Yapay sinir ağları ve genetik algoritmalar kullanılarak EKG vurularının sınıflandırılması
Classification of ECG beats by using artifical neural networks and genetic algorithms
  1. Tez No: 100763
  2. Yazar: ZÜMRAY DOKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TAMER ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yapay Sinir Ağlan ve Genetik Algoritmalar Kullanılarak EKG Vurularının Sınıflandırılması ÖZET Kalple ilgili hastalıkların teşhisinde, EKG (elektrokardiyogram) kayıtlarının hızlı yorumlanması önemlidir. Ancak, kalbin durumu hakkında yeterli ve anlamlı bilginin elde edilebilmesi, uzun kayıtların analizini gerektirir. Analizde harcanan süreyi kısaltmak, sistemde saklanan veri miktarını azaltmak ve bilgisayar destekli teşhise imkan sağlamak, EKG vurularının çeşitli hastalıklar hakkında ön bilgi içeren kategorilere otomatik olarak ayrılması ile mümkün olur. Bilgisayar destekli analizi daha da iyileştirmek kategori sayısını artırmakla mümkündür. Ancak, kategori sayısı arttığında, sınıfları biribirlerinden ayırabilme başarımı da azalmaktadır. Yapılan tez çalışması içerisinde, hem kategori sayısını artırmak hem de sınıfları biribirlerinden başarıyla ayırabilmek için dalgacık temelli yeni bir öznitelik çıkartma yöntemi ve karşılaştırma amacıyla 3 yeni yapay sinir ağı yapısı geliştirilmiştir. Çalışmada EKG vurulan l'i normal, 9'u anormal olmak üzere 10 kategoriye ayrılmıştır: Normal vuru (N), sol dal blok vurusu (L), sağ dal blok vurusu (R), erken karıncık kasılması (V), yapay vuru (P), iletilmeyen P dalgası (p), anormal kulakçık erken vurusu (a), karıncık ve normal vuru birleşimi (F), yapay ve normal vuru birleşimi (f), karıncık kaçak vurusu (E) 'dur. Çalışmada karar verme işlemi üç aşamada gerçeldeştirilmiştir: Normalizasyon işlemi, öznitelik çıkartma işlemi ve sınırlayıcı olarak yapay sinir ağlarının kullanımı. Normalizasyon İşlemi Öznitelik çıkartma işlemleri, işaretin tepeden tepeye genlik değişimlerinden, ofsetten ve EKG işareti içerisinde R tepesinin pozisyonundan etkilenmektedir. Bu etkiler hastanın fizyolojisine, yaşma, cinsiyetine ve ölçüm sisteminin parametrelerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Normalizasyon işlemi üç aşamada gerçekleştirilir: 1) Tek bir QRS kompleksini içeren dikdörtgen bir pencere oluşturulur. R tepesi pencere merkezine yerleşecek şekilde EKG işareti ayarlanır. 2) EKG'nin tepeden tepeye genliği 1 mV değerine normalize edilir. Böylece sınıflama performansının, EKG işaretinin maksimum genliğine bağımlılığı yok edilir. 3) Pencere içindeki EKG işaretinin ortalaması sıfır yapılarak ofset etkisi yok edilir. Öznitelik çıkartma yönteminin, işaretin tepeden tepeye genliğine ve ofset değerine bağımlılığı, normalizasyon işlemi ile azaltılmıştır. XIÖznitelik Çıkartma Yöntemleri Çalışmada her EKG vurusu için R tepesi ortada olacak şekilde 256 ayrık veriden bir pencere oluşturulur. Test ve eğitim kümeleri farklı seçilmiştir ve herbiri 256 boyutlu 10x50 adet vektör içermektedir. Vektörlere önce normalizasyon daha sonra öznitelik çıkartma işlemi uygulanır. Her iki öznitelik çıkartma yönteminde de vektör boyutu 15 olarak seçilmiştir. Boyutu büyütmek avantaj sağlar, ancak hesaplama yükünü artırmaktadır. Çalışma içersinde diverjans analizi, iki farklı öznitelik çıkartma işleminin