Çekin ziyai ve iptali
The loss and cancelletion of the check
- Tez No: 1007371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Ticari hayatın sürat ve güven ihtiyacını karşılayan en önemli ödeme araçlarından biri olan çek, modern ekonomilerin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Nakit paranın taşıma riskini ortadan kaldırması ve ödemeleri kolaylaştırmasıyla üstlendiği bu kritik rol, çekin hukuk sistemimizdeki yerini de her geçen gün daha önemli kılmaktadır. Ancak çekin tedavül kabiliyetinin yüksek olması ve sık kullanımı, beraberinde kaybolma, çalınma veya yıpranma gibi riskleri de getirmektedir.“Çekin Ziyai ve İptali”başlıklı bu çalışma, söz konusu risklerin gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkan hukuki sorunları ve çözüm yollarını 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ekseninde incelemek amacıyla kaleme alınmıştır. Bu çalışmada, kıymetli evrak hukukunun en teknik ve tartışmalı konularından biri olan çekin irade dışı elden çıkması (ziyai) durumu ele alınmıştır. Çalışmanın temel gayesi, çekin ziyai halinde hak sahibinin başvurabileceği ödeme yasağı kararları, iade ve iptal davaları gibi hukuki çareleri doktrin ve yargı kararları ışığında detaylı bir şekilde analiz etmektir. Özellikle uygulamada sıklıkla karşılaşılan sorunlar, Yargıtay'ın yerleşik içtihatları ve öğretideki farklı görüşler karşılaştırmalı olarak değerlendirilerek, konunun hem teorik hem de pratik boyutlarına ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As one of the most significant payment instruments meeting the requirements for speed and security in commercial life, the cheque has become an indispensable component of modern economies. By eliminating the risks associated with carrying cash and facilitating payments, this critical role renders the position of the cheque within our legal system increasingly significant. However, the high negotiability and frequent utilization of cheques inevitably entail risks such as loss, theft, or deterioration. This study, titled“The Loss and Cancellation of Cheques”has been prepared to examine the legal issues and remedies arising from the materialization of these risks, within the framework of the Turkish Commercial Code No. 6102. This study addresses the involuntary loss of possession (loss) of a cheque, which constitutes one of the most technical and debated topics in the Law of Negotiable Instruments. The primary objective of this work is to provide a detailed analysis of the legal remedies available to the rightful holder in the event of loss such as payment bans, actions for restitution, and cancellation lawsuits in light of legal doctrine and judicial decisions. In particular, problems frequently encountered in practice, the established case law of the Court of Cassation, and divergent scholarly views are evaluated comparatively to shed light on both the theoretical and practical dimensions of the subject.