Seyyid Abdulhâkim el-Hüseyni Medresesinin Arapça eğitim materyalleri ve metotları açısından incelenmesi (Bakiyye merhalesi örneği)
Investigation of Sayyid Abdulhakim el-Hüseyni Madrasa in terms of Arabic education materials and methods (Baqiyye stage example)
- Tez No: 807209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ÇETKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Medrese, Allah Resûlü (s.a.v) döneminden itibaren müslümanların bazan münferit bazan da küçük gruplar halinde, inen Kur'an'ı ve Sünnet'i öğrenmek, hayata tatbik etmek ve başkalarına aktarmak felsefesiyle ortaya çıkmış, zaman içerisinde gelişmiş ve İslâmî bir eğitim hareketi olarak kurumsallaşarak günümüze kadar gelmiştir. Kur'an'ı ve Sünnet'i anlamak için Arap dili gramer ve belâgatı büyük bir önemi haiz olduğundan müslüman âlimler bu alanda materyal çalışmaları yapmış ve büyük bir birikim ortaya koymuşlardır. Medreseler, bu birikimden son derece istifade etmiş ve bu materyalleri kullanmaya çalışmışlardır. Çalışmamızda kurulduğu ilk günden itibaren ve özellikle son on yılda Arap dili gramer ve belâgatı alanında eğitim materyallerini geliştirme yoluna giden Seyyid Abdülhakim el-Hüseynî Medresesi'nin Bakiyye Merhalesi'ni konu edindik. Bu medresenin kurucusu Seyyid Abdülhakim el-Hüseynî'nin kısaca hayatı, medresesinin tarihçesi, eğitim anlayışı, merhaleleri ve fizikî yapısını inceledik. Arapça eğitiminde kullanılan kitaplar, bilgisayar, projeksiyon, yazı tahtası, vb. materyalleri ve bu materyallerden nasıl yararlanıldığını detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Derslerin işlenişi, müzakere, mefhum, ödev, metin ezberi, sarf ve nahiv tahlili, bilgi yarışmaları vb. eğitim metotlarını incelendik. Arapça eğitiminde tatbik, sarf-nahiv tahlili, mefhum vb. kendine özgü geliştirdiği yöntemleri inceledik. Arapça eğitiminde eksik kaldığı yönlere değindik ve bu eksiklerin çözümünde katkı sağlayacağını düşündüğümüz birtakım önerilerde bulunduk.
Özet (Çeviri)
Stemming from the philosophy of Muslims to learn, apply, and transmit the Qur'an and Sunnah and taking form both as individual endeavors and in small groups, madrasas have emerged as an educational movement since the time of the Prophet Muhammad. Over time, it has developed and institutionalized as an Islamic educational system, carrying its legacy to the present day. Because understanding the grammar and rhetoric of the Arabic language holds great significance in comprehending the Qur'an and Sunnah, Muslim scholars have conducted extensive research on source materials and accumulated a wealth of knowledge in this field. Madrasas have greatly benefited from this wealth of knowledge and endeavored to utilize these materials. In our study, we focused on the Baqiyyah Stage of Seyyid Abdulhakim el-Hüseyni Madrasa, which has been dedicated to the development of educational materials in the field of Arabic grammar and rhetoric since its inception, particularly in the last decade. We examined the life of the founder of this madrasa, Seyyid Abdulhakim el-Hüseyni, along with the history, educational approach, stages, and physical structure of the madrasa. We provided a detailed account of the materials used in Arabic education, such as books, computers, projectors, and chalkboards, and how these materials are effectively employed. We explored the teaching methods employed, including discussions, conceptual understanding, assignments, memorization of texts, morphological and grammatical analysis, and knowledge competitions. Furthermore, we examined the unique methods developed by the madrasa in practical application, morphological and grammatical analysis, and conceptual understanding in Arabic education. We addressed areas where Arabic education is wanting and offered recommendations to contribute to resolving these shortcomings.