karşılaştırılmasında ve en iyi özniteliklerin belirlenmesinde kullanılmaktadır. Diverjans analizi, smıf vektörlerinin saçılımı hakkında bilgi vermektedir. Sınıf vektörleri saçıldıkça, diverjans değeri de düşmektedir. EKG vurularını sınıflamada, Fourier ve dalgacık (wavelet) analizlerini kullanan iki öznitelik çıkartma yöntemi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın başlangıcında, öznitelik vektörleri ayrık Fourier dönüşümü kullanılarak elde edilmiştir. Hesaplanan 40 adet ayrık Fourier katsayısından, işareti en iyi temsil eden 15 katsayıdan oluşan alt küme, dinamik programlama kullanılarak diverjans analizi ile belirlenmiştir. İşaretin ayrık Fourier dönüşümü ile elde edilen öznitelik vektörlerinin saçıldığı, bu nedenle de dönüşümün düşük diverjans değeri verdiği gözlenmiştir. Elde edilen bulgular, çalışmayı, yeni bir öznitelik çıkartma yöntemi arayışına yöneltmiştir. Literatürde yaygın olarak kullanılan dalgacık analizinin EKG işaretlerini sınıflamada basan ile kullanıldığı gözlenmiştir. ikinci öznitelik çıkartma yönteminde, 256 örnekten oluşan pencere içindeki EKG işaretine ayrık dalgacık dönüşümü uygulanır. Daubechies-2 dalgacıkları kullanılarak her bir EKG vurusu için dalgacık katsayıları hesaplanıp, ayrık dalgacık düzlemi oluşturulur. Araştırmanın ilk aşamalarında, öznitelik vektörü elemanları, 2-4. dalgacık ayrıştırma seviyelerindeki ayrıntı (d2, d3, d4) katsayılanyla oluşturulmuştur. Ancak, bu şekilde oluşturulan vektörlerin uzayda saçıldığı ve düşük diverjans değeri ürettiği gözlenmiştir. Bu nedenle, 4. seviyedeki dalgacık yaklaşıklık katsayıları (a4) ve bu katsayıların otokorelasyonlan da önceki özniteliklere ilave edilmiştir. Yeni oluşturulan öznitelik kümesine diverjans analizi uygulandığında, 4. seviye yaklaşıklık katsayıları ve bunların otokorelasyonlannm önceki katsayılardan daha avantajlı olduğu gözlenmiştir. EKG vurularını sınıflandırmak için öznitelik vektörlerinin oluşturulmasmda 4. seviye yaklaşıklık katsayıları ve bunların otokorelasyonlan literatürde ilk kez kullanılmıştır. Diverjans analizi, dalgacık temelli öznitelik vektörlerinin de bir miktar saçıldığını göstermektedir. Sınıflayın Olarak Yapay Sinir Ağları Sınıflama işlemlerinde karşımıza çıkan en önemli problem, incelenen fiziksel olayı temsil edebilecek doğru öznitelik uzayının her zaman oluşturulamamasıdır. Fiziksel olayların tümüne uyacak tek bir öznitelik çıkartma yöntemi de mevcut değildir. Bu yüzden sorunun çözümü, sınıflayıcı yapılan içinde aranmaktadır. Diverjans analizi, her iki yöntemle oluşturulan öznitelik vektörlerinin EKG'yi yeterince karakterize edemediğini göstermiştir. Bu nedenle tez çalışmasında, sınıflama başanmmı artırmak için sınırlayıcı olarak yapay sinir ağlan (YSA) kullanılmıştır. Yapay sinir ağlarının sınıflayıcı olarak kullanılmasma başlıca dört neden gösterilebilir: 1) Çözümleri XIItemsil eden ağırlıklara adım adım eğitimle yaklaşılır, 2) YSA'lann fiziksel olarak gerçeklenme imkanı bulunmaktadır, 3) YSA'lar karmaşık smıf dağılımlarını kolaylıkla temsil edebilmektedir, 4) YSA'lar genelleme özellikleri sayesinde önceden karşılaşmadığı girişler için uygun sonuç üretebilmektedir. Çalışmada, sınıflama başanmını artırmak ve düğüm sayısını azaltmak için 3 yeni ağ yapısı geliştirilmiştir. Literatürde her ağın kendi özel