Helichrysum orientale L. 'nin kozmetikte kullanım potansiyelinin araştırılması
Investigation of the potential use of Helichrysum orientale L. in cosmetics
  1. Tez No: 1007368
  2. Yazar: SUDE MISRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜRA BAYKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Botanik, Pharmacy and Pharmacology, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, literatürde kimyasal içeriği ve kozmetik açıdan biyoaktivitesi üzerine sınırlı sayıda araştırma bulunan Helichrysum orientale türünün topraküstü (herba) ve kapitulum kısımlarının kimyasal bileşimini ve potansiyel kozmetik etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bitkisel materyal, etanol ekstraksiyonu ve su buharı distilasyonu yöntemleriyle işlenmiş; elde edilen ekstre, uçucu yağ ve hidrosol örnekleri üzerinde kapsamlı kimyasal analizler ve biyolojik aktivite testleri uygulanmıştır. Ekstraksiyon verimi, H. orientale kapitulum (HOK) için %20,57, topraküstü kısmı (HOH) için ise %19,16 olarak belirlenmiştir. Clevenger distilasyonu sonucu uçucu yağ verimleri HOK için %0,04, HOH için %0,02 olarak saptanmıştır. LC–MS analizi sonucunda Astragalin (93,49 mg/g), Kinik asit (28,91 mg/g), Klorojenik asit (7,46 mg/g) ve İzokersitrin (7,56 mg/g) gibi fenolik bileşiklerin özellikle kapitulum ekstresinde yüksek konsantrasyonlarda bulunduğu belirlenmiştir. Özellikle Astragalin'in kapitulum ekstresinde 93,49 mg/g gibi oldukça yüksek bir düzeyde tespit edilmesi, literatürde ilk kez bu tez çalışmasıyla rapor edilmiştir. Uçucu yağ analizleri (GC–MS) sonucunda her iki örnekte de doymuş yağ asitlerinin baskın olduğu ve en yüksek oranda Heksadekanoik asit (%18,0–15,9), Dodekanoik asit (%16,2–13,4) ve Tetradekanoik asit (%12,6–15,5) bulunduğu tespit edilmiştir. Toplam fenolik içerik Folin–Ciocalteu yöntemiyle değerlendirilmiş ve HOK ekstresi 289,52 ± 1,80 mg GAE/g değeriyle en yüksek fenolik kapasiteye sahip olmuştur. Toplam flavonoid içeriği bakımından da HOK ekstresi 91,15 ± 1,31 mg QE/g ile öne çıkmıştır. Antioksidan aktiviteler ABTS, DPPH ve CUPRAC yöntemleriyle incelenmiş; en yüksek kapasite HOK ekstresinde sırasıyla 1,18 ± 0,04 mg Troloks E/g, %38,40 DPPH indirgeme ve 2,77 ± 0 mg Troloks E/g olarak belirlenmiştir. Metal şelasyon testi anlamlı sonuç vermemiştir. Tirozinaz enzim inhibisyon testinde HOH ve HOK ekstreleri sırasıyla %64,56 ve %64,40 oranında inhibisyon göstermiştir. HOK ekstresi 238 µg/mL IC₅₀ değeriyle HOH ekstresine göre (293 µg/mL) daha güçlü bir inhibitör etki sergilemiştir. Bu sonuçlar, H. orientale'nin antioksidan ve tirozinaz inhibitör aktiviteleri sayesinde cilt aydınlatıcı ve yaşlanma karşıtı kozmetik formülasyonlarda doğal aktif bileşen olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Ancak in vitro SPF değeri (0,99), fotoprotektif etkinliğin düşük olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu tez çalışması H. orientale türünün kimyasal profili ve biyoaktivite özelliklerini ilk kez kapsamlı biçimde ortaya koymakta; özellikle kapitulum kısmında yüksek Astragalin içeriği ve belirgin tirozinaz inhibitör aktivitesi ile bu türün kozmetik uygulamalarda doğal aktif madde kaynağı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the chemical composition and potential cosmetic bioactivities of Helichrysum orientale, a species with limited data in the literature regarding its phytochemical profile and biological properties. The aerial (herba) and capitulum parts of the plant were processed by ethanol extraction and steam distillation methods. The obtained extracts, essential oils, and hydrosols were subjected to comprehensive chemical and biological analyses. The extraction yield was calculated as 20,57% for H. orientale capitulum (HOK) and 19,16% for the aerial part (HOH). Essential oil yields obtained by Clevenger distillation were 0,04% for HOK and 0,02% for HOH. LC–MS analysis revealed that Astragalin (93,49 mg/g), Quinic acid (28,91 mg/g), Chlorogenic acid (7,46 mg/g), and Isoquercitrin (7,56 mg/g) were found in higher concentrations, particularly in the capitulum extract. The detection of Astragalin at a remarkably high concentration (93,49 mg/g) in the capitulum extract is reported for the first time in the literature by this thesis study. GC–MS analysis of the essential oils indicated that both samples were rich in saturated fatty acids, with Hexadecanoic acid (18,0–15,9%), Dodecanoic acid (16,2–13,4%), and Tetradecanoic acid (12,6–15,5%) as the main components. The total phenolic content determined by the Folin–Ciocalteu method showed that the HOK extract had the highest value (289,52 ± 1,80 mg GAE/g). The total flavonoid content of HOK (91,15 ± 1,31 mg QE/g) was also higher than that of HOH. Antioxidant activities evaluated by ABTS, DPPH, and CUPRAC assays indicated that the HOK extract exhibited the strongest activity with 1,18 ± 0,04 mg Trolox E/g (ABTS), 38,40% DPPH scavenging, and 2,77 ± 0 mg Trolox E/g (CUPRAC). No significant metal chelation activity was observed. In the tyrosinase enzyme inhibition assay, HOH and HOK extracts demonstrated 64,56% and 64,40% inhibition, respectively. The HOK extract exhibited a stronger inhibitory effect (IC₅₀ = 238 µg/mL) than HOH (IC₅₀ = 293 µg/mL). These findings suggest that H. orientale possesses antioxidant and tyrosinase inhibitory properties, supporting its potential use as a natural active ingredient in skin-brightening and anti-aging cosmetic formulations. However, the in vitro SPF value (0,99) indicated a low photoprotective effect. In conclusion, this thesis represents the first comprehensive report on the chemical profile and bioactivities of H. orientale. The exceptionally high Astragalin content found in the capitulum extract, along with significant tyrosinase inhibitory activity, highlights the plant's strong potential as a natural source for cosmetic and dermatological applications.