Denizcilik sektöründe risk analizi ve uluslararası güvenli yönetim kodu (ISM code)
Risk analysis and international safety management code (ISM code) in shipping
- Tez No: 100739
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK ERKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE RİSK ANALİZİ VE ULUSLARARASI GÜVENLİ YÖNETİM KODU (ISM CODE) ÖZET Uluslararası Denizcilik Teşkilatı (MO) tarafından geliştirilen "Gemilerin Güvenli işletilmesi ve Kirliliğin Önlenmesi için Uluslararası Güvenlik Yönetimi Kuralları, gemilerin güvenli işletilmesi ve çevre kirliliğine neden olabilecek bütün unsurların önlenmesi ile ilgili olarak Güvenli Yönetim Sistemi kurulmasına dair kurallar bütünüdür. Bu çalışmada Türkiye'de ve dünyada denizcilik sektörünün genel durumu, denizcilikte risk analizi ve yönetimi, kalite standartları, uluslararası sözleşmeler ve konvansiyonlar yeni yönetim şekline geçişte temel elemanlar olarak irdelenmiştir. Uluslararası Güvenli Yönetim Kodu (ISM Code), Toplam Kalite Yönetimi Felsefesinin denizcilik sektöründe bir uygulaması ve versiyonu olarak değerlendirilmektedir. Deniz kazalarında genel kirlilik açısından çevreyi en fazla etkileyen taşımacılık türlerinden tanker taşımacılığı baz alınarak bir model çalışması gerçekleştirilmiştir. Deniz kazalarının %80 oranında insan hatasından kaynaklandığı varsayımına dayanarak, modelimizde özellikle tanker kazalarının oluşmasında etkin olan risk faktörleri ve kirliliğe yol açan kriterler (kaynaklar) uzman görüşlerine dayanarak belirlenerek, çok amaçlı metodlardan AHP ve ELECTRE metodlarma içeren bir çözüm sürecinden geçirilerek bulunan sonuçlar ayrıca risk matrisi değerlendirilmesi ile de incelenmiştir. ISM Code uygulamasına geçen bir tanker işletmesi için Güvenli Yönetim Sisteminin kurulması ve işletilmesi maliyetleri ve buna karşılık ekonomik getirileri karşılaştırılarak ekonomik analizi gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de denizcilik firmalarımıza uygulanan anketle mevcut durum ve dünyada ISM Code uygulamasının sonuçlan irdelenerek, uygulamada karşılaşılan problemler, beklentiler ve çözüm önerileri verilmiştir. xu
Özet (Çeviri)
RISK ANALYSIS AND INTERNATIONAL SAFETY MANAGEMENT CODE (ISM CODE) IN SfflPPING SUMMARY International Safety Management Code is a set of standart which is established by International Maritime Organisation (IMO) for Safe Operation of Ships and Pollution Prevention through Safety Management System. In this study, the present conditions of Turkish and world maritime transport are examined. Risk analysis and management, Quality standards, International Codes and Regulations in shipping are searched to be able to set up new management system. International Safety Management Code (ISM Code) is accepted as a version and application of Total Quality Management concept into maritime sector. Oil transportation by means of tankers are main sources of pollution and effects the marine environments. The role of human element in maritime accidents is % 80. The sources of pollution from tankers and risk factors are found out through research based on ideas and views of professionals who are masters, operators, superintendents. A model is set up in order to classify the risk factors. Human factors involment in risk factors and their effects on pollution sources are examined. The model is tested using multiple criteria decision making methods such as AHP and ELECTRE and risk matrix concept. The results are considered with Safety Management System of ISM Code. Economic analysis of ISM Code Implementation in a oil transport company and cost of setting up and effective application of Safety Management.System is examined. In order to find out current situations, application problems and expectations from ISM Code, a questionaire has circulated through interview amongst Turkish shipping firms. The results of ISM Code implementation in the world and outcome of questionaire are given. Xlll