COVİD19 pandemisinin Nevşehir kadın girişimciler üzerindeki etkisinin analizi
Analysis of the impact of the COVID19 pandemic on women entrepreneurs in Nevsehir
- Tez No: 1007200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Ekonominin gelişmesine katkı sunan kadın girişimcilerin yaşamış olduğu sorunların tespiti ve çözümü için yapılacak olan çalışmalar, toplumların daha ileri bir safhaya gelebilmesi için gereklidir. Son dönemlerde meydana gelip hala etkisi süren pandemi sürecinin, herkes gibi kadın girişimcileri de olumsuz etkilediği düşünülmektedir. Bu çalışmada, çok sayıda literatür taraması yapılarak kavramsal çerçeve ortaya konulmaktadır. Covid19 pandemi sürecinin kadın girişimciler üzerindeki etkisinin araştırılması amacıyla anket yöntemi kullanılmıştır. Anket, Nevşehir TOBB Kadın Girişimci İcra Kurulunda bulunan üyelere uygulanmıştır. Kurul, olabildiğince farklı meslek kollarından işletmelere sahip 30 üyeden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında 15 kişiye ulaşım sağlanarak anket uygulanmıştır. Uygulanan anket sonucu elde edilen veriler analiz edilerek grafik ve şekiller yardımıyla sunulmuştur. Genel olarak çıkan görüşler; kadın girişimcilerin üniversite mezunu ve girişimci olmadan önce çeşitli işlerde çalışan kimselerden oluştuğu, kadınların pandemi sürecinde her anlamda zorlandıkları ancak finansal anlamda çok fazla zorlandıkları, kadın girişimcilerin bu süreçte finansal desteğe yeterince ulaşamadıkları, pandeminin getirdiği olumsuz ekonomik koşulların onları fazlasıyla sarstığı hatta öyle ki kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıkları şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Studies to be carried out to identify and solve the problems experienced by women entrepreneurs who contribute to the development of the economy are necessary for societies to come to a more advanced stage. It is thought that the pandemic process, which has occurred recently and still has an effect, negatively affects women entrepreneurs like everyone else. In this study, a conceptual framework is put forward by making a large number of literature reviews. The survey method was used to investigate the effect of the Covid19 pandemic process on women entrepreneurs. The questionnaire was applied to the members of Nevşehir TOBB Women Entrepreneur Executive Board. The Board consists of 30 members who own businesses from as many different professions as possible. Within the scope of the study, a questionnaire was applied by providing transportation to 15 people. The data obtained as a result of the applied questionnaire were analyzed and presented with the help of graphics and figures. General comments; women entrepreneurs are university graduates and people who worked in various jobs before they became entrepreneurs, women had difficulties in every sense during the pandemic process, but they had a lot of financial difficulties, women entrepreneurs could not reach enough financial support in this process, the negative economic conditions brought by the pandemic shook them so much that they were even faced with the danger of closure as they are faced with.