algoritması ile eğitildiği gözlenmektedir. Tez içerisinde, yeni sinir ağı yapılarım kolayca eğitebilmek için genetik algoritmalar (GA) kullanılmıştır. GA'lar yeni ağ yapılarının eğitiminde başarılı sonuçlar vermiştir. Geliştirilen her yeni yapı için eğitim algoritması fazlaca değişmemiş, böylece yeni yapıların tasarımında ve onların eğitiminde bir zorlukla karşılaşılmamıştır. Yeni ağ yapılan araştırılırken test ve gözlem amaçlı iki boyutlu örnek bir uzay tanımlanmıştır. Örnek uzayın iki boyutlu olması, smıf sınırlarının ağ düğümleri tarafından temsil edilişinin görsel incelenmesine imkan vermiştir. Bu uzay, aynı zamanda klasik ağ eğitim algoritmalarının düğümleri yönlendirişi hakkında bilgi de vermektedir. Örnek uzayda beyaz, açık gri, ve koyu gri ile renklendirilmiş 3 tane smıf vardır (siyah renkli bölgeler herhangi bir sınıfa ait değildir). Her sınıftan 100 adet vektör alınarak eğitim kümesi oluşturulur. Ağların sınıflama yeteneklerini zor koşullarda test edebilmek için özellikle düşük diverjans değerli bir uzay seçilmiştir. Bu analiz, yeni sinir ağı yapılarının geliştirilmesinde kullamlmaktadır. Tez çalışmasında, genetik algoritmalar ile eğitilen 3 adet yeni YSA yapısı geliştirilmiştir. Smıf dağılımına ait bilgi düğümlerde iki şekilde temsil edilir: 1) Düğümlerin sadece yerel bilgiyi temsil etmesi, 2) Düğümlerin global bilgiyi temsil etmesi. İlk kısım için Kohonen, kısıtlı Coulomb enerji ağı (RCE, restricted Coulomb energy), büyü ve öğren ağı (GAL, grow and learn) ve öğrenen vektör nicemleyici ağını (LVQ, learning vector quantization) örnek olarak verebiliriz. Çok katmanlı ağ (ÇKA) ise ikincisine verilebilecek en önemli örnektir. GetKoh Ağı Genetik algoritmalar ile eğitilen Kohonen (GetKoh) ağında smıf dağılımı, yerel bilgi içeren düğümler tarafindan temsil edilir. GetKoh iki katmanlı bir ağdır. İlk saklı katmandaki düğümlerin ağırlık değerleri GA'lar ile belirlenir. İkinci katman lojik OR işlemini gerçekler. GetKoh ağı, GAL ve Kohonen ağlan ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. GAL ve Kohonen ağlarına göre GetKoh ağının örnek uzayı ve EKG test kümelerini daha az düğüm ile daha iyi sınıfladığı gözlenmiştir (Tablo 1). Eğitim sırasında, GAL ağının düğümleri smıf sınırlarına yerleşir. Öznitelik uzayında vektörler saçılırsa, eğitim tamamlandıktan sonra ağda aşın sayıda düğüm üretilir. Kohonen'de eğitim sonrasında düğüm dağılımı GAL' dan farklıdır. Kohonen ağında vektörler, sınıfların iç bölgelerine homojen bir şekilde dağılır. Ancak, eğitim öncesinde yeterli sayıda düğüm ataması yapılmamışsa, smıf sınırlan yeterince iyi temsil edilememekte ve ağın sınıflama performansı düşmektedir. GetKoh ağında ise vektörler, ne smıf iç bölgelerinde ne de smıf sınırlarında yerleşme eğilimi gösterir. Genetik algoritmalar sayesinde vektörler optimum pozisyonlara yerleşir. GetÇKA Genetik algoritmalar ile eğitilen ÇKA'da (GetÇKA) smıf dağılımı, global bilgi içeren düğümler tarafından temsil edilmektedir. GetÇKA üç katmanlı bir ağdır. İlk X111saklı katmandaki düğümlerin ağırlıkları n-boyutlu öznitelik uzayında hiper düzlemleri temsil eder. Bu katmandaki düğümlerin ağırlık değerleri GA'lar ile belirlenir. İkinci katmanda, ilk katman çıkışları ile ikinci katman düğümlerinin ağırlıkları arasındaki minimum mesafe araştırılır. Bu katmanda sadece kazanan düğüm aktif yapılır. Üçüncü katman ise lojik OR işlemini gerçeklemektedir. GetÇKA, çok katmanlı ağ ile karşılaştırılmıştır. ÇKA'ya göre GetÇKA ağının örnek uzayı ve EKG test kümelerini daha az düğüm ile daha iyi sınıfladığı gözlenmiştir. ÇKA'da üç dezavantaj bulunmaktadır: 1) Geriye-yayılma algoritması eğitim sırasında uzun zaman almaktadır. 