Wolfgang Amadeus Mozart k. 219 La Majör Keman Konçertosu'na genel bakış, çalışma önerileri ve özgün bir kadans
An overvi̇ew of Wolfgang Amadeus Mozart's k. 219 A Major Violin Concerto, practise suggesti̇ons and original cadence
- Tez No: 1007281
- Danışmanlar: DOÇ. ASLI ERDAL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Keman Sanat Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında Wolfgang Amadeus Mozart K. 219 La Majör Keman Konçertosu'nun döneme uygun icrasına yönelik çalışma önerileri sunulmuş ve araştırmacı tarafından yazılan özgün bir kadans eklenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde W. A. Mozart'ın yaşadığı Klasik Dönem'in sosyoekonomik ve kültürel durumu, döneme yön veren önemli besteciler ve Mozart üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Mozart'ın hayatı ve La Majör K. 219 keman konçertosunun“Türk Konçertosu”olarak adlandırılmasına neden olan“Alla Turca”akımı incelenmiştir. İkinci bölüm Mozart keman konçertolarına genel bir bakış, K. 219'un yapısal-form açısından incelenmesini ve önemli icracılar tarafından yazılan kadansların karşılaştırılmasını içerir. Üçüncü bölüm konçertonun icrasına yönelik çalışma önerileri sunmaktadır ve araştırmacının döneme uygun olarak yazdığı kadans ile literatüre katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, suggestions for the period-appropriate performance of Wolfgang Amadeus Mozart K. 219 Violin Concerto in A Major are presented and includes an original cadenza written by the researcher. The first section of the study examines the socioeconomic and cultural context of the Classical Period during which W. A. Mozart lived; the important composers who shaped the period, and their influence on Mozart. Mozart's life and the“Alla Turca”movement, which led to his violin concerto in A Major, K. 219, to be called the“Turkish Concerto,”are examined. The second section provides an overview of Mozart's violin concertos, a structural and formal analysis of K. 219, and a comparison of cadenzas written by prominent performers. The third section offers suggestions for performing the concerto and aims to contribute to the literature with a cadenza written by the researcher that is appropriate for the period.