Seyyid Abdülbâkî el-Hüseynî'nin hayatı ve tasavvufî görüşleri
The life and sufi views of Seyyid Abdülbâkî el-Hüseynî
  1. Tez No: 1007218
  2. Yazar: ERDEM KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yakın dönem tasavvufî mirasın öne çıkan temsilcilerinden Seyyid Abdülbâkî el-Hüseynî'nin hayatını ve tasavvufî görüşlerini sistematik bir yaklaşımla ele almaktadır. Nakşibendî-Hâlidî geleneğin önemli bir temsilcisi olan el-Hüseynî, irşâd faaliyetleriyle yalnızca tarîkat çevresinde değil, geniş bir toplumsal alanda etkili olmuştur. Onun hayatı, mânevî yolculuğu, irşâdı, hizmet anlayışı ve tasavvufî görüşleri çalışmanın temel çerçevesini oluşturmaktadır. Çalışmamızın giriş bölümünde Nakşibendî tarîkatının tarihsel gelişim süreci ile âdâp ve erkân anlayışı özet olarak ele alınmıştır. Bununla birlikte geleneksel sûfîlerin ve Abdülbâkî el-Hüseynî'nin Nakşibendîlik hakkındaki görüşlerine kısaca yer verilmiştir. Birinci bölümde el-Hüseynî'nin şahsiyetinin oluşum süreci, ailesi, eğitimi, mürşîdleriyle ilişkisi ve dergâh hizmetleri çerçevesinde incelenmiştir. Ayrıca Menzil merkezli irşâd faaliyetleri, ilim ve medrese çalışmaları ile toplumsal meselelere yaklaşımı değerlendirilmiştir. Aynı zamanda dînî ve ahlâkî hayatına ilişkin yönleri ile onun tasavvufî mirasını ilmî düzlemde aktarma çabasının bir ürünü olarak kaleme aldığı“elMinhâcü's-Senî Âdâb-ı Şeyh Seyyid Abdülhakîm el-Hüseynî”adlı eseri de ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, Abdülbâkî el-Hüseynî'nin tasavvuf anlayışı tematik başlıklar çerçevesinde ele alınmış; tasavvuf, şerîat-tarîkat, râbıta, zikir, hatm-i hâcegân, sohbet, tövbe, kalp tezkiyesi, ahlâk, edep, gayret ve gaflet gibi kavramlar onun sözleri ve uygulamalarıyla birlikte analiz edilmiştir. Bu incelemede, tasavvuf literatüründeki sûfî görüşlere ve akademik çalışmalara yer yer atıf yapılarak tasavvufî görüşlerin daha kuşatıcı bir bağlamda değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu yönüyle çalışma, geleneksel tasavvufî birikimle irtibatlı, yakın dönem bir sûfî şahsiyetin düşünce ve yaşayış biçimini bütüncül bir yaklaşımla ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda el-Hüseynî'nin ilmî ve mânevî mirası akademik bir perspektiften incelenmiş ve onun çağımız insanına sunduğu rehberliğin temel çerçevesi açık ve tutarlı bir biçimde belirginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study systematically examines the life and Sufi views of Seyyid Abdülbâkî elHüseynî, a prominent representative of the recent Sufi heritage. An important figure in the Naqshbandi-Khalidi tradition, el-Hüseynî's guidance activities had an impact not only within his own circle but also across a broader social sphere. His life, spiritual journey, guidance, understanding of service, and Sufi views form the core framework of this study. The introduction to our study briefly examines the historical development of the Naqshbandi order and its customs and etiquette. It also includes a brief overview of the views of traditional Sufis and Abdülbâkî el-Hüseynî on Naqshbandism. The first section examines al-Husayni's personality development, his family, education, relationships with his spiritual guides, and his services within the dervish lodge. It also evaluates his guidance activities centered in Menzil, his scholarly and madrasa studies, and his approach to social issues. Furthermore, it discusses aspects of his religious and moral life, as well as his work,“al-Minhaj al-Sani Adab-i Sheikh Sayyid Abdulhakim al-Husayni,”which he wrote as a product of his efforts to transmit his Sufi legacy on an academic level. In the second section, Abdülbâkî el-Hüseynî's understanding of Sufism is examined within the framework of thematic headings; concepts such as Sufism, Sharia-Tariqat, Rabita, Zikr, Khatm-i Khacegan, Sohbet, Tawbah, purification of the heart, ethics, etiquette, zeal, and heedlessness are analyzed together with his words and practices. This study aims to evaluate Sufi views in a more comprehensive context by occasionally referring to Sufi views in Sufi literature and academic studies. In this respect, the study aims to present the thought and way of life of a contemporary Sufi figure, connected to traditional Sufi knowledge, with a holistic approach. Accordingly, al-Husayni's scholarly and spiritual legacy has been examined from an academic perspective, and the fundamental framework of the guidance he offers to contemporary humanity has been clearly and consistently defined.