2) Katmanlardaki düğüm sayısı eğitimden önce belirlenmelidir. Yapı, eğitim sırasında otomatik olarak belirlenemez. 3)Geriye- yayılma algoritması yerel minimumlara yakalanmakta, bu ise ağın başanmmı düşürmektedir. Çalışmada yukarda sıralanan problemlere GA'lar ile çözümler getirilmiştir. Eğitim algoritması ile saklı katmana artımsal bir yapı özelliği kazandırılmış, ağın eğitim sırasında büyümesi sağlanmıştır. GetPrz ve GetRCE ağları Genetik algoritmalar ile eğitilen prizma (GetPrz) ve RCE (GetRCE) ağlan tez içerisinde ilk kez geliştirilmiştir. Bu ağlarda smıf dağılımı, global bilgi içeren düğümler tarafından temsil edilir. İlk saklı katmandaki düğümlerin ağırlıkları, n- boyutlu öznitelik uzayında hiper prizmaları (GetPrz'de) ve hiper küreleri (GetRCE'de) temsil etmektedir. ÇKA'nın ilk saklı katmanındaki düğümlerin ağırlıkları ise hiper düzlemleri temsil eder. ÇKA'da hiper düzlemler kesiştirilerek bölgeler oluşturulmaktadır. Yeni hibrit yapılarda da hiper prizma ve hiper küreler birbirleriyle kesiştirilerek bölgeler oluşturulmaktadır. Geliştirilen yeni ağlar, öznitelik uzayında düğüm sayısından daha fazla sayıda bölge oluşturmaktadır. Analizler, hiper prizma ve kürelerin ÇKA'da kullanılan düzlemlerden daha avantajlı olduğunu göstermektedir. Hiper kürelerin/prizmaların kesiştirilmesi ile ÇKA'nın oluşturabileceğinden daha fazla sayıda bölge elde edildiği gözlenmiştir. RCE ağında iki dezavantaj bulunmaktadır: 1) RCE ağında, hiper küreler biribirleriyle kesişim yapmaz. Bir hiper küre tek bir kapalı bölge oluşturmaktadır. Oysa geliştirilen yeni yapılar, öznitelik uzayını daha fazla bölgeye ayırabilme yeteneğindedir. 2) RCE'nin eğitim algoritması hiper küreleri optimum pozisyona yerleştirmez. GetPrz ve GetRCE ağlan üç katmana sahiptir. İlk saklı katmandaki düğümlerin ağırlık değerleri GA'lar ile belirlenir. İkinci katmanda, ilk katman çıkışlan ile ikinci katman düğümlerinin ağırlıklan arasındaki minimum mesafe araştınlır. Bu katmanda sadece kazanan düğüm aktif yapılır. Üçüncü katman ise lojik OR işlemini gerçekler. GetPrz ve GetRCE ağlan, RCE ağı ile karşılaştınlmıştır. RCE'ye göre GetPrz ve GetRCE ağlarının, örnek uzayı ve EKG test kümelerini daha az düğüm ile daha iyi sınıfladığı gözlenmiştir. GetNicAğı Genetik algoritmalar ile eğitilen nicemleme (GetNic) ağı tez içerisinde ilk kez geliştirilmiştir. Bu ağda smıf dağılımı, global bilgi içeren düğümler tarafından temsil edilmektedir. İlk saklı katmandaki düğümlerin ağırlıklan n-boyutlu öznitelik uzayında hiper düzlemleri temsil eder. Ancak hiper düzlemler için bir kısıt getirilmiştir: Herbir hiper düzlem tek bir boyut eksenine dik, diğerlerine paralel olmalıdır. Böylece birinci katmandaki bir düğüm, tek bir parametre ile temsil edilir. Yeni hibrit yapıda da hiper düzlemler birbirleriyle kesiştirilerek öznitelik uzayı XIVbölmelenmektedir. Analizler, bu ağın incelenen tüm ağlardan daha az sayıda parametre kullanarak daha fazla bölge