Acil servise kronik kalp yetmezliğinin dekompanzasyonu ile gelen hastalarda akciğer ultrasonografisinin tanı ve takipteki değerinin ölçümlenmesi
Measurement of the diagnostic and follow-up value of lungultrasonography in patients who come to the emergency department with decompensation of chronic heart failure
- Tez No: 1007369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ URAL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada acil servise kronik kalp yetmezliğinin dekompanzasyonu ile gelen hastalarda akciğer ultrasonografisinin tanı ve takipteki değerinin ölçümlenmesi hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne 02.03.2025 – 02.06.2025 tarihleri arasında kronik kalp yetmezliğinin dekompanzasyonu ile başvuran ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 84 hasta üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada, hastaların tanı, tedavi ve takip süreçlerinde akciğer grafisi, akciğer ultrasonografisi, çıkan idrar miktarı, VAS (Visual Analog Skala) skoru ve vital parametrelerin hastanın klinik durumunu izlemedeki etkinliği karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Tedavi öncesi ve sonrası yapılan değerlendirmelerde hem sağ hem de sol hemitoraksta incelenen dört bölgede B çizgisi sayılarında anlamlı azalma saptanmıştır. Benzer şekilde, akciğer grafisine ait konjesyon skorlarında da tedavi sonrası belirgin düşüş gözlenmiştir. Klinik parametreler açısından, tedavi sonrası Görsel Analog Skala (VAS) skoru ile nabız, sistolik ve diyastolik kan basınçları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Korelasyon analizlerinde, konjesyon skorundaki azalma ile B çizgilerindeki azalma arasında anlamlı ilişki saptanırken, konjesyon skoru değişimi ile tedavi sonrası idrar çıkışı arasında da istatistiksel olarak anlamlı korelasyon gösterilmiştir. Buna karşın, VAS skoru değişimi ile B çizgilerindeki azalma arasında anlamlı bir ilişki izlenmemiştir. Sonuçlar: Bu çalışmada, kronik dekompanse kalp yetmezliği nedeniyle acil servise başvuran hastalarda tedaviye yanıtın izleminde akciğer ultrasonografisinin, akciğer grafisi ile benzer klinik ve radyolojik sonuçlar sunduğu gösterilmiştir. Akciğer ultrasonografisi bulgularının idrar çıkışı ve pulmoner konjesyondaki azalma ile uyumlu olması, bu yöntemin tedavi yanıtının erken dönemde değerlendirilmesinde etkin bir izlem aracı olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle iletişim kurulması güç iv olan veya VAS skoru değerlendirilemeyen hastalarda, yatak başı uygulanabilen ve tekrarlanabilir bir yöntem olan akciğer ultrasonografisinin klinik takipte güvenle kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to measure the diagnostic and follow-up value of lung ultrasonography in patients presenting to the emergency department with decompensated chronic heart failure. Materials and Methods: This prospective observational study was conducted on 84 patients who presented to the Emergency Department of Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine between March 2, 2025, and June 2, 2025, with decompensated chronic heart failure and voluntarily agreed to participate. In this study, the effectiveness of chest X-ray, lung ultrasound, urine output, Visual Analog Scale (VAS) score, and vital parameters in monitoring the patient's clinical status was evaluated comparatively during diagnosis, treatment, and follow-up processes. Findings: In the evaluations performed before and after treatment, a statistically significant reduction in the number of B-lines was detected in all four examined regions of both the right and left hemithoraces. Similarly, a marked decrease in chest radiography congestion scores was observed after treatment. Regarding clinical parameters, a significant association was found between post-treatment Visual Analog Scale (VAS) scores and pulse rate, systolic blood pressure, and diastolic blood pressure. Correlation analyses demonstrated a significant association between the reduction in congestion scores and the decrease in B-lines, as well as a statistically significant correlation between changes in congestion scores and post-treatment urine output. In contrast, no significant association was observed between changes in VAS scores and the reduction in B-lines. Results: In this study, lung ultrasonography was shown to provide clinical and radiological outcomes comparable to chest radiography in monitoring treatment response in patients presenting to the emergency department with chronic decompensated heart failure. The consistency between lung ultrasonography findings, vi urine output, and the reduction in pulmonary congestion indicates that it is an effective tool for early assessment of treatment response. Particularly in patients with impaired communication or in whom a VAS score cannot be evaluated, bedside and repeatable lung ultrasonography can be safely used for clinical follow-up.