Sosyal sermaye ekseninde kentsel yaşam: Aksaray iline geri dönen gurbetçiler örneği
Urban life from a social capital perspective: Turkish return migrants in Aksaray
- Tez No: 1007441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ÖZET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent Sosyolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Aksaray iline geri dönen gurbetçilerin kentsel yaşama entegrasyon ve katılım boyutlarını sosyal sermaye perspektifinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Türkiye'den yurt dışına işgücü göçleri, özellikle Anadolu şehirlerinde uzun vadeli sosyal, kültürel ve ekonomik etkiler doğurmuştur. Dolayısıyla Aksaray gibi yoğun bir gurbetçi diasporaya sahip taşra kentlerindeki ekonomik, kültürel ve sosyal hareketlilikleri ve dönüşümleri anlamada, söz konusu gurbetçi tabakalar büyük önem taşımaktadır. Yapılan araştırmada, geri dönen bireylerin sosyal ağlara katılım seviyeleri, şehirdeki sosyal bağlantılardan nasıl etkilendikleri ve sosyal sermayeyi yeniden üretme becerileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Geri dönenlerin sahip olduğu sosyal sermaye, kentsel yaşam süreçlerine entegrasyonlarında kritik bir rol oynar. Araştırma, nitel durum araştırması modeliyle düzenlenmiş olup, veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Görüşmelerden elde edilen bilgiler, betimsel analiz tekniği kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, geri dönen kişilerin sosyal ilişkilerinde çeşitli seviyelerde karşılaşılan durumlar, uyum süreçleri ve bazen sosyal dışlanma olayları yaşandığını göstermiştir. Ayrıca, Sosyal sermayesi güçlü ilk kuşak gurbetçilerin geri dönüş sürecinde kente entegrasyonunun daha sıkı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the dimensions of integration and participation in urban life of expatriates returning to the province of Aksaray from a social capital perspective. Labor migration from Turkey to abroad has produced long-term social, cultural, and economic effects, especially in Anatolian cities. Therefore, expatriate communities play a significant role in understanding the economic, cultural, and social mobility and transformations in provincial cities like Aksaray, which have a dense expatriate diaspora. In the conducted research, the levels of participation of returning individuals in social networks, how they are affected by social connections in the city, and their ability to reproduce social capital were examined in detail. The social capital possessed by returnees plays a critical role in their integration into urban life processes. The research was designed using a qualitative case study model, and the data were collected through semi-structured interviews. The information obtained from the interviews was analyzed using the descriptive analysis technique. The findings of the study indicate that returnees experience situations at various levels in their social relationships, adaptation processes, and sometimes instances of social exclusion. Additionally, it was determined that first-generation expatriates with strong social capital have a tighter integration into the city during the return process.