft
- Tez No: 1006957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YILDIRIM DALKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, ticari yolcu uçaklarında acil durum ünitesi olarak görev yapan ram air turbine (RAT) sisteminin elektriksel güç üretim kapasitesini ve bu gücün VHF1 haberleşme birimine iletimini incelemektedir. Ana güç sistemlerinin devre dışı kalması durumunda, RAT mekanizması aracılığıyla tahrik edilen sabit hızlı motor /jeneratör (Constant Speed Motor/Generator, CSM/G) biriminin dinamik davranışı ve güç akışı, modellenmiş ve ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Havacılık elektroniği alanındaki yaygın kullanımı ve esnek modelleme imkânı sunması nedeniyle, modellemede MATLAB/Simulink tercih edilmiştir. RAT sisteminin devreye girme kriterleri olan AC BUS hatlarının durumu, uçak hızı ve manuel acil güç komutu modele entegre edilmiş ve sistemin çalışma mantığının gerçek operasyonel koşullarla uyumu sağlanmıştır. Model bileşenleri, tasarım ihtiyaçlarına göre düzenlenebilir modüler bir yapıda kurgulanmış, böylece kullanıcıya esnek bir simülasyon ortamı sunulmuştur. Geliştirilen Simulink modelinde, RAT sistemi tarafından üretilen AC güçten VHF1 haberleşme sisteminin beslenmesi detaylı olarak incelenmiştir. Benzetim çalışmaları sonucunda VHF1 sistemine aktarılan enerji miktarı ve haberleşme biriminin çalışma sürekliliğine ilişkin sinyal verileri grafiksel çıktılar olarak elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, RAT destekli acil güç sisteminin VHF1 haberleşme birimini kesintisiz besleyebildiğini kanıtlamıştır. Ayrıca bu modelleme yaklaşımı, sistemin gerçek uçuş koşullarına kıyasla daha hızlı ve güvenli bir test ortamında analiz edilmesine imkân tanımıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study investigates the electrical power generation capability of the Ram Air Turbine (RAT) system, which operates as an emergency power unit in commercial passenger aircraft, and the transmission of this power to the VHF1 communication unit. In the event of a failure of the main electrical power systems, the dynamic behavior and power flow of the Constant Speed Motor/Generator (CSM/G) unit, driven by the RAT mechanism, were modeled and analyzed in detail. Due to its widespread use in the field of avionics and its capability to provide flexible modeling environments, MATLAB/Simulink was selected as the simulation platform. The RAT deployment criteria, including the status of the AC BUS lines, aircraft speed, and manual emergency power command, were integrated into the model to ensure that the system's operational logic is consistent with real operational conditions. The model components were structured in a modular architecture that can be reorganized according to design requirements, thereby providing users with a flexible simulation environment. In the developed Simulink model, the supply of electrical power generated by the RAT system to the VHF1 communication system was examined in detail. As a result of the simulation studies, the amount of energy transmitted to the VHF1 system and the signal data related to the operational continuity of the communication unit were obtained as graphical outputs. The findings demonstrate that the RAT-supported emergency power system is capable of supplying the VHF1 communication unit without interruption. Furthermore, this modeling approach enables the system to be analyzed in a faster and safer testing environment compared to real flight conditions.