Design and development of 6 degrees of freedom mobile robot manipulator to be utilized in microgravity applications
Mikro yerçekimi uygulamalarında kullanılmak üzere 6 serbestlik dereceli mobil robot manipülatörünün tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 1007242
  2. Yazar: ALPEREN ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKİN GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Robotik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Robotik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde uzay operasyonlarının ivme kazanması ile, mikro yerçekimi koşullarında görev alan robotik manipülatörler popülerlik kazanmaya devam etmektedir. Kısıtlı kaynak ve faydalı yük gibi sınırlayıcılara ek olarak, yapılan deneylere ve çalışmalara yardımcı faaliyetler yürütecek olan manipülatörler için yerçekimsiz ortamda hareketlerin gerçekleştirilmesi en önde gelen zorluklardandır. Bu bağlamda çalışma altı serbestlik derecesine sahip kablosuz serbest uçan bir robotik manipülatörün tasarımını ve geliştirmesini içermektedir. Bu robotik manipülatör, iki alt sistem olarak tasarlanmış ve ilki merkezine yerleştirilmiş iki serbestlik dereceli küresel bir manipülatör aracılığıyla üç dönme hareketini gerçekleştirirken, ikinci alt sistem olan ve robotik platformun kaidesini oluşturan küp şeklinde tasarlanmış yapının, her bir yüzüne yerleştirilmiş fan modülleri sayesinde üç öteleme hareketini gerçekleştirerek toplamda altı serbestlik derecesinde çalışmaktadır. Atalet çekirdeği olarak adlandırılan ve dönme hareketlerinden sorumlu alt sistem momentumun korunumunu kullanmak üzere momentum oluşturan bir atalet diskini belirli yönlerde uygulanan tork ile döndürürerek oluşturulan momentumun robotik platformun kaidesine aktarılmasıyla sistemin serbest bir şekilde dönmesini sağlamaktadır. Fan modülleri bulunduğu düzlemden hava akışı sağlayarak oluşturulan itki kuvvetleri sayesinde her eksende öteleme hareketlerini gerçekleştirmektedir. Robotik manipülatörün tasarımı ve üretimine ek olarak kuvvet plakası olarak adlandırılan manipülatöre özel tasarlanmış ölçüm cihazı ile hedeflenen hareketler için izleme ve doğrulama sistemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing momentum of space operations today, robotic manipulators operating in microgravity conditions continue to gain popularity. In addition to limitations such as limited resources and payload, performing movements in a microgravity environment is one of the foremost challenges for manipulators that will carry out activities assisting in experiments and studies. In this context, the study involves the design and development of a tetherless free-flying robotic manipulator with six degrees of freedom (DoF). This robotic manipulator is designed as a two-subsystem; the first performs three rotational movements via a two DoF spherical manipulator located at its center, while the second subsystem, a cube-shaped structure forming the base of the robotic platform, performs three translational movements thanks to fan modules placed on each face, thus operating at a total of six DoF. The subsystem responsible for rotational movements, called the inertial core, utilizes the conservation of momentum by rotating an inertial disk in specific directions with applied torque. This momentum is then transferred to the base of the robotic platform, allowing the system to rotate freely. Fan modules generate thrust forces by providing airflow from their plane, enabling translational movements in each axis. In addition to the design and manufacture of the robotic manipulator, a monitoring and verification system for the targeted movements has been developed using a specially designed measuring device called force plate.