Sismik izolatörlü çelik ve betonarme hastane binalarının deprem davranışlarının irdelenmesi
Investigation of earthquake behavior of steel and reinforced concrete hospital buildings with seismic isolators
  1. Tez No: 1007413
  2. Yazar: MUSTAFA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Deprem yalıtım sistemleri son yüzyılda geliştirilmekle birlikte özellikle son dönemlerde, dünya ülkelerinde yapıları depremden izole etmek amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde Sağlık Bakanlığının 2012 tarihli deprem bölgelerinde 100 yatak ve üzeri hastane binalarında sismik izolatörlerin kullanılmasını zorunlu kıldığı genelge ile hastane yapılarında yaygın olarak kullanılmıştır. Yapıya etki edecek ivmeleri azaltarak ve göreli kat ötelemelerinin oluşmasını önleyen deprem yalıtım sistemleri geliştirilen teknolojilerle köprü gibi yapılarda da kullanılmaya başlanmıştır. Bu tez kapsamında; 50 yataklı bir hastane binası çelik ve betonarme taşıyıcılı olarak ankastre mesnetli olarak modellenmiştir. Ayrıca bu modeller sismik izolatörlü olarak modellenmiş ve toplamda 4 farklı model olarak tasarlanmıştır. Tasarlanan bu modeler sonlu elemanlar yöntemiyle hesap yapılan programda, El-Centro depremi etkisi altında zaman tanım alanında doğrusal olmayan hesap yöntemine göre analizler yapılmıştır. Tüm modellere ait kat kesme kuvvetleri, göreli kat ötelemeleri, deplasmanlar, taban kesme kuvvetleri, katları etkileyen ivmeler ve yapı periyotları incelenmiştir. Son olarak ankastre temelli betonarme hastane binası sismik izolatörlü olarak tasarlanmış ve ilave imalatlar hesaplanarak maliyet analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Seismic isolation systems have been developed throughout the last century, and have recently been used worldwide to isolate structures from earthquakes. In Turkey, the Ministry of Health issued a 2012 circular mandating the use of seismic isolators in hospital buildings of 100 beds or more in earthquake zones, and these systems have become widely used in hospital buildings. Seismic isolation systems, which reduce the accelerations affecting the structure and prevent the formation of relative floor drifts, have also begun to be used in structures such as bridges with developing technologies. In this thesis, a 50-bed hospital building was modeled with steel and reinforced concrete supports and fixed supports. These models were also modeled with seismic isolators, and a total of four different models were designed. These models were analyzed using the finite element calculation program using a nonlinear time-history analysis method under the impact of the El Centro earthquake. The floor shear forces, relative floor drifts, displacements, base shear forces, accelerations affecting the floors, and building periods for all models were examined. Finally, the reinforced concrete hospital building with fixed foundation was designed with seismic isolators and cost analysis was made by calculating additional manufacturing.