Saf ses odyometri cihazı ve timpanometri ile yapılabilen testlerin etkin kullanımı: Sistematik inceleme
Effective use of tests performed with pure tone audiometry device and tympanometry: A systematic review
- Tez No: 1007314
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELALETTİN CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: 2005–2025 yılları arasında yayımlanmış ulusal ve uluslararası bilimsel araştırmaları sistematik biçimde inceleyerek temel odyolojik testlerin saf ses odyometri (SSO), konuşma odyometrisi, timpanometri, akustik refleks, kısa artımlı duyarlılık testi, tone decay, rahatsız edici ses seviyesi/en rahat ses seviyesi (UCL/MCL), Rekruitment ve dikotik testler) kullanım alanlarını, klinik rollerini, metodolojik eğilimlerini ve tanısal katkılarını ortaya koymaktır. Çalışma, odyolojik değerlendirmelerin son 20 yılda nasıl değiştiğini ve teknolojik gelişmelerin test uygulamalarına olan etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. YÖNTEM: Araştırma, nitel araştırma desenlerinden doküman incelemesine dayalı sistematik bir tarama şeklinde yürütülmüştür. Web of Science (Social Sciences Citation Index (SSCI) - Science Citation Index-Expanded: (SCIE)) ve TR Dizin veri tabanlarında tanımlanmış anahtar kelimelerle kapsamlı tarama yapılmıştır. Dahil edilme dışlanma kriterlerine göre seçilen çalışmalar, test türü, örneklem özellikleri, kullanım amaçları, uygulanan metodolojiler ve bulgu türleri açısından içerik analiziyle tematik olarak sınıflandırılmıştır. BULGULAR: Belirlenen dahil edilme kriterlerini karşılayan SSCI & SCIE veri tabanından 284, TR Dizin kapsamında ise 152 çalışma olmak üzere toplam 436 araştırma analiz edilmek üzere kapsam içerisine alınmıştır. Çalışmaların yaşlanma (16 Makale), gizli işitme kaybı (30 Makale), pediatrik popülasyonlar (50 Makale), ve sistemik hastalıkların (31 Makale) işitme üzerindeki etkilerini incelemiştir. Uluslararası literatürde mobil/otomatik odyometri (17 Makale), konuşma-gürültü testleri (57 Makale), ve ileri fizyolojik ölçümler (43 Makale) daha yaygın şekilde kullanılmıştır. Analizler, SSO'nin hem ulusal hem uluslararası literatürde (436 Makalenin, 154 Makalesi) en yaygın kullanılan test olduğunu; tanı koyma, işitme kaybı derecesini belirleme, tedavi/cerrahi etkinliğini değerlendirme ve metodolojik doğrulama amaçlarıyla sıklıkla kullanıldığını göstermiştir. TR Dizin çalışmalarında özellikle hastalık temelli işitme kaybı etyolojileri (301 Makalenin, 152 Makalesi) ve cerrahi sonuç değerlendirmeleri (270 Makalenin, 65 Makalesi) öne çıkmaktadır. SONUÇ: Temel odyolojik testler klinik tanı ve izlemde etkinliğini korumaktadır. Klasik testlerin yanına dijital ölçüm araçları, geniş bant immitans ve konuşma-gürültü testleri eklenmiş; klinik değerlendirme daha bütüncül ve teknolojik bir yapıya kavuşmuştur. Bulgular, temel testlerin hâlen vazgeçilmez olduğunu ancak modern protokollerle tamamlandığında tanısal doğruluğun anlamlı şekilde arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: This study aims to systematically review national and international scientific research published between 2005 and 2025 to determine the clinical roles, application areas, methodological trends, and diagnostic contributions of fundamental audiological tests—specifically pure-tone audiometry (PTA), speech audiometry, tympanometry, acoustic reflex, short ıncrement sensitivity ındex (SISI), tone decay, uncomfortable loudness level (UCL) / most comfortable loudness (MCL), recruitment, and dichotic tests. Furthermore, the study intends to evaluate how audiological assessments have evolved over the last two decades and the impact of technological advancements on test procedures. METHOD: The study was conducted as a systematic review based on document analysis, one of the qualitative research designs. A comprehensive search was performed in the Web of Science (Social Sciences Citation Index (SSCI) - Science Citation Index-Expanded (SCIE)) and TR Index databases using predefined keywords. The studies selected according to the inclusion and exclusion criteria were thematically classified through content analysis in terms of test type, sample characteristics, intended use, applied methodologies, and types of findings. RESULTS: A total of 436 studies meeting the inclusion criteria were included in the analysis, comprising 284 from the Web of Science (SSCI & SCIE) databases and 152 from the TR Index. The studies investigated the effects of aging (16 articles), hidden hearing loss (30 articles), pediatric populations (50 articles), and systemic diseases (31 articles) on hearing. In the international literature, mobile/automated audiometry (17 articles), speech-in-noise tests (57 articles), and advanced physiological measurements (43 articles) were more frequently utilized. The analysis revealed that Pure-Tone Audiometry (PTA) remains the most widely used assessment in both national and international literature (154 out of 436 articles). It is frequently employed for diagnosis, determining the degree of hearing loss, evaluating treatment/surgical efficacy, and methodological validation. In TR Index studies, disease-based hearing loss etiologies (152 out of 301 articles) and surgical outcome evaluations (65 out of 270 articles) particularly stand out. CONCLUSION: Fundamental audiological tests maintain their efficacy in clinical diagnosis and monitoring. Digital measurement tools, wideband immittance, and speech-in-noise tests have been integrated alongside classical assessments, leading to a more holistic and technologically advanced framework for clinical evaluation. The findings demonstrate that while fundamental tests remain indispensable, diagnostic accuracy is significantly enhanced when they are complemented by modern protocols.