Huzurevinde yaşayan tip 2 diyabetli yaşlılarda düşme sıklığı, düşme korkusu ile denge ve alt ekstremite fonksiyonel kuvvet arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investing of the relationship between fall frequency, fear of falli̇ng, balance and lower extremity functional strength in elderly people with type 2 diabetes living in a nursing home
- Tez No: 1006969
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR BOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, huzurevinde yaşayan tip 2 diyabet tanılı yaşlı bireylerde düşme korkusu, düşme sıklığı, denge ve alt ekstremite fonksiyonel kapasitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini amaçlamıştır. Çalışma 2025 yılında İzmir de bulunan Buca Sosyal Yaşam Kampüsü Zübeyde Hanım Huzurevinde, toplam 84 birey ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 71,5 ± 5,9 yıl olup; boy, kilo ve VKİ değerleri sırasıyla 165,6 ± 8,9 cm, 75,2 ± 11,4 kg ve 27,4 ± 3,6 kg/m² olarak bulunmuştur. Veriler, sosyodemografik bilgi formu, Uluslararası Düşme Etkililik Ölçeği (FES-I), Zamanlı Kalk Yürü (TUG) testi ve 30 Saniye Otur-Kalk testi ile toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, düşme korkusu yaşayan bireylerde fiziksel performans düzeylerinin daha düşük olduğu, düşme korkusu ile TUG süresi arasında pozitif, FES-I ile 30 saniye otur-kalk testi arasında ise negatif yönde anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların %48,8'i (n=41) son bir yıl içinde düşme öyküsüne sahipken, %51,2'si (n=43) düşme öyküsüne sahip değildir. Düşen bireylerde düşme korkusu oranı %61,9 olarak belirlenmiştir. Fonksiyonel test sonuçları değerlendirildiğinde; düşen grupta 30 saniye otur-kalk testi tekrar sayısı anlamlı derecede düşük (p<0.001), TUG testi süreleri ise anlamlı derecede uzun bulunmuştur (p<0.001). Ayrıca, FES-I skorları düşen bireylerde anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır (p<0.001). Bu doğrultuda, huzurevlerinde kalan tip 2 diyabetli yaşlı bireylerde düşme riskini azaltmaya yönelik egzersiz programlarının, alt ekstremite kuvvetini artırıcı ve dengeyi geliştirici müdahaleleri içermesi önerilmektedir. Çalışma sonuçları, bu alandaki multidisipliner değerlendirme ve müdahalelerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between fear of falling, fall frequency, balance, and lower extremity functional capacity in elderly individuals with type 2 diabetes living in a nursing home. The study was conducted with a total of 84 individuals at the Zübeyde Hanım Nursing Home, Buca Social Life Campus, Izmir, in 2025. The mean age of the participants was 71.5 ± 5.9 years, and their height, weight, and BMI were 165.6 ± 8.9 cm, 75.2 ± 11.4 kg, and 27.4 ± 3.6 kg/m², respectively. Data were collected using a sociodemographic information form, the International Falls Efficacy Scale (FES-I), the Timed Up and Go (TUG) test, and the 30-Second Sit-to-Stand test. The findings indicated that individuals with a fear of falling had lower physical performance levels, with a positive correlation between fear of falling and TUG time, and a negative correlation between the FES-I and the 30-second sit-to-stand test. 48.8% (n=41) of participants had a history of falling within the past year, while 51.2% (n=43) had no history of falling. The prevalence of fear of falling was 61.9% among those who had fallen. Functional test results indicated that the number of repetitions of the 30-second sit-to-stand test was significantly lower in the fall group (p<0.001), and TUG test times were significantly longer (p<0.001). Furthermore, FES-I scores were significantly higher in those who had fallen (p<0.001). Therefore, exercise programs aimed at reducing the risk of falls in elderly individuals with type 2 diabetes living in nursing homes are recommended to include interventions that increase lower extremity strength and improve balance. The study results highlight the importance of multidisciplinary assessment and interventions in this area.