Mimari disiplinlerde uygulanan görsellerin grafik etiği
Graphic ethics of visuals in architectural disciplines
- Tez No: 1007080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİ ERHAN EROL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Mimarlık, Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Fine Arts, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
Özet
Mimari görselleştirme, proje sunumlarında merkezi bir rol oynayarak doğru ve şeffaf bilgi aktarımını destekleyen, manipülatif içerikten kaçınmayı amaçlayan stratejik bir araçtır. Bu süreçte grafik etiği, görsellerin gerçekliği yansıtma sorumluluğunu üstlenerek kullanıcıların mimariyi nesnel biçimde değerlendirmesine katkı sağlar. Gerçekçi ve güvenilir görseller üretmek, bir projenin etkili iletişimini sağlayan temel unsurlar arasında yer almaktadır. Ancak dijital çağda hızla gelişen görselleştirme tekniklerine rağmen, bu sunumların gerçek mimariyle ne ölçüde örtüştüğünü analiz edebilecek standart yöntemlerin eksikliği dikkat çekmektedir. Bu eksiklik, özellikle mimarlık eğitimi alan öğrenciler ve farklı kademelerde çalışan tasarımcılar için grafik etiği farkındalığını artırma ihtiyacını gündeme getirmektedir. Bu çalışma, Afyonkarahisar'daki üst düzey konut projesi Triovista Konakları örnek alınarak gerçekleştirilmiştir. Projenin yüksek katlı mimarisi, geniş sosyal alanları ve kültürel çeşitliliğe hitap eden algısal yapısı, geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşılmasını sağlamakta ve kullanıcı deneyimini doğrudan etkilemektedir. Araştırma sürecinde gerçekleştirilen anketler ve mekân okuma çerçevesi yöntemiyle seçilen yapılar analiz edilmiş; grafik etiğin yalnızca görsel sunumun doğruluğunu değil, aynı zamanda projenin güvenilirliğini ve toplumsal etkisini doğrudan şekillendirdiği ortaya konmuştur. Mimari görselleştirmeler, yalnızca estetik bir araç olarak değil, aynı zamanda karar verme süreçlerinde doğruluk ve mesleki sorumluluğu pekiştiren kritik bir bileşen olarak değerlendirilmiştir. Grafik etiğe dayalı tasarım süreci, kullanıcıların gerçek mekânsal deneyimle örtüşen beklentiler geliştirmelerini sağlamakta; mimarlara ise toplumsal sorumluluklarını yerine getirmede etik bir rehber sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Architectural visualization helps materialize ideas during the project presentation process, where accuracy, transparency, and the transfer of unbiased information play a crucial role. Graphic ethics ensure that architectural visuals accurately reflect reality, allowing users to evaluate projects effectively. Producing realistic and reliable visuals is a fundamental element in communicating architectural projects efficiently. However, with the rapid development of visualization techniques in the digital era, the lack of standard methods to analyze the accuracy of visuals becomes evident. A comprehensive analysis of the role of graphic ethics in the design process has been conducted using the example of Triovista Konakları, a high-end residential project in Afyonkarahisar. While the project's ability to appeal to diverse cultural perceptions broadens its reach among various user profiles, its high-rise architecture and extensive social spaces directly impact user experience. Surveys and spatial reading framework analyses have been carried out during the research, revealing that graphic ethics principles serve as critical criteria for both designers and users. Architectural visualization is emphasized not only as an aesthetic presentation tool but also as a key component in ensuring accuracy and transparency during decisionmaking processes. The study highlights inconsistencies in visualization processes, emphasizing the importance of graphic ethics principles. The perception of space, its relationship with users, and the alignment of design with ethical and aesthetic rules play a crucial role in achieving a successful architectural experience. This research aims to enhance awareness of graphic ethics among architecture students and design professionals at various levels. Graphic ethics principles influence not only the visual representation of designs but also the accuracy, reliability, and societal impact of a project.