Fare korpus kavernosum düz kasında endojen nitrik oksit ve endojen hidrojen sülfür gevşeme yanıtlarında kalsiyuma duyarlı reseptörlerin rolü
The role of calcium-sensing receptors in endogenous nitric oxide and hydrojen sulfide-mediated relaxiton responses in mouse corpus cavernosum smooth muscle
  1. Tez No: 1007440
  2. Yazar: GÖRKEM POLAT ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AYDINOĞLU, PROF. DR. NURAN ÖĞÜLENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Meslek Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Erektil fonksiyon, korpus kavernozum düz kasının gevşemesine bağlıdır ve bu süreçte endojen olarak salınan gazotransmitterler olan nitrik oksit (NO) ve hidrojen sülfür (H2S) kilit rol oynar. NO-cGMP yolağı ereksiyonun ana mekanizması olarak kabul edilirken, H2S'ün de potent bir vazodilatör olduğu bilinmektedir. Sistemik kalsiyum homeostazında rolü bilinen CaSR'nin, vasküler tonusu düzenlediği gösterilmiş olsada, korpus kavernozumdaki varlığı ve NO ile H2S sinyal yolakları üzerindeki modülatör etkisi henüz aydınlatılmamıştır. Bu tezimizde, izole fare korpus kavernozum dokusunda CaSR-aracılı gevşeme yanıtlarında L-sistein/H2S yolağının olası katkısının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, fenilefrin ile kastırılmış izole fare mesane dokusuna CaSR aktivasyonu için Calindol kümülatif olarak uygulandı. Ayrıca, izole fare korpus kavernozum dokusunda endojen H2S gevşeme yanıtlarına CaSR'lerin olası katkısı araştırıldı. Fenilefrin ile kastırılan izole fare korpus kavernosum dokularına, H2S substratı L-sistein (10-6-10-2M) uygulandı. L-sistein konsantrasyona bağlı gevşeme yanıtı oluşturdu. Kümülatif L-sistein gevşeme yanıtlarında, PAG ve L-NA varlığında inhibisyon gözlemlendi. Calhex-231 uygulanması, L-sistein gevşeme yanıtlarında azalmaya neden oldu. Sonuç olarak Calhex-231 ve L-NA varlığında, CSE-aracılı endojen H2S gevşeme yanıtlarının azalması ve CSE enzim inhibitörü varlığında, CaSR-aracılı gevşeme yanıtının azalması endojen ve CBS enzim inhibitörlerinin CaSR-aracılı endojen H2S ve CaSR'ler arasında çift yönlü bir ilişki olduğunu ve bu ilişkide NO'nun katkısının ihmal edilemeyecek düzeyde olduğunu düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
Erectile function is dependent on the relaxation of corpus cavernosum smooth muscle, a process in which the endogenously released gasotransmitters nitric oxide (NO) and hydrogen sulfide (H2S) play a key role. While the NO-cGMP pathway is considered the primary mechanism for erection, H2S is also known to be a potent vasodilator. Although the Calcium-Sensing Receptor (CaSR), known for its role in systemic calcium homeostasis, has been shown to regulate vascular tone, its presence in the corpus cavernosum and its modulatory effect on NO and H2S signaling pathways have not yet been fully elucidated. This thesis aimed to investigate the potential contribution of the L-cysteine/H2S pathway in CaSR-mediated relaxation responses in isolated mouse corpus cavernosum tissue. To this end, the CaSR activator Calindol was cumulatively applied to phenylephrine-precontracted tissues. The potential contribution of CaSRs to endogenous H2S-mediated relaxation was also investigated. L-cysteine (10⁻⁶-10⁻² M), a substrate for H2S synthesis, induced a concentration-dependent relaxation in phenylephrine-precontracted tissues. These cumulative relaxation responses to L-cysteine were inhibited in the presence of PAG (a CSE inhibitor) and L-NA (a NOS inhibitor). Furthermore, application of Calhex-231, a CaSR antagonist, attenuated the L-cysteine-induced relaxation responses. In conclusion, the attenuation of CSE-mediated endogenous H2S relaxation in the presence of Calhex-231 and L-NA, combined with the reduction of CaSR-mediated relaxation in the presence of a CSE inhibitor, suggests a bidirectional interaction between endogenous H2S and CaSRs. These findings also indicate that the contribution of NO to this interaction is significant.