Sağlık turizmi kapsamında saç ekimi hizmetlerinde algılanan hizmet kalitesinin hasta memnuniyetine etkisi
The effect of perceived service quality on patient satisfaction in hair transplant services within the scope of health tourism
  1. Tez No: 1007081
  2. Yazar: TUĞBA KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. SELAHATTİN ÇALIŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlık turizmi kapsamında Türkiye'ye gelen ve saç ekimi yaptıran bireylerin algıladıkları hizmet kalitesinin hasta memnuniyetine etkisini incelemektir. Saç ekimi, son yıllarda bireylerin estetik beklentilerinin artması ve teknik gelişmelerin etkisiyle giderek daha fazla tercih edilen bir estetik cerrahi uygulama haline gelmiştir. Türkiye ve özellikle İstanbul saç ekimi turistleri için önemli bir destinasyon haline gelmiştir. Bu nedenle araştırma, İstanbul'da bulunan saç ekimi kliniklerinde 01.09.2025 – 01.12.2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini İstanbul'daki saç ekimi kliniklerine sağlık turizmi kapsamında başvuran bireylerden oluşmuştur. Araştırma evrenini temsil etmesi için İstanbul'da faaliyet gösteren iki saç ekimi kliniğinde bu tarihler arasında saç ekimi hizmeti almış toplam 253 hastadan veri elde edilmiştir. Veri toplama sürecinde, araştırmacılar tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ile katılımcıların sosyodemografik özellikleri toplanmıştır. Hizmet kalitesi ve memnuniyet düzeyini ölçmek amacıyla SERVQUAL ölçeği ve Ayaktan Hasta Memnuniyet Ölçeği kullanılmıştır. Anket formu yüz yüze görüşmeler ve Google form yoluyla uygulanmış ve katılımcıların doğrudan uygulanan ankete katılabilmesi için evrakların tümü İngilizce diline çevrilmiştir. Verilerin analizinde SPSS IBM 29 istatistiksel paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri frekans analizleriyle raporlanmıştır. Bunun yanı sıra elde edilen anket verilerini analiz etmek Pearson Korelasyon Testi, Regresyon Tesi, Bağımsız Örneklemler T-Testi ve Tek Yönlü ANOVA testlerinden faydalanılmıştır. Bu araştırma ile hizmet kalitesinin hasta memnuniyetine etkisine pozitif yönlü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of perceived service quality on patient satisfaction among individuals who traveled to Türkiye within the scope of health tourism and underwent hair transplantation procedures. Hair transplantation has become an increasingly preferred aesthetic surgical procedure in recent years due to the rising aesthetic expectations of individuals and advancements in medical techniques. Türkiye, and particularly Istanbul, has emerged as a significant destination for hair transplantation tourists. Accordingly, the research was conducted between September 1, 2025, and December 1, 2025, in hair transplantation clinics located in Istanbul. The population of the study consisted of individuals who applied to hair transplantation clinics in Istanbul within the scope of health tourism. In order to represent the study population, data were collected from a total of 253 patients who received hair transplantation services during the specified period at two hair transplantation clinics operating in Istanbul. During the data collection process, participants' sociodemographic characteristics were obtained using a Personal Information Form developed by the researchers. The SERVQUAL scale and the Outpatient Satisfaction Scale were utilized to measure service quality and patient satisfaction levels. The questionnaire was administered through face-to-face interviews and via Google Forms, and all research documents were translated into English to enable international participants to complete the survey directly. Data analysis was performed using the IBM SPSS Statistics 29 software package. Participants' demographic characteristics were reported using frequency analyses. In addition, Pearson Correlation Analysis, Regression Analysis, Independent Samples t-test, and One-Way ANOVA were employed to analyze the survey data. The findings of the study indicate that service quality has a positive effect on patient satisfaction.