İslami fetih döneminde Kudüs: (16–132h / 637–749m) tarihleri arasında barış içinde bir arada yaşama
Peaceful coexistence in Quds under the Islamic conquest (16–132 ah / 637–749 ce)
- Tez No: 1007201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KADAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kudüs ve Filistin Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, (16 H/637 M ve 132 H/750 M) tarihleri arasında İslam fethi döneminde, Kudüs şehrinde, barış içinde yaşama konusu ele alınmaktadır. Bu şehrin tarihinde siyasi, dini ve sosyal açıdan derin dönüşümlerin yaşandığı, nüfusun farklı bileşenleri arasındaki ilişkilerin şekillenmesine katkıda bulunan çok önemli bir dönüş noktasıdır. Çalışmanın amacı, Hz. Ömer'in fethinden bu yana Kudüs'ün bir dinî merkez olarak, islam bilincinde sahip olduğu özel dinî ve kültürel statüyü vurgulamak; idari ve yasal bir çerçeve içinde müslümanları ve diğer dinlere mensup insanları bir araya getirmek ve barış içinde bir arada yaşamanın temellerinin atılmasına katkıda bulunmak. Ayrıca çalışma, Emevi ve Abbasi başlangıç dönemleri boyunca Kudüs'te siyasi ve kentsel ilginin görünümleri sonucunda şehrin işlerinin daha iyi organize edilmesine ve dini konumunun güçlenmesine yol açması, sosyal yaşamın istikrarına ve farklı nüfus grupları arasındaki ilişkilerin uyumuna katkıda bulunduğunu vurgulamıştır. Çalışma, İslam Devleti'nin o dönemde tanık olduğu iç farklılıkların, çatışmaların ve dış savaşların olmasına rağmen, Kudüs'ün köklü organizasyonel ve yasal yapısı ile dini ve sosyal çeşitliliği yönetme gücü sayesinde, şehirdeki barış içinde yaşamanın sarsmadığını göstermektedir. Bu çalışmada araştırmacı, tarihi metinleri ve olayların çağdaş anlatımlarını izleyerek, Kudüs'te barış içinde bir arada yaşamanın doğasını ortaya çıkarmak, onu etkileyen faktörler, engelleri ve farklı aşamalardaki dönüşümleri ve bu durumu siyasi ve sosyal bağlamı içinde analiz ederek betimleyici-analitik tarihsel yöntemi benimsemiştir. Ayrıca farklı tarihi dönemler arasındaki birlikte yaşama ve yönetim politikalarının bazı yönlerini karşılaştırarak karşılaştırmalı yaklaşımdan da faydalanmıştır. Özellikle Raşidun, Emevi ve Abbasi dönemleri arasındaki karşılaştırmalar, İslam dünyasının Kutsal Şehir'deki dini ve sosyal çeşitliliği yönetme deneyimine dair daha derin bir anlayışa katkıda bulunan sonuçlara yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the issue of peaceful coexistence in the city of Quds under the Islamic conquest during the period from 16 AH / 637 CE to 132 AH / 750 CE. This period represents a pivotal stage in the city's history, marked by profound political, religious, and social transformations that contributed to shaping the nature of relations among its diverse population components. The study seeks to highlight the distinctive religious and civilizational status that Quds attained in Islamic consciousness since the 'Umari conquest, as an inclusive religious center and a space for interaction between Muslims and followers of other religions, within an administrative and legal system that helped consolidate the foundations of peaceful coexistence. The 'Umari Covenant constituted a foundational model for regulating relations among the city's inhabitants, as it laid down clear rules for the protection of holy sites and the safeguarding of their religious and social rights. The study also examines the manifestations of political and urban attention given to Quds during the Umayyad period and the early Abbasid era, and the resulting organization of the city's affairs and strengthening of its religious status. This contributed to social stability and the cohesion of relations among different population groups. The study shows that the internal differences, conflicts, and external wars experienced by the Islamic state during this period did not undermine the foundations of peaceful coexistence in Quds, due to the city's solid administrative and legal structure and its strong capacity for managing religious and social diversity. In this study, the researcher adopts a descriptive-analytical historical approach by tracing historical texts and contemporary narratives of events and analyzing them within their political and social contexts, in order to reveal the nature of peaceful coexistence in Quds, the factors influencing it, its obstacles, and its transformations across different stages, leading to conclusions that contribute to a deeper understanding of the Islamic experience in managing religious and social pluralism in the holy city.