Grafik tasarımın sanata etkileri
The influences of graphic design on art
- Tez No: 342437
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma kapsamında grafik tasarım sanatının diğer sanat dallarını hangi yönden ve ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Daha önceleri resim sanatının içinde değerlendirilen grafik tasarım sanatı 19. yy sonu itibariyle ayrı bir sanat dalı olarak kabul edilmiştir. Büyük teknolojik buluşlar ile değişen yaşam koşullarına bağlı olarak toplumun sanat anlayışı da dönüşüme uğramıştır. Modernizm olarak da adlandırılan bu süreçten itibaren sanata etki eden sosyolojik, ekonomik ve teknolojik faktörler incelenmiştir.Teknolojik gelişmelere paralel olarak iletişim ve görselliğin önem kazanması grafik tasarım sanatının uygulama alanlarını genişletmiştir. Çok yönlü bir sanat dalı olan grafik tasarım, kapitalist sistemler gereği oluşan tüketim kültürüne hizmet eden etkili bir dil yaratmıştır. Tezin üçüncü bölümünde modern grafik tasarım sanatının oluşmasına katkı sağlayan Arts&Craft, Art Nouveau, De Stijl, Bauhaus, Art Deco gibi sanat hareketleri ile grafik tasarım öğeleri, elemanları ve uygulama alanlarının incelenmesine yer verilmiştir.Sanatın onlarca dalı arasında Grafik tasarım sanatı ile en çok etkileşim içinde olduğuna inandığım resim, fotoğraf, heykel, endüstriyel tasarım ve mimarlık disiplinleri ele alınmıştır. Tarihsel süreç içinde en eski sanat dallarından olan ve daha önce grafik sanatını içinde barındıran resim sanatında fotoğrafın bulunmasından sonra yıkılan geleneksel yapı kübizm ile yeni bir boyut kazanmıştır. Bu güne kadar oluşan sanat akımlarının da katkılarıyla grafik tasarım sanatı, baskı resim, illüstrasyon, kolaj, fotomontaj tekniklerini resim sanatına sokarak etkilemiştir. Bunun sonucunda, resimden figür çıkarılarak geometrik şekil ve renklerle duyguların ifade edildiği, tipografinin resme sokularak hız dinamizm gibi kavramların oluşturulduğu, gazete kupürleri, fotoğraflar vs yapıştırılarak elde edilen kolajlar gibi birçok eser grafik tasarım anlayışında üretilmeye başlamıştır.Grafik tasarım sanatını besleyen bir sanat dalı olan Fotoğrafın, reklam, moda, belgesel fotoğrafçılığı gibi dallarda branşlaşmasına yol açmıştır. Özellikle afiş ve tanıtım kataloglarında kullanılmak üzere sanatsal fotoğraflar çekilmektedir.Hayal gücü, düş ve sezgi gibi soyut kavramların ifade edilebildiği saf biçimlere dönüşen ve kaidesinden kurtulan heykel sanatına etkisi plastik malzemelerin bu alanda kullanılmaya başlamasından sonra olmuştur. Çarpıcı renklerde ve kolay şekil alabilen plastik malzemelerle etkili reklam heykelleri üretilmiştir.Grafik tasarım sanatının en çok etkilediği alanlardan biri olan endüstriyel tasarımı ise ambalaj tasarımı yoluyla olmuştur. İyi bir ambalaj tasarımı sayesinde şüphesiz ürünün çekiciliği artmaktadır.Son olarak mimarlık disiplinindeki etkileri iç mimari ve çevre tasarımında bütünleyici rol alması yönünde olmuştur.İnsanlar yaşadıkça yıllar boyu ihtiyaçlarına göre tasarım alanlarını genişletmiştir. Günümüzde iletişim aracı olarak büyük bir önem kazanan Görsel grafik öğelerinin dili söze dayalı anlatımı aşan bir güce sahiptir. Sanatçılar da ait olduğu kültürün bir parçası olarak, dönemin yapısından yoğun bir şekilde etkilenir. Yaşadığımız yüzyılın bir Grafik Tasarım yüzyılı olması bakımından diğer sanat dalları üzerindeki etkisinin büyüklüğü doğal karşılanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines and focuses on how and from which perspective graphic design affects others branches of art. Although graphic design was defined and considered within the art of painting as a sub-branch of art previously, starting with the end of 19th century it has been recognized as a separate and unique branch of art. With the major technological innovations and consequently affected life conditions, society?s art concept has undergone major transformation. Sociological, economical and technological factors influencing art as general starting from this era also defined as Modernism have been evaluated within this thesis.As parallel to technological developments, increasing importance of communication and visual expressions expanded and amplified application areas of graphic design. As a versatile art branch, graphic design created a unique way of communication that serves effectively to the consumer culture, which was constituted by the capitalist regimes. Art movements such as Arts&Craft, Art Nouveau, De Stijl, Bauhaus and Art Deco that influenced and contributed to the creation of contemporary graphic design and graphic design elements and their application areas will be reviewed and within the third part of the thesis.Among various art branches, in my humble opinion graphic design has its prime interaction with painting, photography, sculpture, industrial design and architecture, hence these art disciplines have been examined significantly in this thesis. Art of painting as one of the oldest art branches throughout the history that contained art of graphic design as a sub-branch previously has been drastically evolved and reached to a brand new dimension by way of abandoning the conventionalist structure pursuant to the discovery of art of photography and embracing the ideas of cubism.With the contributions and influences of all art movements, graphic design art influenced and affected art of painting by way of interpretation of printmaking, illustration, collage and photomontage disciplines in such a way to include them to the art of painting. Consequently, the images itself have been excluded from the art of painting and replaced with graphic design works such as collages including newspaper clippings, photographs and any other elements of graphic design within the boundaries of human imagination, that express feeling with geometrical objects and distinctive colors, including new concepts such as dynamic and speed to the paintings by way of inserting typography.Graphic design art has influenced the evolution of photography, which is one of the art branches contributing to the graphic design, and consequently caused to its branching and development in different areas such as advertising, fashion and documentary photography. Also artistic photography that used for posters and catalogues are consequences of graphic design art.With the usage of plastic materials at sculptures, graphic design started to influence the expression of abstract concepts originating from imagination, dreams, perception and insight to pure forms via sculpture by way of getting rid of strict principles and patterns. Consequently effective advertising sculptures have been created with plastic materials that have remarkably striking colors and are easy to mould.Graphic design had an overwhelming effect on industrial design by way of package design. With proper and imaginative package designs the attractiveness of products has increased significantly.Regarding the architecture the graphic design undertook a supplementary role within the areas of interior architecture and environment planning.Over the years in accordance with the upcoming needs of human kind designing areas have been increased and expanded significantly. As a crucial contemporary communication tool graphic design?s visual elements have an exceeding striking effect over the expressions based on verbal elements solely.Artists are heavily influenced by the circumstances and conditions of their era as an inseparable part of their culture and society. Considering that our century is an era of graphical design its inevitable and major effect on other art branches shall be defined as a natural consequence.