Yasal mal rejiminin tasfiyesi ve bu kapsamda üçüncü kişilere karşı dava hakkı
Liquidation of the legal property regime and the right to sue third parties in this context
  1. Tez No: 1007158
  2. Yazar: ONUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE ŞEN DOĞRAMACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk Medeni Kanunu'nda yasal mal rejimi olarak kabul edilen edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesini ve bu kapsamda üçüncü kişilere karşı dava hakkını incelemektedir. Çalışmanın ilk bölümünde, yasal mal rejiminin kavramsal çerçevesi, başlangıç ve sona erme hâlleri ile bu rejime hâkim olan ilkeler değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, yasal mal rejiminin tasfiye süreci; edinilmiş ve kişisel malların tespiti, değer artış payı, denkleştirme ve katılma alacağı kavramlarıyla birlikte ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise TMK'nın 229. ve 241. maddeleri çerçevesinde, eşin katılma alacağını azaltma kastıyla yaptığı karşılıksız kazandırmaların hukuki sonuçları ve bu kazandırmalardan faydalanan üçüncü kişilere karşı açılabilecek davaların koşulları incelenmiştir. Ayrıca, üçüncü kişilerin iyi veya kötü niyetli olmalarına göre sorumluluk kapsamları ile dava sürecine ilişkin usuli hususlar tartışılmıştır. Sonuç olarak, edinilmiş mallara katılma rejiminin eşler arasında ekonomik adaleti sağlamadaki rolü ve üçüncü kişilere karşı dava hakkının mal rejimi hukukundaki koruyucu işlevi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the liquidation of the regime of participation in acquired property, which is recognized as the statutory matrimonial property regime under the Turkish Civil Code, with particular emphasis on the spouse's right to bring actions against third parties. In the first chapter, the conceptual framework of the statutory property regime, its commencement and termination, as well as the governing principles of the regime are analyzed. The second chapter elaborates on the liquidation of the statutory regime in detail, addressing the determination of acquired and personal property, share of value increase, claim of participation, and the claim of equalization. The third chapter discusses the legal consequences of gratuitous transfers made by one spouse with the intent to reduce the other spouse's participation claim, within the framework of Articles 229 and 241 of the Turkish Civil Code, and examines the conditions for filing actions against third parties who have benefited from such transfers. Moreover, the scope of liability of third parties is evaluated based on their good or bad faith, together with procedural issues regarding the litigation process. Ultimately, the study emphasizes the role of the participation in acquired property regime in ensuring economic justice between spouses and highlights the protective function of the right to bring an action against third parties within the law of matrimonial property.