İletişimsel bir unsur olarak lüks marka parfüm şişe tasarımlarının göstergebilimsel açıdan incelenmesi
A semiotic analysis of luxury brand perfume bottle designs as a communicative element
- Tez No: 1007076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR IŞIKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
Özet
İletişim, bireylerin ve toplumların anlam üretme ve bu anlamları paylaşma süreçlerinin temelini oluşturan çok katmanlı bir olgudur. Görsel iletişim ise bu sürecin en etkili alanlarından biri olarak, özellikle tüketim kültürü içerisinde nesneler aracılığıyla anlamın aktarılmasını mümkün kılmaktadır. Günümüz tüketim toplumunda ürünler yalnızca işlevsel özellikleriyle değil, taşıdıkları simgesel değerler ve kurdukları anlamsal ilişkiler üzerinden de algılanmaktadır. Bu bağlamda lüks markalar, tasarım unsurlarını güçlü bir iletişim aracı olarak kullanarak marka kimliği, prestij ve ayrıcalık kavramlarını görsel düzlemde yeniden üretmektedir. Lüks marka parfüm şişeleri, yalnızca bir ambalaj unsuru olmanın ötesinde; estetik, kültürel ve simgesel anlamlar taşıyan iletişimsel nesneler olarak öne çıkmaktadır. Şişe tasarımları; biçim, oran, renk, malzeme, tipografi ve sembolik anlatım gibi görsel kodlar aracılığıyla markanın değerlerini, hedef kitlesini ve konumlandırma stratejisini yansıtan göstergeler bütünü oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında DKNY Golden Delicious, Bvlgari Opera Prima, Parfum VI by Gianni Vive Sulman, No. 1 Passant Guardant by Clive Christian ve Pleine Lune sur le Nil by Parfums De Burmann parfüm şişe tasarımları seçilmiştir. Bu örnekler görsel iletişimin temel ögeleri, tasarım ilkeleri ve Roland Barthes'ın göstergebilim kuramı temel alınarak analiz edip incelenmiştir. Dolayısıyla çalışma, seçili şişe tasarımlarını iletişimsel bir unsur olarak ele almıştır ve söz konusu tasarımların nasıl anlam ürettiğini, bu anlamların nasıl yapılandırıldığını ve göstergebilimsel açıdan hangi göstergeler üzerinden tüketiciyle iletişim kurduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Communication is a multi-layered phenomenon that forms the basis of the processes through which individuals and societies produce meaning and share these meanings. Visual communication, as one of the most effective areas of this process, enables the transmission of meaning through objects, particularly within the context of consumer culture. In today's consumer society, products are perceived not only through their functional attributes but also through the symbolic values they carry and the semantic relationships they establish. In this context, luxury brands reproduce concepts such as brand identity, prestige, and exclusivity on a visual level by utilizing design elements as powerful tools of communication. Luxury brand perfume bottles stand out as communicative objects that carry aesthetic, cultural, and symbolic meanings beyond their function as mere packaging elements. Bottle designs constitute a system of signs that reflect the brand's values, target audience, and positioning strategies through visual codes such as form, proportion, color, material, typography, and symbolic expression. Within the scope of this study, the perfume bottle designs of DKNY Golden Delicious, Bvlgari Opera Prima, Parfum VI by Gianni Vive Sulman, No. 1 Passant Guardant by Clive Christian and Pleine Lune sur le Nil by Parfums De Burmann were selected for analysis. These examples were examined based on the fundamental elements of visual communication, design principles, and Roland Barthes' semiotic theory. Accordingly, the study approaches the selected bottle designs as communicative elements and aims to reveal how meaning is produced through these designs, how such meanings are structured, and through which semiotic signs the designs establish communication with consumers.