Infrazygomatik krest bölgesine uygulanan minividaların farklı yükleme zamanlarına göre stabilitelerinin rezonans frekans analizi ile karşılaştırılması
Comparison of the stability of miniscrews applied to the infrazygomatic crest region according to different loading times using resonance frequency analysis
  1. Tez No: 1007241
  2. Yazar: HATİCE CANSU KIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALTUĞ BIÇAKÇI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ALTINIŞIK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, infrazygomatik krest (IZC) bölgesine yerleştirilen ortodontik minividaların farklı yükleme zamanlarının stabilite üzerindeki etkisini radyofrekans analizi (RFA) yöntemiyle değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda yürütülen randomize, açık etiketli, split-mouth tasarımlı prospektif klinik bir araştırmadır. Çalışmaya toplam 21 gönüllü birey dâhil edilmiştir. Her bireyin sağ ve sol infrazygomatik krest bölgesine 2×12 mm paslanmaz çelik minivida (Morelli®) yerleştirilmiştir. Split-mouth tasarım gereği, taraflardan biri anında yükleme (yerleştirme anında kuvvet uygulanması), diğer taraf geç yükleme (kuvvetin 4 hafta sonra uygulanması) protokolüne randomize edilmiştir. Minivida stabilitesi, Osstell® cihazı ile rezonans frekans analizi kullanılarak Implant Stability Quotient (ISQ) değerleri üzerinden değerlendirilmiş; ölçümler yerleştirme sonrası, 1., 2. ve 3. aylarda kaydedilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra iki faktörlü tekrarlı ölçümler varyans analizi (protokol×zaman) uygulanmış; zaman noktalarına göre protokoller arası karşılaştırmalar eşleştirilmiş (bağımlı) örneklem t-testi ile yapılmış ve çoklu karşılaştırmalar için Bonferroni düzeltmesi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Analiz sonucunda zaman ana etkisi anlamlı bulundu (p<0,001), protokol ana etkisi anlamlı değildi (p=0,257). Buna karşın protokol×zaman etkileşimi anlamlıydı (p=0,003). Ay bazında karşılaştırmalarda yalnızca 2. ölçümde geç protokol, anında protokole göre daha yüksek ISQ değerine sahipti (D−I=2,57; %95 GA: 1,35–3,79; p(Bonf)=0,001); diğer aylarda anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Yaş ve cinsiyet değişkenlerinin protokol ortalamaları üzerinde anlamlı etkisi izlenmedi (erkek katılımcı sayısının düşük olması nedeniyle cinsiyet analizi keşifsel olarak değerlendirildi). Sonuç: Anında ve geç yükleme protokolleri genel stabilite düzeyi açısından benzerdir. Protokoller arasındaki fark özellikle 2. ölçümde geç protokol lehine belirginleşmiş, diğer zaman noktalarında klinik ve istatistiksel açıdan anlamlı bir ayrışma izlenmemiştir. Bunun nedeni ilk ay geç protokol uygulanacak tarafa yükleme yapılmamışken anında yükleme tarafına bir ay boyunca yükleme yapılmış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effect of different loading times on the stability of orthodontic mini-implants placed in the infrazygomatic crest (IZC) region using the Resonance Frequency Analysis (RFA) method. Materials and Methods: This study was a randomized, open-label, split-mouth, prospective clinical trial conducted at the Department of Orthodontics, Faculty of Dentistry, Tokat Gaziosmanpaşa University. A total of 21 volunteers were included. In each participant, 2×12 mm stainless-steel minividas (Morelli®) were inserted bilaterally into the infrazygomatic crest region. In accordance with the split-mouth design, one side was randomized to the early loading protocol (force applied at the time of insertion) and the contralateral side to the delayed loading protocol (force applied 4 weeks after insertion). Minivida stability was assessed using the Osstell® device by resonance frequency analysis, and Implant Stability Quotient (ISQ) values were recorded at 1, 2, 3, and 4 months after insertion. In addition to descriptive statistics, a two-way repeated-measures analysis of variance (protocol×time) was performed. Between-protocol comparisons at each time point were conducted using paired-samples t-tests, and Bonferroni correction was applied for multiple comparisons. The level of significance was set at p<0.05. Results: The main effect of time was significant (p<0.001), whereas the main effect of protocol was not (p=0.257). However, the protocol×time interaction was significant (p=0.003). In month-by-month comparisons, only at 2nd measurement did the delayed protocol yield significantly higher ISQ values than the anında protocol (D−I=2.57; 95% CI: 1.35–3.79; p(Bonf)=0.001); no significant differences were found at the other time points (p>0.05). Age and sex did not show a significant effect on protocol mean values (sex-related findings were considered exploratory due to the small number of male participants). Conclusion: Early and delayed loading protocols exhibit comparable overall stability levels. The difference between the protocols becomes particularly pronounced at the 2nd time point in favor of the delayed protocol, whereas no clinically or statistically meaningful divergence is observed at the other assessment time points. This pattern is likely attributable to the fact that, during the first month, no loading was applied on the side assigned to the delayed protocol, while the anında-loading side was subjected to loading throughout that month.