Arkeolojik bakır eserlerin koruma ve onarım uygulamaları: Hadrianopolis'ten bakır kap örneği
Conservation and restoration applications of archaeological copper artifacts: An example of copper vessel from Hadrianopolis
  1. Tez No: 1007057
  2. Yazar: MERYEM KÜLAHLIOĞLU KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. EZGİN YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez çalışması, arkeolojik bağlamda sıkça karşılaşılan bakır eserlerin korunması ve onarımı süreçlerini hem kuramsal hem de uygulamalı yönleriyle ele almaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar bakırın metalürjik gelişim süreci, alaşım teknolojilerindeki ilerlemeler ve metalin kültürel bağlamda üstlendiği işlevsel ile estetik roller, literatür temelli bir inceleme çerçevesinde değerlendirilmiştir. Devamında, bakır ve bakır alaşımlarının bozulma mekanizmaları; fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenler ışığında ayrıntılı olarak incelenmiş, özellikle korozyon ürünlerinin oluşum süreçleri ve eser üzerindeki etkileri derinlemesine analiz edilmiştir. Uygulama bölümünde ise, Hadrianopolis Antik Kenti'nde ele geçen bakır bir eser üzerinde gerçekleştirilen koruma süreci ortaya konulmuştur. Bu süreçte, öncelikle kapsamlı belgeleme çalışmaları yapılmış, ardından eser üzerinde Optik Mikroskop, radyografik görüntüleme, XRF (X-Işını Floresans), XRD (X-Işını Difraksiyonu) ve SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) gibi analitik yöntemler kullanılarak bilimsel analizler gerçekleştirilmiştir. Analitik sonuçlar doğrultusunda yüzey temizliği, kimyasal stabilizasyon, uygun koşullarda paketleme ve kontrollü depolama aşamaları uygulanmış, ayrıca eser kazı alanından dikkatli bir şekilde kaldırılarak korunmuştur. Tüm müdahaleler, eserin özgün yapısını koruma ilkeleri doğrultusunda, etik standartlara bağlı kalınarak, geri dönüşümlü ve kontrollü yöntemlerle yürütülmüştür. Bu çalışma, bakır eserlerin korunmasına yönelik hem uygulamalı bir örnek sunmakta hem de mevcut literatürdeki bilgi boşluklarını tamamlayıcı nitelikte katkılar sağlamaktadır. Elde edilen bulgular, kültürel mirasın sürdürülebilir biçimde korunmasında disiplinler arası yaklaşımların önemini ortaya koymakta ve benzer çalışmalar için metodolojik bir zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the conservation and restoration processes of copper artifacts, which are frequently encountered in archaeological contexts, from both theoretical and practical perspectives. In the first part of the study, the metallurgical development of copper from prehistoric times to the present, the advances in alloy technologies, and the functional as well as aesthetic roles of this metal in cultural contexts are evaluated through a literature-based analysis. Subsequently, the deterioration mechanisms of copper and copper alloys are examined in detail within the framework of physical, chemical, and biological factors, with particular emphasis on the formation processes of corrosion products and their impact on artifacts. In the practical section, the conservation process carried out on a copper artifact unearthed in the ancient city of Hadrianopolis is presented. Within this process, comprehensive documentation was first undertaken, followed by scientific analyses performed using methods such as Optical Microscopy, Radiographic Imaging, XRF (X-Ray Fluorescence), XRD (X-Ray Diffraction), and SEM (Scanning Electron Microscopy). Based on the analytical results, interventions including surface cleaning, chemical stabilization, proper packaging, and controlled storage were implemented, while the artifact was carefully removed from the excavation site for preservation. All treatments were conducted in accordance with the principle of preserving the original structure of the artifact, adhering to ethical standards, and applying reversible and controlled methods. This study not only provides a practical example of the conservation of copper artifacts but also offers complementary contributions to the gaps in the existing literature. The findings emphasize the significance of interdisciplinary approaches in ensuring the sustainable preservation of cultural heritage and establish a methodological framework for future studies.