Genç ve bekar erkeklerde kadın düşmanlığını yordayan faktörler: Erkeklik cinsiyet rolü stresi, yalnızlık, beden imajı ve reddedilme duyarlılığı
Factors predicting misogyny in young single men: Masculine gender stress, loneliness, body image, and rejection sensitivity
- Tez No: 1007280
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Mevcut çalışma, Kırılgan Erkeklik Kuramı temelinde kadınlara yönelik düşmanca tutumları değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu kuram, erkekliğin zor kazanılan fakat kolay kaybedilen ve sürekli kanıtlanması gereken kırılgan bir statü olduğunu vurgulamaktadır. Bu çerçevede kırılgan erkeklik algısının erkeğin yaşamındaki psikolojik süreçler, kişilerarası ilişkiler ve sosyal bağlamlarla kurduğu ilişkiler üzerinde belirleyici etkileri olabileceği düşünülmektedir. Son dönemde özellikle genç bireyler arasında artış gösteren çevrim içi kadın düşmanlığı söylemleri ve incel (istemsiz bekar) kültürü nedeniyle kadın düşmanlığını yordayan faktörleri saptamak önemlidir. Bu çalışmada kadın düşmanlığı ve düşmanca cinsiyetçiliğin yalnızlık, beden imajı ve reddedilme duyarlılığı ile ilişkileri incelenmiştir. Bursa Teknik Üniversitesi Etik Kurulu'ndan araştırmanın yürütülebilmesi için gerekli etik kurul izni alınmıştır. Araştırmanın örneklemini, 18–30 yaş aralığında yer alan ve hâlihazırda bekar olduklarını belirten erkeklerden oluşan toplam 344 genç yetişkin oluşturmuştur. Katılımcıların yaş, sosyoekonomik düzey, ilişki durumu ve eğitim düzeyi gibi demografik bilgileri Demografik Bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Kadınlara yönelik düşmanca tutumlar, Kadın Düşmanlığı Ölçeği (KDÖ) ve Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği (ÇDCÖ) ile değerlendirilmiştir. Erkekliğe yönelik tehdit algıları Erkeklik Cinsiyet Rolü Stresi Ölçeği (ECRSÖ), yalnızlık düzeyleri UCLA Yalnızlık Ölçeği (UCLA-YÖ), beden imajına ilişkin algılar Beden İmajı Ölçeği (BİÖ) ve reddedilme duyarlılığı düzeyleri ise Algılanan Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği (ARDÖ) kullanılarak ölçülmüştür. Araştırma bulguları, erkeklik cinsiyet rolü stresi ve yalnızlığın kadın düşmanlığı ve düşmanca cinsiyetçiliği anlamlı ve pozitif yönde yordadığını göstermiştir. Bunun yanı sıra beden imajının kadınlara yönelik düşmanca tutumları anlamlı biçimde yordamadığı, reddedilme duyarlılığının ise kadınlara yönelik düşmanca tutumları negatif yönde yordadığı bulunmuştur. Araştırmanın kuramsal çerçevesi doğrultusunda, kırılgan erkeklik ve erkekliğe yönelik tehdit algısına dikkat çekmek amacıyla erkeklik cinsiyet rolü stresinin; yalnızlık, reddedilme duyarlılığı ve beden imajı ile kadınlara yönelik düşmanca tutumlar arasındaki aracı rolü test edilmiş ve aracılık modellerinin anlamlı olduğu görülmüştür. Bulgular, bekar erkeklerin yalnızlık düzeyleri, olumsuz beden imajı algıları ve reddedilme duyarlılıkları arttıkça erkeklik cinsiyet rolü streslerinin yükseldiğine, stres düzeyindeki bu artışla birlikte kadınlara yönelik düşmanca tutumlarının da arttığına işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to evaluate hostile attitudes toward women within the framework of Precarious Manhood Theory. This theory emphasizes that manhood is a status that is difficult to attain, easily lost, and must be continuously proven, making it inherently fragile. Within this perspective, perceptions of precarious manhood are thought to have significant implications for men's psychological processes, interpersonal relationships, and their interactions with the broader social context. In recent years, the rise of online misogynistic discourse and incel (involuntary celibate) culture, particularly among young individuals, has made it increasingly important to identify the factors that predict misogyny. Accordingly, this study examined the relationships between misogyny and hostile sexism and loneliness, body image, and rejection sensitivity. Ethical approval to conduct the study was obtained from the Bursa Technical University Ethics Committee. The sample consisted of 344 young adult men between the ages of 18 and 30 who reported that they were currently single. Participants' demographic information, including age, socioeconomic status, relationship status, and education level, was collected using a Demographic Information Form. Hostile attitudes toward women were assessed using the Misogyny Scale (MS) and the Ambivalent Sexism Inventory (ASI). Perceived threats to masculinity were measured using the Masculine Gender Role Stress Scale (MGRSS), loneliness levels were assessed with the UCLA Loneliness Scale (UCLA-LS), body image perceptions were measured using the Body Image Scale (BIS), and rejection sensitivity levels were assessed using the Perceived Rejection Sensitivity Scale (PRSS). The findings indicated that masculine gender role stress and loneliness significantly and positively predicted misogyny and hostile sexism. In contrast, body image did not significantly predict hostile attitudes toward women, whereas rejection sensitivity negatively predicted such attitudes. In line with the theoretical framework of the study, the mediating role of masculine gender role stress was tested in the relationships between loneliness, rejection sensitivity, body image, and hostile attitudes toward women, in order to draw attention to precarious manhood and perceived threats to masculinity. The mediation models were found to be significant. The results suggest that as single men's levels of loneliness, negative body image perceptions, and rejection sensitivity increase, their masculine gender role stress also increases, and this rise in stress is associated with an increase in hostile attitudes toward women.