Cam temperleme ve alüminyum profil üretim süreçlerinin karbon ayak izi
Carbon footprint of glazing tempering and aluminium profile production processes
  1. Tez No: 1007262
  2. Yazar: ŞULE POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sanayi Devrimi'nden itibaren doğal kaynaklara olan talep artış göstermiş ve bu durum, günümüzün en büyük çevresel sorunlarından biri olan iklim değişikliğini tetiklemiştir. Kaynakların dikkatsiz kullanımı ve çevre koruma önlemlerinin yetersizliği, küresel ölçekte sera gazı emisyonlarının artmasına neden olmuştur. Bu bağlamda, cam ve alüminyum üretim süreçleri, çevresel etkileri açısından dikkatle ele alınması gereken önemli alanlardır. Cam temperleme süreci, camın mekanik dayanıklılığını ve termal direncini artırmaya yönelik uygulanan bir işlem olup, yüksek enerji tüketimi nedeniyle önemli ölçüde karbon ayak izi yaratmaktadır. Bu süreçte kullanılan teknolojiler ve üretim parametreleri, emisyon seviyelerini doğrudan etkilemektedir. Alüminyumun eritme ve şekillendirme gibi yüksek sıcaklık gerektiren işlemleri, enerji tüketimini ve buna bağlı olarak karbon emisyonlarını önemli ölçüde artırmaktadır. Bu süreçlerde kullanılan enerji kaynaklarının türü ve miktarı, doğrudan ve dolaylı sera gazı emisyonlarını belirleyen temel unsurlardır. Bu çalışma, nicel bir araştırma yaklaşımıyla, envanter temelli bir sera gazı (SGE) hesaplama yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Hesaplamalar; ISO 14064-1:2018 standardı, SGE Protokolü, IPCC 2006 Rehberleri ve DEFRA 2023 emisyon faktörleri gibi uluslararası kabul görmüş metodolojilere dayandırılmıştır. Tesisin faaliyetleri; doğrudan emisyonları (Kapsam 1 - 86,26 tCO₂e), dolaylı enerji emisyonlarını (Kapsam 2 - 108,86 tCO₂e) ve diğer dolaylı emisyonları (Kapsam 3 - 238,74 tCO₂e) kapsayacak şekilde bütüncül bir yaklaşımla analiz edilmiştir. Veriler ışığında, cam ve alüminyum üretim süreçlerinin toplam karbon ayak izi üzerindeki etkileri analiz edilmiş ve emisyonların azaltılmasına yönelik stratejiler geliştirilmiştir. Bu stratejiler, enerji verimliliği artırımı, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve üretim süreçlerinin optimize edilmesini içermektedir. Bu çalışma, cam ve alüminyum üretim tesislerinde çevresel sürdürülebilirliği artırmayı hedefleyen kapsamlı bir değerlendirme sunmakta ve sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik uygulanabilir çözümler önermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the Industrial Revolution, the demand for natural resources has increased and this situation has triggered climate change, one of the most critical environmental problems of today. Careless use of resources and inadequate environmental protection measures have led to an increase in greenhouse gas emissions on a global scale. In this context, glass and aluminum production processes are important areas that need to be carefully considered in terms of their environmental impacts. The glass tempering process is a process applied to increase the mechanical strength and thermal resistance of glass and creates a significant carbon footprint due to high energy consumption. The technologies and production parameters used in this process directly affect the emission levels. High-temperature processes such as melting and forming of aluminium significantly increase energy consumption and consequently carbon emissions. The type and amount of energy resources used in these processes are the main factors determining direct and indirect greenhouse gas emissions. The calculations are based on internationally accepted methodologies such as the ISO 14064-1:2018 standard, the GHG Protocol, the IPCC 2006 Guidelines and the DEFRA 2023 emission factors. The plant's activities were analyzed with a holistic approach, covering direct emissions (Scope 1 - 86.26 tCO₂e), indirect energy emissions (Scope 2 - 108.86 tCO₂e) and other indirect emissions (Scope 3 - 238.74 tCO₂e). In the light of the data, the impacts of glass and aluminium production processes on the total carbon footprint were analysed and strategies were developed to reduce emissions. These strategies include energy efficiency improvement, use of renewable energy sources and optimisation of production processes. This study presents a comprehensive assessment aimed at improving environmental sustainability in glass and aluminium production facilities and proposes feasible solutions to reduce greenhouse gas emissions.