oluşturabildiğini göstermiştir. GetNic üç katmana sahiptir. İlk saklı katmandaki düğümlerin ağırlık değerleri GA'lar ile belirlenir, ikinci katmanda, ilk katman çıkışları ile ikinci katman düğümlerinin ağırlıkları arasındaki minimum mesafe araştırılır. Bu katmanda sadece kazanan düğüm aktif yapılır. Üçüncü katman ise lojik OR işlemini gerçekler. İncelenen tüm ağlara göre GetNic ağının örnek uzayı ve EKG test kümelerini daha az parametre kullanarak daha iyi başarımla sınıfladığı gözlenmiştir. Bir düğüm tek bir parametre ile temsil edildiğinden, ilk saklı katmandaki düğüm sayısı aşın derecede büyür. Bu sorunu gidermek için, aynı boyut eksenini bölmeleyen düğümler toplanır ve herbir boyut için tek bir çıkış oluşturulur. Böylece, ilk saklı katmandaki çıkış düğümü sayısı, giriş düğümü sayışma (boyut sayışma) eşitlenir. Tablo l'de ağların ilk katmanlarındaki parametre sayılan (PS) ve sınıflama başanmlan verilmiştir. Dalgacık öznitelik kümesi ile daha az düğüm kullanılarak daha iyi sınıflama basanını elde edildiği gözlenmiştir. Sonuçlar, ayrık dalgacık dönüşümü ile elde edilen öznitelik vektörlerinin ayrık Fourier dönüşümü ile elde edilenlerden daha az saçıldığını göstermektedir. Tablo 1. YSA'lann örnek uzayı ve EKG öznitelik kümelerini sınıflama başanmlan RCE, ÇKA, Kohonen ve GAL ağlarına kıyasla, genetik algoritmalar ile eğitilen ağların daha az parametre kullanarak daha yüksek başanmlar verdiği gözlenmektedir. Çalışmada kullanılan EKG verileri MIT-BIH veri tabanından alınmıştır. Algoritmalar, C dili ve MATLAB paket programı kullanılarak PC'de geliştirilmiştir. XVClassification of ECG Beats by Using Artificial Neural Networks and Genetic Algorithms SUMMARY The electrocardiogram (ECG) has considerable significance in cardiac disease diagnosis. However, long-term ECG records are required to get meaningful information about the heart condition. In order to analyse fast and to reduce the data stored in the system, ECG beats must be automatically separated into categories that contain a-priori information about the diseases. Only the ECG beats of specific types are stored in the system upon request. Since the amount of the saved data is reduced, search and analysis become quite fast. It is important to increase the number of categories to enhance the analysis. However, as the number of categories increases, performance of the class separation decreases. In this thesis, a new feature extraction method based on wavelet transform and 3 new neural network structures are developed to increase both the number of categories and the performance of class separation. ECG beats are classified into 10 categories: Normal beat (N), left bundle branch block beat (L), right bundle branch block beat (R), premature ventricular contraction (V), paced beat (P), nonconducted P wave (p), aberrated atrial premature beat (a), fusion of ventricular and normal beat (F), fusion of paced and normal beat (f), and ventricular escape beat (E). Decision making is performed in three stages: Normalization process, feature extraction methods, and artificial neural networks as the classifiers. Normalization Process Feature extraction processes are affected by the peak-to-peak magnitudes, the offset of the signal, and R-peak position in the windowed ECG. These effects are due to physiology, sex and age of the patient, and parameters of the measurement system. In the normalization, three processes are realized: 1) A rectangular window is formed so that a single QRS complex is contained in this window. ECG signals are adjusted so that the positions of the R-peaks are centered in the window. 