Migration of Syrians to Türkiye and European Union countries (Germany and Sweden) between 2012 and 2023, its effects and solutions case study: Northwest Syria
2012 ile 2023 arasında Suriyelilerin Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerine (Almanya ve İsveç) göçü, etkileri ve çözüm yolları: Kuzeybatı Suriye örneği
  1. Tez No: 1007492
  2. Yazar: QUTAIBA DEHNI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA SİLİBOLATLAZ BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 2012–2023 yılları arasında Kuzeybatı Suriye'den (KBS) Türkiye'ye ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerine—özellikle Almanya ve İsveç'e—yönelik Suriyeli göçünü incelemektedir. Çalışma, göçün temel nedenlerini, etkilerini ve olası çözüm yollarını ele almaktadır. 2011'de başlayan Suriye çatışmasından bu yana milyonlarca insan şiddet, ekonomik çöküş ve kötüleşen yaşam koşulları nedeniyle yerinden edilmiştir. KBS, istihdam, eğitim, sağlık ve güvenliğe sınırlı erişim nedeniyle son derece kırılgan bir bölge olmaya devam etmekte ve bu durum göçü tetiklemektedir. Türkiye en fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaparken, Almanya ve İsveç AB içinde öne çıkan başlıca destinasyonlardır. Bulgular, çatışma, güvensizlik ve ekonomik zorlukların göçün başlıca itici faktörleri olduğunu göstermektedir. Ev sahibi ülkeler kamu hizmetleri ve işgücü piyasaları üzerinde baskı yaşarken, aynı zamanda artan ekonomik talep ve demografik yenilenmeden fayda sağlamaktadır. Uyum süreçleri ise dil engelleri, beceri uyumsuzlukları ve bürokratik zorluklar nedeniyle sınırlanmaktadır. Katılımcıların çoğu (%91) daha önce göç girişiminde bulunmamış, %98'i ise kısa vadede göç etmeyi planlamadığını belirtmiştir. Bu durum büyük ölçüde yapısal engellerden kaynaklanmaktadır. Başlıca kısıtlar arasında finansal yetersizlikler (%36), aile sorumlulukları (%35) ve sınır kısıtlamaları (%28) yer almaktadır. Asad rejiminin düşmesinin ardından göç eğilimleri azalmış, birçok kişi geri dönüşün artacağını öngörmüştür. Katılımcılar, yeniden inşa, uzun vadeli finansman, gençlik programları ve ekonomik fırsatların göçü azaltmada kritik olduğunu vurgulamıştır. Genel olarak, istikrarın sağlanması, geçim kaynaklarının güçlendirilmesi, yönetişimin iyileştirilmesi ve temel hizmetlere erişim, insanların kalmasını veya geri dönmesini teşvik etmek için hayati öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the migration of Syrians from Northwest Syria (NWS) to Türkiye and European Union (EU) countries—particularly Germany and Sweden—between 2012 and 2023. It focuses on the causes, impacts, and possible solutions to this migration. Since the Syrian conflict began in 2011, millions have been displaced due to violence, economic collapse, and deteriorating living conditions. NWS remains highly vulnerable, with limited access to jobs, education, healthcare, and security, prompting migration. Türkiye hosts the largest number of Syrian refugees, while Germany and Sweden are key EU destinations. Findings show that conflict, insecurity, and economic hardship are the main drivers of migration. While host countries face pressure on services and labor markets, they also benefit from economic demand and demographic renewal. Integration is often limited by language barriers, skill mismatches, and bureaucracy. Most respondents (91%) had never attempted migration, and 98% reported no immediate plans to leave. However, this reflects barriers rather than lack of interest. Key obstacles include financial constraints (36%), family responsibilities (35%), and border restrictions (28%). Following the fall of the Assad regime, migration intentions declined, with many expecting increased return. Respondents emphasized reconstruction, long-term funding, youth programs, and economic opportunities as key to reducing migration. Overall, improving stability, livelihoods, governance, and basic services is essential to encourage people to remain or return.