Türk ve islam Eserleri Müzesi Şam Evrakı Koleksiyonu'nda bulunan Mağrib bölgesine ait Kur'an yazmaları
Qur'an manuscripts from the Maghrib region in the Damascus Documents Collection of the Museum of Turkish and Islamic Arts
  1. Tez No: 1007257
  2. Yazar: NEVRİN NUR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN GÖKKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Şam Evrakı Koleksiyonu, Mağrib bölgesine ait çok sayıda Kur'an yazmasını ihtiva etmesi bakımından mushaf tarihine ilişkin önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, koleksiyonda yer alan mushaflar üzerinden Mağrib mushaf yazım geleneğini tespit etmek ve bu geleneğe ait uygulamaların literatürde yer alan bilgilerle ne ölçüde örtüştüğünü ortaya koymaktır. Bu çalışmada Mağrib mushaf tarihinin gelişim sürecinin izlenmesi ve bugüne kadar yeterince aydınlatılamamış yönlerinin açıklığa kavuşturulması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, İslam'ın, Mağrib'e intikaliyle birlikte Arap yazısının bölgede geçirdiği gelişim süreci, dönemin siyasi zemini çerçevesinde mushaf kültürüyle ilişkilendirilerek ele alınmıştır. Arap yazısının Mağribî olarak adlandırılan forma ulaşıncaya kadar geçirdiği aşamalara paralel biçimde, mushaf yazımında kûfî, kayrevânî, endelûsî/endelûsî-mağribî ve mağribî olmak üzere dört temel yazı geleneği tespit edilmiş; bu geleneklerin belirli dönemlerde eşzamanlı olarak varlıklarını sürdürdüğü ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, ilk bölümde belirlenen yazı gelenekleri çerçevesinde, ekseriyeti tarih kayıtlı on dokuz farklı mushaf örneği seçilmiş; bu mushaflar, öncelikle kodikolojik açıdan analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde, seçilen mushaflar paleografik özellikleri bakımından incelenmiş; dördüncü bölümde ise ortografi (imla), kıraat ve ayet sayımı açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Mağrib bölgesinde erken dönemlerden itibaren Maşrık'tan bağımsız ve özgün bir kimlik inşa etme arzusunun mushaf yazım geleneğine güçlü biçimde yansıdığını göstermektedir. Bu durumun, hat türü, imla tercihleri, kıraat anlayışı, zabt, vakıf-ibtidâ ve ayet sayımı gibi alanlarda ortaya çıkan farklı uygulamalarla somutlaştığı tespit edilmiş; Koleksiyonu'nun, erken dönemlerden itibaren Mağrib yazı geleneklerine ait zengin ve temsil gücü yüksek bir birikimi muhtevi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Damascus Documents Collection is a significant source for the history of the mushaf, as it contains numerous Qurʾanic manuscripts originating from the Maghrib. This study aims to identify the Maghribī tradition of mushaf production through the manuscripts preserved in the Collection and to evaluate the extent to which the practices associated with this tradition correspond to information found in scholarly literature. In doing so, the study traces the historical development of the Maghribī mushaf and addresses issues that have not yet been sufficiently clarified. The thesis is structured into four chapters. The first chapter examines the development of Arabic script in the Maghrib following the introduction of Islam and relates this process to mushaf culture within the political context of the period. It identifies four main script traditions used in mushaf production—Kūfī, Qayrawānī, Andalusī/Andalusī-Maghribī, and Maghribī—and demonstrates that these traditions coexisted during certain periods before the Maghribī script reached its mature form. The second chapter analyzes nineteen selected mushaf manuscripts, most of which include dated records, primarily from a codicological perspective. The third chapter focuses on the paleographical features of the manuscripts. The fourth chapter evaluates them in terms of orthography, recitation practices, diacritical marks, pause and resumption signs, and verse counting. The findings show that from early periods onward, the Maghrib displayed a strong tendency to develop an independent and distinctive mushaf identity separate from the Mashriq, a tendency clearly reflected in the rich and representative corpus preserved in the Collection.