Cerîdetü'l-Etibba ve Harîdetü'l-Elibba (Ahmet bin Hüseyin Kahvecizade) (Giriş-inceleme- metin-dizin)
Cerîdetü'l-Etibba ve Harîdetü'l-Elibba (Ahmet Bin Hüseyin Kahvecizade) (Introduction-analysis-text-index)
- Tez No: 1007250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Cerîdetü'l-Etibba ve Harîdetü'l-Elibba tıp alanında yazılmış bir eserdir. Yazarı Ahmet Bin Hüseyin Kahvecizadedir. Kahvecizade, eserinde, sade ve anlaşılır bir dil kullanmıştır. Ahmet bin Hüseyin Kahvecizade'nin Edirne Darü'ş-şifa başhekimi olması onun alanında yetkin bir bilim adamı olduğunu göstermektedir. Eser 18. yüzyılda Osmanlı Türkçesi ile yazılmıştır. Tıp metni olarak çeşitli hastalıkların ve bitki adlarının kullanılması barındırdığı kelime hazinesiyle önem taşımaktadır. Eserin belirleyebildiğimiz 9 nüshası vardır. Cerîdetü'l-Etibba ve Harîdetü'l-Elibba üzerinde yapılmış bu çalışma; Giriş, İnceleme, Metin ve Dizin bölümlerinden oluşmuştur. Giriş bölümünde çalışmanın içeriği ve kullanılan yötem anlatılarak çalışmanın amacı vurgulanmıştır. İnceleme bölümünde eserin imlâ, ses bilgisi ve şekil özellikleri bu bölümde örneklerle ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Metin bölümü Cerîdetü'l-Etibba ve Harîdetü'l-Elibba'nın transkripsiyonlu metninden oluşmaktadır. Dizin bölümü metin bilgisayar ortamına aktarılmış ve bir programla gramatikal dizin alınmıştır. Çalışmanın sonunda yararlandığımız kaynakların yer aldığı Kaynakça bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cerîdetü'l-Etibba and Harîdetü'l-Elibba is a work written in the field of medicine. Its author is Ahmet Bin Hüseyin Kahvecizade. Kahvecizade used a simple and understandable language in his work. The fact that Ahmet bin Hüseyin Kahvecizade was the chief physician of Edirne hospital of healing shows that he was a competent scientist in his field. The work was written in Ottoman Turkish in the 18th century. As a medical text, it is important for its vocabulary, including the use of various diseases and plant names. There are 9 copies of the work that we have been able to identify. This study, which was conducted on Cerîdetü'l-Etibba and Harîdetü'l-Elibba, consists of Introduction, Review, Text and Index sections. In the introduction section, the content of the study and the method used are explained and the purpose of the study is emphasized. In the review section, the spelling, phonetics and morphology features of the work are discussed in detail with examples. The text section consists of the transcribed text of Cerîdetü'l-Etibba and Harîdetü'l-Elibba. The index section was transferred to the computer environment and a grammatical index was obtained with a program. At the end of the study, there is a Bibliography containing the sources we used.