Türkiye'de yaşayan Suriyeli çocukların ilköğretim ve ortaöğretim hizmetlerine erişim durumları: Mardin örneği
Access to primary and secondary education services for Syrian children living in turkey: The case of Mardin
- Tez No: 1007491
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL KARADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, çocuk koruma perspektifi ile hazırlanmış olup Türkiye'de yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeli çocukların ilköğretim ve ortaöğretim hizmetlerine erişim durumlarını; verilen hizmetlere erişimde yaşanan zorlukları, iyi uygulamaları ve çözüm önerilerini Mardin ili örneğinde ele almaktadır. Bu kapsamda, nitel veri toplama yöntemi kullanılarak, Mardin'in Artuklu ilçesinde ikamet eden 20 Suriyeli kadın veli ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre; Suriyeli çocukların Türkiye'deki okullaşma oranlarının son yıllarda arttığı; özellikle ilköğretim kademesindeki çocuklarda okullaşma oranının yüksek olduğu, ancak ilköğretim bittikten sonra ortaöğretime devam oranlarında ekonomik ve kültürel nedenlerden dolayı yarı yarıya azalmalar olduğu belirlenmiştir. Çocukların eğitime erişimde karşılaştıkları zorluklardan bazıları; çocuk işçiliği, erken yaşta evlilikler, ayrımcılık, akran zorbalığı, sınıflarda yaş uyumu problemi, ekonomik zorluklardan kaynaklı ulaşım engeli ve okul kırtasiye malzemelerinin temini konusunda yaşanan güçlüklerdir. İyi uygulamalara örnek olarak; okullardaki disiplin, kapsamlı ders programları, hijyen ve özbakım derslerinin bulunması ile sosyal etkinliklerin düzenlenmesi gösterilmiştir. Bununla birlikte, öğretmenlerin Suriyeli öğrencilerle daha fazla ilgilenmesi ve okullarda yabancılarla iletişim kurma ve ayrımcılığı önlemeye yönelik farkındalık artırma eğitimlerinin verilmesi gibi önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca, Suriyeli ailelerin, çocuklarının eğitim geleceğine olumsuz etki yaratacağı düşüncesi ile gönüllü geri dönüş süreçlerine temkinli yaklaştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, prepared from a child protection perspective, examines the access of Syrian children under temporary protection living in Turkey to primary and secondary education services; it addresses the challenges faced in accessing these services, best practices, and proposed solutions, using the province of Mardin as a case study. In this context, qualitative data collection methods were used to conduct interviews with 20 Syrian female parent residing in the Artuklu district of Mardin. According to the findings of the study, the school enrollment rates of Syrian children in Turkey have increased in recent years; while enrollment rates are particularly high among children in primary school, the rate of transition to secondary school after completing primary education has dropped by half due to economic and cultural reasons. Some of the challenges children face in accessing education include child labor, early marriages, discrimination, peer bullying, age-related issues in the classroom, transportation barriers caused by economic difficulties, and difficulties in obtaining school supplies. Examples of best practices include discipline in schools, comprehensive curricula, the inclusion of hygiene and personal care classes, and the organization of social activities. Additionally, recommendations were made for teachers to pay closer attention to Syrian students and for schools to provide training aimed at raising awareness about communicating with foreigners and preventing discrimination. Furthermore, it has been observed that Syrian families approach voluntary return processes with caution, fearing that it might negatively impact their children's educational future.