Yapay zekaya yönelik tutumun gelecek kaygısı üzerine etkisinde ailenin gelir düzeyinin düzenleyici rolü
The moderating role of family income level in the effect of attitude towards artificial intelligence on future anxiety
  1. Tez No: 1007386
  2. Yazar: BÜNYAMİN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin yapay zekaya yönelik tutumlarının gelecek kaygısı üzerine etkisinde ailenin gelir düzenleyici rolünün tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, araştırmada nicel yöntem kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçlarından anket yöntemine başvurulmuş olup anketler yüz yüze ve online olacak şekilde toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı ile Process Macro eklentisi kullanılmıştır. Sonuçlarda, öğrencilerin büyük çoğunluğunun kadın olduğu ve aile yanında ikamet ettikleri görülmüştür. Yapay zekâ uygulamalarının gelecekte istihdamı etkileme durumuna ilişkin bulgularda, çoğunluğun bu etkinin olacağı yönünde düşündüğü tespit edilmiştir. Araştırmada ayrıca, yapay zekâya yönelik tutum ve gelecek kaygısı puanlarının cinsiyete, yaşa ve yapay zekâ uygulamalarını kullanım sıklığına göre anlamlı biçimde farklılaştığı ve bu farklılıkta erkeklerin, 24-26 arası yaş gruplarının ve yapay zekâ uygulamalarını her gün kullananların puanlarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla beraber, araştırmada yapay zekâya yönelik tutum ile gelecek kaygısı arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu ilişki, yapay zekâya yönelik tutum ile gelecekten umutsuzluk ve gelecek korkusu bağlamında da benzer nitelikte bulunmuştur. Son olarak, bulgular ailenin aylık gelir düzeyinin, yapay zekâya yönelik tutum ile gelecek kaygısı arasındaki ilişkide düzenleyici bir rol üstlendiğini ortaya koymuştur. Buna göre, 25.000 TL ve altı gelir grubunda yapay zekâya yönelik tutumun gelecek kaygısı üzerindeki etkisinin orta düzeyde ve anlamlı olduğu görülmekle beraber 25.001–34.999 TL gelir grubunda bu etki zayıflamıştır. Ancak, 45.000 TL ve üzeri gelir grubunda yapay zekâya yönelik tutumun gelecek kaygısı üzerindeki etkisi daha da güçlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to determine the role of family income as a moderator in the effect of university students' attitudes towards artificial intelligence on their anxiety about the future. To this end, a quantitative method was used in the research. The survey method was employed as a data collection tool, and questionnaires were collected both face-to-face and online. The SPSS software package with the Process Macro extension was used for data analysis. The results showed that many students were female and lived with their families. Regarding the impact of artificial intelligence applications on future employment, it was found that the majority believed this effect would occur. The research also revealed that attitudes towards artificial intelligence and anxiety about the future differed significantly according to gender, age, and frequency of use of artificial intelligence applications. Males, those in the 24-26 age group, and those who used artificial intelligence applications daily had higher scores. Furthermore, the research found a moderate, positive, and significant correlation between attitudes towards artificial intelligence and anxiety about the future. This relationship was found to be similar in the context of attitudes towards artificial intelligence and hopelessness and fear of the future. Finally, the findings revealed that the family's monthly income level plays a moderating role in the relationship between attitudes towards artificial intelligence and anxiety about the future. Accordingly, while the effect of attitudes towards artificial intelligence on anxiety about the future was moderate and significant in the income group of 25,000 TL and below, this effect weakened in the income group of 25,001–34,999 TL. However, the effect of attitudes towards artificial intelligence on anxiety about the future was even stronger in the income group of 45,000 TL and above.