Deprem sonrası hafriyat atık yönetiminde yapay sinir ağı tabanlı ekonomik karar destek yaklaşımı: Adıyaman ili uygulaması
Artificial neural network-based economic decision support approach in post-earthquake disaster waste management: A case study in Adiyaman province
  1. Tez No: 1007414
  2. Yazar: ABDULSAMET OKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TÜRKMENLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinin ardından Adıyaman'ın Merkez ilçesinde oluşan inşaat ve yıkıntı atıklarının yönetimine odaklanmaktadır. Depremden büyük zarar gören Adıyaman Merkez'de dört farklı alanda yaklaşık 9 milyon ton hafriyat atığı toplandığı belirlenmiştir. Bu miktarın yaklaşık 7 milyon tonu, aktif olarak kullanılan Börgenek bölgesi döküm alanında yer almaktadır. Kalan 2 milyon ton atık ise diğer döküm sahalarına dağılmıştır. Çalışma kapsamında, hafriyat atıklarının kaynağında ve toplama bölgelerinde ayrıştırılması süreçleri incelenmiş; Merkez ilçedeki yıkım, taşıma ve döküm sahası seçimi aşamalarında uygulanan yöntemler değerlendirilmiştir. Depremler sonrası ortaya çıkan yaklaşık 21 milyon ton hafriyat atıklarının oransal dağılım ve ortalama fiyatlar üzerinden yapılan hesaplamaları sonucunda devlet ekonomisine katkısı 15,38 milyar TL bulunmuştur. Bu tez kapsamında ayrıca, net ekonomik değerin tahminine yönelik yapay sinir ağı (YSA) tabanlı bir ekonomik karar destek yaklaşımı uygulanmıştır. Bu kapsamda atık miktarları (ton) ve birim fiyatlar (TL/ton) girdileri kullanılarak net ekonomik değer tahmini yapılmış; modelin performansı RMSE, MAE ve R² metrikleri ile hesaplanmıştır. Model çıktıları; Gerçek–Tahmin karşılaştırması, hata dağılımı, ±10% hata bandı ve Bland–Altman analizi gibi görsel değerlendirmelerle desteklenmiş; ayrıca permütasyon öznitelik önemi analizi ile değişkenlerin göreli etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the management of construction and demolition waste generated in the Central District of Adıyaman following the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes. It has been determined that approximately 9 million tons of disaster waste were collected in four different areas in Adıyaman Central, which suffered significant damage from the earthquake. Approximately 7 million tons of this amount are located in the Börgenek region landfill, which is actively used. The remaining 2 million tons of waste is scattered across other dumping sites. Within the scope of the study, the processes of sorting disaster waste at its source and in collection areas were examined; the methods applied in the demolition, transportation, and dumping site selection stages in the Merkez district were evaluated. Calculations based on the proportional distribution and average prices of the approximately 21 million tons of demolition waste generated after the earthquakes revealed that the contribution to the state economy was 15.38 billion TL. Within the scope of this thesis, an artificial neural network (ANN)-based economic decision support approach was also applied to estimate the net economic value. In this context, the net economic value was estimated using waste quantities (tons) and unit prices (TL/ton) as inputs; the model's performance was calculated using the RMSE, MAE, and R² metrics. Model outputs; supported by visual assessments such as actual-predicted comparisons, error distribution, ±10% error band, and Bland–Altman analysis; the relative effects of variables were also examined using permutation feature importance analysis.