Sedanter kadınlarda klinik reformer pilatesin kas iskelet sistemi şikayetleri, solunum fonksiyonu, vücut kompozisyonu, esneklik ve postüral farkındalık düzeyleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Comparison of the effects of clinical reformer pilates on musculoskeletal complaints, respiratory function, body composition, flexibility, and postural awareness levels in sedentary women
- Tez No: 1007315
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 6 haftalık Klinik Reformer Pilates eğitiminin sedanter kadınlarda solunum fonksiyonları, esneklik, postüral farkındalık, vücut kompozisyonu ve kas-iskelet sistemi şikayetleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir araştırma tasarımı ile yürütülmüştür. Araştırmaya yaş ortalaması 36,43 ± 7,56 yıl olan, dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 30 sedanter kadın gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar, bilgisayar tabanlı randomizasyon yöntemi ile“Çalışma”(Klinik Reformer Pilates, n=15) ve“Kontrol”(n=15) grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Çalışma grubuna 6 hafta boyunca, haftada 2 gün, günde 60 dakika süren Klinik Reformer Pilates protokolü uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise süreç boyunca rutin günlük aktivitelerine devam etmeleri söylenmiş ve herhangi bir egzersiz müdahalesinde bulunulmamıştır. Verilerin toplanmasında; Solunum Fonksiyon Testi (SFT: FVC, FEV1), esneklik ölçümü için Otur-Eriş Testi, Postüral Farkındalık Ölçeği (PFÖ) ve bölgesel ağrı varlığı ile fonksiyonel engellenmeyi değerlendirmek amacıyla Genişletilmiş Nordic Kas-İskelet Sistemi Ölçeği kullanılmıştır. Antropometrik değerlendirmeler kapsamında Biyoelektrik Empedans Analizi (BİA) ile vücut kompozisyonu ve mezura ile çap-çevre ölçümleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda, çalışma grubunun esneklik skorlarında %67,5 oranında istatistiksel olarak anlamlı bir artış (p < 0,05) saptanmıştır. Kas-iskelet sistemi şikayetlerinin varlığı incelendiğinde; çalışma grubunda bel (p = 0,012), boyun (p = 0,031) ve sırt (p = 0,039) bölgelerindeki ağrı sıklığının anlamlı düzeyde azaldığı görülmüştür. Ayrıca, ağrıya bağlı günlük işlerin engellenme durumunda çalışma grubu lehine anlamlı bir iyileşme kaydedilmiştir (p < 0,05). Solunum fonksiyonlarında FVC ve FEV1 değerlerinde çalışma grubu lehine anlamlı artışlar saptanırken (p < 0,05); VKİ ve postüral farkındalık skorlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemesine rağmen (p > 0,05), klinik bir iyileşme trendi saptanmıştır. Çevre ölçümlerinde ise çalışma grubunda bel (p =0,018) ve göbek deliği çevresinde (p = 0,009) kontrol grubuna kıyasla anlamlı incelmeler saptanmıştır. Sonuç olarak; 6 haftalık Klinik Reformer Pilates eğitiminin sedanter kadınlarda solunum kapasitesini ve esnekliği artırmada, bölgesel vücut kompozisyonunu iyileştirmede ve kas-iskelet sistemi kaynaklı ağrı ile fonksiyonel kısıtlılıkları azaltmada güvenli ve etkili bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. Postüral farkındalık üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişim elde etmek için daha uzun süreli egzersiz protokollerine ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a randomised controlled experimental research design to investigate the effects of a 6-week Clinical Reformer Pilates training programme on respiratory function, flexibility, postural awareness, body composition, and musculoskeletal complaints in sedentary women. A total of 30 sedentary women with a mean age of 36.43 ± 7.56 years who met the inclusion criteria voluntarily participated in the study. Participants were divided into two groups, 'Study' (Clinical Reformer Pilates, n=15) and 'Control' (n=15), using a computer-based randomisation method. The Study group underwent the Clinical Reformer Pilates protocol for 6 weeks, twice a week, for 60 minutes per day. The Control group was instructed to continue their routine daily activities throughout the process and did not undergo any exercise intervention. Data collection included: Respiratory Function Test (RFT: FVC, FEV1), Sit-Reach Test for flexibility measurement, Postural Awareness Scale (PAS), and the Extended Nordic Musculoskeletal Scale to assess regional pain presence and functional impairment. Anthropometric assessments included body composition analysis using Bioelectrical Impedance Analysis (BIA) and circumference measurements using a tape measure. The study found a statistically significant increase (p < 0.05) of 67.5% in the flexibility scores of the study group. When the presence of musculoskeletal complaints was examined, a significant decrease in the frequency of pain in the lumbar (p = 0.012), neck (p = 0.031) and back (p = 0.039) regions was observed in the study group. Furthermore, a significant improvement was recorded in favour of the study group in terms of daily activities being impeded due to pain (p < 0.05). Significant increases in FVC and FEV1 values were detected in favour of the working group in respiratory functions (p < 0.05); although no statistically significant difference was observed in BMI and postural awareness scores (p > 0.05), a clinical improvement trend was detected. In environmental measurements, significant reductions were observed in the working group compared to the control group in waist circumference (p = 0.018) and navel circumference (p = 0.009). In conclusion, a 6-week Clinical Reformer Pilates training programme was found to be a safe and effective method for increasing respiratory capacity and flexibility, improving regional body composition, and reducing musculoskeletal pain and functional limitations in sedentary women. It is thought that longer-term exercise protocols are needed to achieve statistically significant changes in postural awareness.