Tarımsal atıkların fungal enzim üretiminde kullanılabilirliği
The usability of agricultural waste in fungal enzyme production
- Tez No: 1006968
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇABUK, DR. SERAP GEDİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Biyogüvenlik Ana Bilim Dalı
Özet
Katı faz fermantasyonu (KFF) düşük serbest su içeriğine sahip katı substratlar üzerinde mikroorganizmaların geliştirilmesini esas alan çevre dostu ve ekonomik bir biyoteknolojik yöntemdir. Bu yaklaşım, özellikle tarımsal ve endüstriyel yan ürünlerin substrat olarak değerlendirilmesine olanak tanıması nedeniyle sürdürülebilir üretim stratejilerinde önemli bir yer tutmaktadır. SSF süreçlerinde yaygın olarak filamentöz mantarlar kullanılarak değerli enzimler, organik asitler ve biyolojik aktif bileşikler elde edilmektedir. Bu enzimler arasında yer alan lakkazlar (EC 1.10.3.2), lignin ve fenolik bileşiklerin oksidasyonunu katalize etme kapasiteleri sayesinde biyoenerji, kağıt ve tekstil endüstrisi, atıksu arıtımı ve gıda teknolojisi gibi birçok alanda dikkat çekmektedir. Katı faz fermantasyonu, hem düşük maliyetli substratların geri kazanımına olanak sağlaması hem de lakkaz verimini artırması açısından önemli bir avantaj sunmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, SSF'nin ölçeklenebilirliği ve lakkaz üretim verimliliğini artırmaya yönelik optimizasyon stratejileriyle, bu yöntemin endüstriyel uygulamalardaki potansiyelini giderek daha görünür kılmaktadır. Söz konusu çalışma kapsamında tarımsal kaynaklı buğday kepeği, mısır püskülü, yer fıstığı kabuğu ve kiraz sapı kullanılarak hazırlanan katı fazlarda Trametes versicolar ile lakkaz enzimi üretimi çalışılmıştır. En yüksek aktivite kiraz sapı kullanılarak yapılan çalışmada elde edilmiş olup daha sonra nemlendirme sıvısının lakkaz üretimine etkisi değerlendirilmiştir. Bu kapsamda saf su, bakır sülfat ve etanol nemlendirme sıvısı olarak katı faz ortamına ilave edilmiştir. Nemlendirme sıvısının belirlenmesinin ardından inkübasyon süresi optimizasyonu yapılarak en yüksek lakkaz enzimi üretim ortamı ve süresi belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde en yüksek lakkaz enzimi kiraz sapının substrat olarak kullanıldığı ve bakır sülfatın nemlendirme sıvısı olarak kullanıldığı durumda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Solid-state fermentation (SSF) is an environmentally friendly and cost-effective biotechnological approach based on the cultivation of microorganisms on solid substrates with low free water content. This method plays a significant role in sustainable production strategies, particularly due to its ability to utilize agricultural and industrial by-products as substrates. In SSF processes, filamentous fungi are commonly employed to produce valuable enzymes, organic acids, and biologically active compounds. Among these enzymes, laccases (EC 1.10.3.2) have attracted considerable attention owing to their ability to catalyse the oxidation of lignin and phenolic compounds, making them highly relevant to a wide range of applications including bioenergy, pulp and paper, textile industries, wastewater treatment, and food technology. Solid-state fermentation offers notable advantages by enabling the valorisation of low-cost substrates while simultaneously enhancing laccase yield. In recent years, studies focusing on the scalability of SSF and optimization strategies to improve laccase production efficiency have increasingly highlighted the industrial potential of this method. In the present study, laccase production by Trametes versicolor was investigated using solid substrates prepared from agricultural residues, including wheat bran, corn silk, peanut shell, and cherry stalk. The highest laccase activity was obtained in experiments using cherry stalk as the substrate, after which the effect of the moistening solution on laccase production was evaluated. For this purpose, distilled water, copper sulphate, and ethanol were added to the solid substrate as moistening agents. Following the determination of the optimal moistening solution, incubation time optimization was carried out to identify the conditions and duration that yielded the highest laccase enzyme production. Evaluation of the results revealed that the highest laccase activity was achieved when cherry stalk was used as the substrate and copper sulphate was employed as the moistening solution.