Spor yöneticiliği öğrencilerinin spor hukuku bilgi düzeylerinin incelenmesi
An examination of the sports law knowledge levels of sports management students
  1. Tez No: 1007442
  2. Yazar: ABDULLAH KAYABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORUÇ ALİ UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Hukuk, Eğitim ve Öğretim, Sports, Law, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı spor yöneticiliği öğrencilerinin spor hukuku bilgi düzeylerinin incelemesidir. Çalışmada betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya iki devlet üniversitesinin spor yöneticiliği bölümünde öğrenimine devam eden 65 birinci sınıf, 131 üçüncü sınıf ve 108 dördüncü sınıf öğrencisi katılmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Uğur ve arkadaşları (2025) tarafından geliştirilen spor hukuku bilgi testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik, tek yönlü ve tekrarlanan ölçümlerde anova analizleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, spor yöneticiliği bölümüne yeni başlayan öğrencilerin spor hukuku bilgi düzeylerinin yeterli olmadığı belirlenirken, Üçüncü sınıfta spor hukuku dersi alan öğrencilerin ders öncesi ve sonrasında yapılan testlerde spor hukuku bilgi düzeylerinde artış gözlenmiş olsa da elde edilen verilerde bu düzeyin beklenenin altında olduğu belirlenmiştir. Mezun durumundaki son sınıf öğrencilerin ise spor hukuku bilgi düzeylerinin beklenen değerin altında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of knowledge of sports law among students in sports management. A descriptive survey method was used in the study. The research included 65 first-year, 131 third-year, and 108 fourth-year students studying in the sports management departments of two state universities. The data collection tools used were a Personal Information Form and a sports law knowledge test developed by Uğur et al. (2025). Descriptive statistics, one-way and repeated measures ANOVA analyses were used in the analysis of the data. As a result, it was determined that the level of knowledge of sports law among students newly enrolled in the sports management department was insufficient. While an increase in the level of knowledge of sports law was observed in the pre- and post-course tests of third-year students taking the sports law course, the data obtained showed that this level was below expectations. It was also found that the level of knowledge of sports law among graduating students in their final year was below the expected value.