Seyyid Abdulhâkim el-Hüseyni Medresesinin Arapça eğitim materyalleri ve metotları açısından incelenmesi(Raşidiyye merhalesi örneği)
Investigation of Sayyid Abdulhakim el-Hüseyni Madrasa in terms of Arabic education materials and methods (Rashidiyya stage example)
  1. Tez No: 806490
  2. Yazar: İSA ALDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ÇETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Arap dilinin öğretildiği müesseselerin başında medreseler gelir. Tarih boyunca talebelere Arap dili eğitimini yoğun bir şekilde veren Medreseler, temel düzeyde Arapçayı konuşabilme, konuşulanları anlayabilme, yazabilme ve İslam'ın ana kaynakları olan Kur'an-ı Kerim'i, Hadisleri ve bunları açıklayan tefsir kitaplarını, hadis şerhlerini, fıkıh, siyer, tasavvuf ve tarih kitaplarını okuyup anlayabilme, açıklayabilme ve yorumlayabilme yeteneği kazandırmaktadır. Bu bakımdan günümüzde de varlığını sürdüren medrese eğitim sisteminin incelenmesi önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında günümüzde eğitim faaliyetlerini sürdüren, Adıyaman, Kâhta, Menzil köyünde bulunan Seyyid Abdülhakim el-Hüseynî Medresesi'nin Raşidiyye merhalesi konu edinildi. Medresenin kurucusu Seyyid Abdülhakim el-Hüseynî'nin kısaca hayatı, medresenin tarihçesi, eğitim anlayışı, merhaleleri ve fiziki yapısı anlatıldı. Arapça eğitiminde kullanılan kitap, tahta, bilgisayar gibi materyaller; takrir, müzakere, mütalaa, mefhum, ezber gibi metotlar detaylı bir şekilde incelendi. Medresenin kadim usul ile asrın getirdiği teknolojik imkanları birleştirip kendine özgü bir eğitim metot ve materyalleri geliştirmeye çalıştığı görüldü. Bu olumlu yönleri yanında aruz ve Arapça'yı akıcı konuşamama gibi eksik kaldığı hususlar belirtilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Madrasas hold a prominent position among educational institutions where the Arabic language is taught. Throughout history, madrasas have provided intensive Arabic language education to students, equipping them with the ability to speak, understand, write, and comprehend the fundamental aspects of Arabic, as well as read and interpret the Quran, Hadiths, tafsir books, hadith commentaries, fiqh, siyar, tasawwuf, and history books that serve as the primary sources of Islam. Therefore, the examination of the existing madrasa education system that is being practiced today holds significant importance. This dissertation focuses on the Rashidiyya stage of Seyyid Abdulhakim el-Huseyni Madrasa, located in Menzil village, Kahta, Adiyaman, which is currently engaged in educational activities. The founder of the madrasa, Seyyid Abdulhakim el-Huseyni, is briefly introduced, followed by a discussion on the history of the madrasa, its educational approach, stages, and physical structure. The study also examines the materials used in Arabic education such as books, blackboards, and computers, as well as the methods employed, including in-class affirmation, discussions, reviews, concept analysis and memorization. It is observed that the madrasa combines its timeless education principles with the technological advancements of the era and strives to develop its own unique educational methods and materials. While highlighting the positive aspects, the study also addresses areas that need improvement, such as the lack of fluency in Arabic speaking and the challenges in mastering the rhythmic structure of Arabic poetry (arud).