Ratlarda intranöral bupivakain enjeksiyonu ile oluşturulan sinir hasarında rosmarinik asidin terapötik etkinliğinin araştırılması
Therapeutic effects of rosmarinic acid in a rat model of nerve injury induced by intraneural bupivacaine injection
- Tez No: 1007304
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN SELCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bupivakain gibi lokal anestezikler, özellikle intranöral olarak uygulandığında, doz bağımlı nörotoksisiteye neden olabilir ve bu da periferik sinirlerde aksonal dejenerasyon, demiyelinizasyon, apoptoz ve inflamatuar yanıtlara yol açabilir. Doğal olarak bulunan bir polifenolik bileşik olan rosmarinik asit (RA), güçlü antioksidan, antienflamatuar ve antiapoptotik özelliklere sahiptir. Bu çalışma, bupivakain kaynaklı siyatik sinir hasarı olan sıçan modelinde RA'nın potansiyel nöroprotektif etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. YÖNTEM: Otuz sıçan rastgele altı gruba ayrılmıştır: sham, negatif kontrol, hasar, pozitif kontrol, hasar + RA ve kontralateral kontrol. Siyatik sinir hasarı, intranöral bupivakain enjeksiyonu ile indüklenmiştir. Fonksiyonel iyileşme, Siyatik Fonksiyonel İndeksi (SFI) ve ekstansör postural itme (EPT) ölçümleri kullanılarak değerlendirildi. Elektrofizyolojik değerlendirme, bileşik kas aksiyon potansiyeli (CMAP) amplitüdü ve gecikme kayıtlarını içeriyordu. Aksonal bütünlük, miyelin yapısı, inflamatuar aktivite, apoptoz ve doku dejenerasyonunu değerlendirmek için siyatik sinir ve gastroknemius kas örnekleri üzerinde stereolojik, histopatolojik ve immünohistokimyasal analizler yapıldı. BULGULAR: Bupivakain maruziyeti, sham grubuna kıyasla (p<0,05) önemli fonksiyonel bozukluk, kas kuvvetinde azalma, CMAP amplitüdünde azalma, gecikme süresinde uzama, miyelinli akson çapında azalma ve demiyelinizasyon, fibroz, inflamasyon, vasküler konjesyon ve kaspaz-3 ekspresyonunda artışa neden olmuştur. RA ile tedavi edilen grupta, erken fonksiyonel bozulma azalmış, CMAP amplitüdü korunmuş ve gecikme süreleri sham düzeylerine yaklaşmıştır. RA tedavisi ayrıca, yaralanma grubuna kıyasla inflamatuar hücre infiltrasyonunu, demiyelinizasyonu, apoptotik aktiviteyi, kollajen birikimini ve kas lifi atrofisini azalttı. Ancak, sham düzeylerine tam bir geri dönüş sağlanamadı. SONUÇ: Rosmarinik asit, oksidatif stresle ilişkili apoptozu, inflamatuar yanıtları ve yapısal nöral hasarı hafifleterek bupivakain kaynaklı siyatik sinir yaralanmasına karşı xii belirgin bir nöroprotektif etki gösterdi. RA tedavisi ile fonksiyonel ve yapısal sonuçlar önemli ölçüde iyileşmesine rağmen, tam fizyolojik iyileşme sağlanamamıştır. Bu bulgular, RA'nın periferik sinir yaralanmasının tedavisinde umut verici bir yardımcı tedavi ajanı olarak kullanılabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Local anesthetics such as bupivacaine may induce dose-dependent neurotoxicity, particularly when administered intraneurally, leading to axonal degeneration, demyelination, apoptosis, and inflammatory responses in peripheral nerves. Rosmarinic acid (RA), a naturally occurring polyphenolic compound, possesses potent anti-oxidant, anti-inflammatory, and anti-apoptotic properties. The present study aimed to investigate the potential neuroprotective effects of RA in a rat model of bupivacaine-induced sciatic nerve injury. METHODS: Thirty rats were randomly assigned into six groups: sham, negative control, injury, positive control, injury + RA, and contralateral control. Sciatic nerve injury was induced via intraneural bupivacaine injection. Functional recovery was evaluated using the Sciatic Functional Index (SFI) and extensor postural thrust (EPT) measurements. Electrophysiological assessment included compound muscle action potential (CMAP) amplitude and latency recordings. Stereological, histopathological, and immunohistochemical analyses were performed on sciatic nerve and gastrocnemius muscle specimens to evaluate axonal integrity, myelin structure, inflammatory activity, apoptosis, and tissue degeneration. RESULTS: Bupivacaine exposure resulted in significant functional impairment, reduced muscle force, decreased CMAP amplitude, prolonged latency, reduced myelinated axon diameter, and increased demyelination, fibrosis, inflammation, vascular congestion, and caspase-3 expression compared with the sham group (p<0.05). In the RA-treated group, early functional deterioration was attenuated, CMAP amplitude was preserved, and latency values approximated sham levels. RA treatment also reduced inflammatory cell infiltration, demyelination, apoptotic activity, collagen deposition, and muscle fiber atrophy compared with the injury group. However, complete restoration to sham levels was not achieved. CONCLUSION: Rosmarinic acid demonstrated a marked neuroprotective effect against bupivacaine-induced sciatic nerve injury by attenuating oxidative stressrelated apoptosis, inflammatory responses, and structural neural damage. Although xiv functional and structural outcomes improved significantly with RA treatment, full physiological recovery was not restored. These findings suggest that RA may serve as a promising adjunctive therapeutic agent in the management of peripheral nerve injury