2) Peak-to-peak magnitudes of the ECG signal are normalized to 1 mV value. Thus, it is provided that classification decision does not depend on the maximum amplitude of the ECG records. 3) Mean value of the ECG signal in the window is fixed to zero value. Thus, offset is removed from the signal. The dependence of the feature extraction method to the offset and the peak-to-peak magnitude of the signal is decreased by the normalization process. XVI
Özet (Çeviri)
Classification of ECG Beats by Using Artificial Neural Networks and Genetic Algorithms SUMMARY The electrocardiogram (ECG) has considerable significance in cardiac disease diagnosis. However, long-term ECG records are required to get meaningful information about the heart condition. In order to analyse fast and to reduce the data stored in the system, ECG beats must be automatically separated into categories that contain a-priori information about the diseases. Only the ECG beats of specific types are stored in the system upon request. Since the amount of the saved data is reduced, search and analysis become quite fast. It is important to increase the number of categories to enhance the analysis. However, as the number of categories increases, performance of the class separation decreases. In this thesis, a new feature extraction method based on wavelet transform and 3 new neural network structures are developed to increase both the number of categories and the performance of class separation. ECG beats are classified into 10 categories: Normal beat (N), left bundle branch block beat (L), right bundle branch block beat (R), premature ventricular contraction (V), paced beat (P), nonconducted P wave (p), aberrated atrial premature beat (a), fusion of ventricular and normal beat (F), fusion of paced and normal beat (f), and ventricular escape beat (E). Decision making is performed in three stages: Normalization process, feature extraction methods, and artificial neural networks as the classifiers. Normalization Process Feature extraction processes are affected by the peak-to-peak magnitudes, the offset of the signal, and R-peak position in the windowed ECG. These effects are due to physiology, sex and age of the patient, and parameters of the measurement system. In the normalization, three processes are realized: 1) A rectangular window is formed so that a single QRS complex is contained in this window. ECG signals are adjusted so that the positions of the R-peaks are centered in the window. 2) Peak-to-peak magnitudes of the ECG signal are normalized to 1 mV value. Thus, it is provided that classification decision does not depend on the maximum amplitude of the ECG records. 3) Mean value of the ECG signal in the window is fixed to zero value. Thus, offset is removed from the signal. The dependence of the feature extraction method to the offset and the peak-to-peak magnitude of the signal is decreased by the normalization process. XVIFeature Extraction Methods In