Tekstil sektöründe dijital olgunluk seviyesinin artırılmasına yönelik stratejilerin değerlendirilmesi
Evaluation of strategies for increasing digital maturitylevels in the textile industry
- Tez No: 1007480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PINARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz iş dünyası, teknoloji odaklı bir dönüşüm sürecinden geçmektedir. Modern iş dünyasında işletmeler için öncelikli amaçlardan biri, teknolojiyi etkin ve verimli yönetebilmektir. Dijitalleşme dönüşümü sürecinde firmaların başarısı, dijital araçlara yatırım yapmalarına değil, bu yatırımları stratejik ve sistematik bir alt yapı ile yürütebilmesine dayanmaktadır. Bu nedenle, kurumsal firmalarda dijital olgunluk düzeyinin belirlenmesi ve stratejilerin önceliklendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasının amacı Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren bir tekstil firmasında, dijital olgunluk düzeyini artırmak için uygulanabilecek stratejileri incelemektir. Bu bağlamda, literatür kapsamında dijital olgunluk alanında yapılan çalışmalar Web of Science veri tabanı üzerinden incelenmiş ve bu çalışmaların hangi çok kriterli karar verme yöntemlerini kullandığı analiz edilmiştir. Ayrıca firmanın mevcut dijital olgunluk düzeyini belirlemek amacıyla Mentoro Endüstri 4.0 Olgunluk Ölçeği temel alınarak bir anket uygulanmış ve tekstil sektörüne özgü olarak uyarlanan bu model sayesinde firmanın dijitalleşme seviyesi değerlendirilmiştir. Çalışmada, belirlenen 11 strateji ve 11 kriter üzerinden, öncelikle Pisagor Bulanık AHP yöntemi ile kriterlerin göreli ağırlıkları belirlenmiştir. Bu analiz sonucunda elde edilen değerlendirmeye göre, kriterler arasında en yüksek ağırlığa sahip kriter“risk”kriteri olarak belirlenmiştir. Daha sonrasında, stratejilerin önceliklendirilmesi için Pisagor Bulanık TOPSIS yöntemi uygulanmıştır. Karar vericiler ve uzman görüşleri doğrultusunda oluşturulan dilsel karar matrisleri aracılığıyla, her strateji için ideal çözüme olan yakınlığı hesaplanmış ve göreli uyum indeksi değerleri elde edilmiştir. Analiz sonuçları, dijital altyapı planının oluşturulması stratejisinin diğer stratejilere kıyasla ideal çözüme en yakın strateji olduğunu göstermiştir. Strateji sıralamasının güvenilirliğini ve modelin farklı koşullara karşı sağlamlığını değerlendirmek amacıyla çalışmada duyarlılık analizi uygulanmıştır. Bu kapsamda kriter ağırlıkları ikili kombinasyonlar üzerinden değiştirilerek 55 farklı senaryo oluşturulmuş ve her senaryo için Pisagor Bulanık TOPSIS hesaplamaları yeniden yapılmıştır. Analiz bulguları, strateji sıralamasının değişen ağırlıklara rağmen büyük ölçüde istikrarlı kaldığını ve modelin genel olarak düşük duyarlılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, firmaya stratejik planlama süreçlerinde rehberlik etmekte ve dijital olgunluk düzeyini arttıracak stratejilerin belirlenmesinde katkı sunmaktadır. Ayrıca elde edilen sonuçlar yalnızca tekstil sektörüyle sınırlı kalmayıp, benzer dijital dönüşüm sürecinden geçen diğer sektörlerde de yol gösterici özellik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's business world is undergoing a technology-driven transformation process. In the modern business environment, one of the primary objectives for organizations is to manage technology effectively and efficiently. The success of firms in the digital transformation process depends not merely on investing in digital tools, but on managing these investments through a strategic and systematic infrastructure. Therefore, determining the level of digital maturity and prioritizing strategies in corporate firms is of great importance. The purpose of this thesis is to examine strategies that can be implemented to enhance the digital maturity level of a textile company operating in Kahramanmaraş. In this context, studies conducted in the field of digital maturity were reviewed through the Web of Science database, and the multicriteria decision-making methods used in these studies were analyzed. In addition, in order to determine the firm's current level of digital maturity, a survey based on the Mentoro Industry 4.0 Maturity Model was conducted, and the firm's level of digitalization was evaluated through this model adapted specifically for the textile sector. In the study, the relative weights of the criteria were first determined using the Pythagorean Fuzzy AHP method based on 11 identified strategies and 11 criteria. According to the results of this analysis, the criterion with the highest weight among all criteria was identified as the“risk”criterion. Subsequently, the Pythagorean Fuzzy TOPSIS method was applied to prioritize the strategies. Through linguistic decision matrices constructed in line with decision-makers' and experts' opinions, the closeness of each strategy to the ideal solution was calculated, and relative closeness coefficients were obtained. The analysis results indicate that the strategy of establishing a digital infrastructure plan is the strategy closest to the ideal solution compared to the other strategies. In order to evaluate the reliability of the strategy ranking and the robustness of the model under different conditions, a sensitivity analysis was conducted. Within this scope, 55 different scenarios were generated by altering the criterion weights through pairwise combinations, and Pythagorean Fuzzy TOPSIS calculations were repeated for each scenario. The findings reveal that the strategy rankings remain largely stable despite changes in weights and that the model generally exhibits low sensitivity. This study provides guidance for the firm's strategic planning processes and contributes to the identification of strategies aimed at increasing digital maturity levels. Moreover, the results obtained are not limited to the textile sector but also offer guiding insights for other sectors undergoing similar digital transformation processes.