Comparison of stainless steel and titanium alloy infrazygomatic crest mini implants by using finite element analysis
Paslanmaz çelik ve titanyum alaşımlı infrazigomatik mini implantların sonlu elemanlar analizi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 508778
  2. Yazar: SARAH FARIS ALSABUNCHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE GÖYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnfrazigomatik krest mini implant, maksimum ankraj kullanılarak spesifik ortodontik hareketlerin elde edilmesi gereken durumlarda, iskeletsel ankraj amaçlı yaygın olarak kullanılan geçici ankraj apareylerinden biridir. Titanyum ve paslanmaz çelik, kendine has materyal özellikleri nedeniyle ortodontik mini implantlar için tercih edilen malzemelerdir. Bu çalışmanın amacı, titanyum ve paslanmaz çelik infrazygomatic krest mini implantlarının oluşturdukları strese göre, sonlu elemanlar analizi kullanılarak karşılaştırılmasıdır. Maksilla ve zigomatik kemiği içeren bir kafatası modeli ile iki mini implanta ait (Ortho Bone screw, mushroom 2.0 ve Dentos Abso anchor, small head type SH 2018-12) 3 boyutlu modeller oluşturuldu. Her iki mini implant da infrazygomatic krest alanına, oklüzal düzlem ile 70 derecelik açı ile ve oklüzal düzlemin 14 mm yukarısında olacak şekilde yerleştirilmiştir. Daha sonra iki grupta da, close coil spring aracılığıyla, maksiller molar distalizasyon için 300 gr ve maksiller molar intrüzyon için 150 gr kuvvet uygulanarak, kortikal kemikte, kansellöz kemikte, mini implant yüzeyinde ve maksiller birinci molar dişin köklerinde oluşturulan basma ve gerinim dağılımları değerlendirildi. Titanyum ve paslanmaz çelik mini implantların arasındaki PMax, PMin ve von Mises streslerinin pik değerleri karşılaştırıldı. Her iki grupta da, kortikal kemik, kansellöz kemik ve mini implant yüzeyinde ortaya çıkan stresin tüm tepe değerlerinin, titanyum modellerinde daha yüksek olduğu görülmüştür. Titanyum mini implantlar, infrazigomatik krest bölgesinde ankraj amaçlı kullanıldığında paslanmaz çelik mini implantlardan daha fazla stres oluşumuna neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The infrazygomatic crest mini implant is one of the temporary anchorage devices that have been widely used as skeletal anchorage in cases where specific orthodontic movements have to be obtained with absolute anchorage. Titanium and stainless steel are the materials of choice for orthodontic mini implants due to the specific properties of each of them. The purpose of this study was to compare between titanium and stainless steel infrazygomatic crest mini implant regarding the stress generated by each of them using finite element analysis. Three dimensional models of maxillary and zygomatic bone with mini implants (Ortho Bone screw, mushroom 2.0; Dentos Abso anchor, small head type SH 2018-12) were constructed, both mini implants have been inserted in the infrazygomatic crest area at angle of 70 degree and 14 mm above the occlusal plane. Two different scenarios then performed on each mini implant with forces of 300 g for maxillary molar distalization and 150 g for maxillary molar intrusion using close coil spring. Stress/strain patterns generated on cortical bone, cancelous bone, mini implants and roots of the maxillary first molar were evaluated, then the peak values of PMax, PMin and von Mises stresses were compared between titanium and stainless steel mini implants. In both scenarios peak values of stress were greater in titanium than in stainless steel for all study models. Titanium mini implants create greater stress than stainless steel mini implants when used as anchorage device in the infrazygomatic crest region.