أدوات التحوط في التمويل بالمعاوضات في المصارف الإسلامية بين النظريةحالة مصرف الراجحيدراسة:والتطبيق
Muâvaza yöntemiyle finansal risklerden korunma araçları: Al Rajhi Bankası üzerine bir çalışma
- Tez No: 1007056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, finansal risklerin teorik temellerine odaklanmakta olup, İslami bankaların karşılaştığı finansal risklerin doğasına dikkat çekmektedir. Çalışmanın amacı, İslami bankalarda korunma araçlarını incelemek ve bu araçların, El-Rajhi Bankası'nın mukavele sözleşmeleri aracılığıyla finansal riskleri azaltmadaki etkisini araştırmaktır. Bu hedeflere ulaşmak için çalışma, finansal risklerin ve türlerinin kavramını incelemek amacıyla indüktif bir yaklaşım kullanmıştır. Ayrıca, mukavele sözleşmelerindeki korunma araçlarının doğasını ve bu araçların finansal riskleri azaltmadaki rolünü açıklamak amacıyla tanımlayıcı bir yaklaşım izlenmiş, aynı zamanda bu araçların El- Rajhi Bankası'ndaki uygulamaları da ele alınmıştır. Çalışmanın pratik kısmında ise, El-Rajhi Bankası'ndaki uzmanlara anketler dağıtarak, mukavele sözleşmelerinin uygulanma derecesini ve finansal risklerin azaltılmasına etkisini belirlemek amacıyla analitik bir yaklaşım benimsenmiştir. Çalışma, El-Rajhi Bankası'nda envanterin farklı derecelerde uygulandığı ve bu araçların finansal riskleri azaltmada önemli katkı sağladığı sonucuna varmıştır. Bu durum, El-Rajhi Bankası'nı Suudi Arabistan ve dünya bankacılık sektörlerinde en büyük İslami bankalardan biri haline getirmiştir. Banka, güvenli bankacılık açısından en yüksek sıralamalarda yer almaktadır. Çalışma, İslami bankaların, mukavele sözleşmeleriyle temsil edilen sözleşmesel korunma araçlarını ve ekonomik korunma araçlarını kullanmalarını, bunları finansal piyasalarla olan etkileşimlerinde ve çeşitli faaliyetlerinde stratejilerinin bir parçası haline getirmelerini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the theoretical foundation of financial risks and highlights the nature of the financial risks faced by Islamic banks. The study aims to understand the hedging tools in Islamic banks and examine the impact of these tools in mitigating financial risks in Al-Rajhi Bank's contracts. To achieve these objectives, the study relied on the inductive approach to examine the concept of financial risks and their types. It followed the descriptive approach to clarify the nature of hedging tools in contractual agreements and their role in reducing financial risks, as well as their applications at Al-Rajhi Bank. In the practical aspect, the study adopted an analytical approach using quantitative methods, distributing questionnaires to specialists at Al-Rajhi Bank to determine the extent of the implementation of contractual agreements and their impact on reducing financial risks. The study concluded that most of the contractual agreements, as hedging tools, are applied in Al-Rajhi Bank to varying degrees. These tools have contributed to reducing financial risks, which has made Al-Rajhi Bank one of the largest Islamic banks in the Saudi and global banking sectors. The bank ranks highly among the safest Islamic banks. The study recommends that Islamic banks use both contractual hedging tools, represented by contractual agreements, as well as economic hedging tools, and incorporate them into their strategies when dealing with financial markets and conducting their various activities.