Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin halk sağlığına etkisinin farkındalık ve bilgi düzeyinin araştırılması: Ardahan ili örneği
Investigation of awareness and knowledge levels regarding the impact of global warming and climate change on public health: The case of Ardahan province
  1. Tez No: 1007077
  2. Yazar: SEMRA BÜYÜKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN AYVAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ardahan ilinde yaşayan bireylerin küresel ısınma ve iklim değişikliğine ilişkin bilgi düzeyleri ve farkındalıklarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yaklaşımıyla, tarama modeli kullanılarak yürütülen araştırma 350 katılımcı ile tamamlanmış; veriler Demografik Bilgiler Formu ve yüksek güvenirliğe sahip İklim Değişikliği Tutum Anketi aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, katılımcıların iklim değişikliğini küresel ve yerel ölçekte önemli bir sorun olarak algıladıklarını ve özellikle sağlık, tarım, hayvancılık ve su kaynakları üzerindeki etkilerine yönelik yüksek farkındalık sergilediklerini ortaya koymuştur. Buna karşın, genel bilgi düzeyinin yeterli olmadığı ve yerel düzeydeki mücadele çalışmalarının yetersiz bulunduğu belirlenmiştir. Demografik değişkenler açısından, kadınların ve eğitim düzeyi yüksek bireylerin iklim değişikliğine yönelik tutum puanlarının anlamlı biçimde daha yüksek olduğu saptanırken, yaş ve ikamet yerinin tutum üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Sonuç olarak, Ardahan ili genelinde iklim değişikliğine yönelik farkındalık düzeyinin yüksek olduğu ve iklim değişikliğinin toplum tarafından önemli bir sorun olarak algılandığı belirlenmiştir. Bu kapsamda; iklim değişikliğinin halk sağlığı üzerindeki etkilerini dikkate alan politikaların geliştirilmesi, eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinin yaygınlaştırılması ile iklim uyum stratejilerinin hayata geçirilmesinin, bölgesel dirençliliğin artırılmasına önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the knowledge level sandawareness of individualsliving in Ardahan province regarding global warming and climate change. Employing a quantitative research approach, the study was carriedoutusing a survey designand completed with 350 participants. Data werecollected through a Demographic Information Form and the Climate Change Attitude Questionnaire, which demonstrated high reliability. The finding srevealed that themajority of participants perceive climate change as a significant issue at both global and local level sand exhibit a high level of awareness regarding its potential impacts, particularly on health, agriculture, live stock production, and water resources. However, the overall level of knowledge was found to be insufficient, and local-level effortsto address climate change were perceived as inadequate. Interms of demographic variables, women and in dividual swithing here ducationalat tainment exhibited significantly higher climate change attitude scores, where a sage and place of residence had no significant effect on attitudes. In conclusion, a high level of awareness of climate change was identified across Ardahan province, and climate change was widely perceived as an important societal problem. In this context, it is considered that the development of policies addressing the public health impacts of climate change, the expansion of education and awareness-raising activities, raising activities of climate adaptation strategies willmake significant contributions to enhancin gregional resilience.