Total kalça artroplasti öncesi oral peynir altı suyu tüketiminin insülin direnci, kortizol, CRP, albümin düzeyi ve iyileşme kalitesi üzerine etkisi
The effect of oral whey consumption on insulin resistance, cortisol, CRP, albumin level and healing quality before total hip arthroplasty
- Tez No: 1007058
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET BAŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Ortopedi ve Travmatoloji, Nursing, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Cerrahi travma, metabolik, inflamatuvar ve nörohormonal yanıtları tetikleyerek sıklıkla postoperatif insülin direncine ve iyileşmenin gecikmesine yol açmaktadır. Yeterli protein alımı, özellikle Peynir altı suyu, anabolik süreçleri destekleyebilir, kas katabolizmasını azaltabilir ve postoperatif iyileşmeyi iyileştirebilir. Bu randomize kontrollü çalışma, total kalça artroplastisi (TKA) uygulanan yaşlı bireylerde preoperatif peynir altı suyu desteğinin glukoz, insülin, HOMA-IR, kortizol, albümin ve CRP gibi postoperatif metabolik belirteçler ile iyileşme kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Spinal anestezi altında TKA planlanan 50-70 yaş aralığındaki toplam 62 hasta randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Müdahale grubuna (n = 30) cerrahiden altı saat önce oral yolla 600 ml peynir altı suyu verilmiş, kontrol grubuna (n = 32) ise eşdeğer miktarda su uygulanmıştır. Metabolik belirteçlerin değerlendirilmesi amacıyla kan örnekleri preoperatif 24. saatte, ameliyat öncesi hemen ve postoperatif 24. saatte alınmıştır. İyileşme kalitesi, postoperatif 24. saatte QoR-15T ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Preoperatif peynir altı suyu desteği, kontrol grubuna kıyasla postoperatif insülin ve HOMA-IR düzeylerini anlamlı olarak azaltmıştır (p < 0.001) ve bu durum insülin duyarlılığında iyileşmeye işaret etmektedir. Kan glukozu, kortizol, CRP ve albümin düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p > 0.05). QoR-15T skorları postoperatif dönemde her iki grupta da daha düşük bulunmuş olup peynir altı suyu desteğinin kısa dönem iyileşme kalitesi üzerinde anlamlı bir etkisi saptanmamıştır. TKA uygulanan yaşlı bireylerde preoperatif peynir altı suyu desteği, postoperatif insülin direncini olumlu yönde etkilemiş; ancak inflamatuvar belirteçler veya kısa dönem iyileşme kalitesi üzerinde anlamlı bir etki göstermemiştir. Uzun dönem etkiler halen devam eden bir takip çalışması kapsamında değerlendirilmektedir. Bu bulgular, peynir altı suyu erken postoperatif dönemde metabolik iyileşmeyi destekleyebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Surgical trauma triggers metabolic, inflammatory, and neurohormonal responses, often leading to postoperative insulin resistance and delayed recovery. Adequate protein intake, particularly whey protein, may support anabolic processes, reduce muscle catabolism, and improve postoperative recovery. This randomized controlled study aimed to evaluate the effects of preoperative whey protein supplementation on postoperative metabolic markers such as glucose, insulin, HOMA-IR, cortisol, albumin, and CRP and recovery quality in elderly individuals undergoing total hip arthroplasty (THA). A total of 62 patients aged 50-70 years scheduled for THA under spinal anesthesia were randomly assigned to two groups. The intervention group (n = 30) received 600 ml of oral whey protein six hours before surgery, while the control group (n = 32) received an equivalent amount of water. Blood samples were collected 24 hours preoperatively, immediately before surgery, and at the 24th postoperative hour to assess metabolic markers. Recovery quality was evaluated at the 24th postoperative hour using the QoR-15T scale. Preoperative whey protein supplementation significantly reduced postoperative insulin and HOMA-IR levels compared with the control group (p < 0.001), indicating improved insulin sensitivity. No significant differences were observed between the groups in terms of blood glucose, cortisol, CRP, and albumin levels (p > 0.05). QoR-15T scores were lower in the postoperative period in both groups, and whey protein supplementation did not show a significant effect on short-term recovery quality. In elderly individuals undergoing THA, preoperative whey protein supplementation positively affected postoperative insulin resistance; however, it did not demonstrate a significant effect on inflammatory markers or short-term recovery quality. Long-term effects are being evaluated as part of an ongoing follow-up study. These findings suggest that whey protein may support metabolic recovery in the early postoperative period.