Halka kapalı anonim şirketlerde kolaylaştırılmış birleşme usulü
Simplified merger procedure of non-public joint stock companies
  1. Tez No: 1007387
  2. Yazar: ELİF ALTAYLI YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Şirket birleşmeleri, büyüme hedefleri doğrultusunda ekonomik ve hukuki bütünleşmeyi ifade ederken, olağan birleşme usulü kapsamlı ve ağır prosedürler gerektirir; buna karşılık 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile düzenlenen kolaylaştırılmış birleşme, yalnızca sermaye şirketleri arasında ve belirli hâkimiyet ilişkilerinin varlığı hâlinde (tam hâkimiyet veya en az %90 oy hakkı) daha hızlı ve düşük maliyetli bir birleşme imkânı sunar. Bu usulde, özellikle tam hâkimiyet durumunda birleşme raporu, inceleme hakkı ve genel kurul onayı gibi yükümlülükler kaldırılabilirken, %90 hâkimiyet hâlinde azınlık pay sahipleri için inceleme hakkı korunur. Süreç, genel kurul kararının yönetim organı tarafından ikame edilmesiyle pratikleşse de, azınlık pay sahipleri ve alacaklıların olası hak kayıplarını önlemek amacıyla denkleştirme, iptal ve sorumluluk davaları gibi hukuki güvenceler öngörülmüştür; bu çerçevede tez, halka kapalı anonim şirketlerde kolaylaştırılmış birleşmenin şartlarını, sonuçlarını ve koruma mekanizmalarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Mergers of companies refer to the economic and legal consolidation of entities in line with their growth objectives; while the ordinary merger procedure entails comprehensive and burdensome formalities, the simplified merger regime introduced under the Turkish Commercial Code No. 6102 provides a faster and more cost-efficient mechanism applicable exclusively to capital companies, subject to the existence of specific control thresholds (full control or at least 90% of the voting rights). Under this regime, particularly in cases of full control, requirements such as the preparation of a merger report, granting of examination rights, and approval by the general assembly may be waived, whereas in cases of 90% control, the examination right of minority shareholders must still be preserved. Although the process is streamlined by substituting the general assembly resolution with a decision of the management body, the legislator has established specific legal safeguards—namely actions for compensation (equalization), annulment, and liability—to mitigate potential prejudice to minority shareholders and creditors; in this context, this thesis examines the legal framework, conditions, implications, and protective mechanisms of simplified mergers in non-public joint stock companies.