Ratlarda ligatür indüklü periodontitis modelinde Tarantula cubensis ekstraktının alveolar kemik kaybı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of Tarantula cubensis extract on alveolar bone loss in a ligature-induced periodontitis model in rats
  1. Tez No: 1007653
  2. Yazar: YAKUP KAAN KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÖZTÜRK TONGUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ratlarda ligatür indüklü periodontitis modelinde Tarantula cubensis ekstraktının (TCE) alveoler kemik kaybına etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada 50 adet Wistar albino rat 5 gruba ayrıldı. Çalışmanın 0. gününde P, TCE-1, TCE-2 ve TCE-3 gruplarında maksiller 2. molar dişlerinin servikal bölgesine 3/0 ipek sütur ile ligasyon yapılarak periodontitis indüklendi. P grubunda TCE uygulanmazken, TCE-1 grubuna 0. günde 1 kez, TCE-2 grubuna 0. ve 5. günde 2 kez ve TCE-3 grubuna 0., 5. ve 10. günde toplam 3 kez 0,2 ml TCE uygulaması yapıldı. Kontrol (K) grubuna hiçbir uygulama yapılmadı. Çalışmanın 15. gününde tüm gruplardaki ratlar sakrifiye edilerek doku ve kan örnekleri morfometrik, histolojik, immünohistokimyasal ve biyokimyasal olarak analiz edildi. Kanda ve dokuda IL-6 ve TNF-α düzeyleri, TCE gruplarının tamamında P grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşüktü (p<0,001). BMP-2 seviyeleri TCE gruplarının hepsinde P grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek (p<0,001) ve K ile benzerdi. TCE gruplarında kanda ve dokuda RANKL seviyeleri, P gruplarına kıyasla anlamlı düzeyde düşüktü ve hatta TCE-3 grubunda doku RANKL düzeyleri kontrol grubundan bile düşük bulundu (p<0,001). Kandaki OPG seviyeleri ise TCE gruplarında P grubundan yüksekken, dokudaki OPG seviyeleri P ve K gruplarına kıyasla düşüktü (p<0,001). Histomorfometrik olarak TCE gruplarında alveoler kemik kaybının P grubundan anlamlı düzeyde az olduğu belirlendi (p<0,001). Histolojik olarak, en düşük lenfosit, nötrofil, osteoklast ve en yüksek osteoblast sayıları TCE gruplarındaydı (p<0,001). SOST IHC skorlarının TCE-2 ve TCE-3'te P grubuna göre düşük olduğu saptandı (p<0,001). Ayrıca TCE uygulamasının kollajen oluşumunu ve olgun tip-3 kollajen miktarını arttırdığı görüldü. Sonuç olarak; ratlarda ligatür indüklü periodontitis modelinde Tarantula cubensis ekstraktı uygulamaları proinflamatuar sitokin ekspresyonunu ve inflamatuar hücre sayısını azaltarak, periodontitise bağlı kemik yıkımını sınırlandırmaktadır. TCE uygulama sayısı arttıkça periodontal yıkımı önleyici etkileri de artmaktadır. Ligatür indüklü periodontitis modelinde 0., 5. ve 10. günlerde 3 kez yapılan 0,2 ml TCE uygulamasının periodontal yıkımı önleme açısından en iyi sonucu verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of Tarantula cubensis extract (TCE) on alveolar bone loss in a ligature-induced periodontitis model in rats. A total of 50 Wistar albino rats were allocated into five groups. On day 0, periodontitis was induced in the P, TCE-1, TCE-2, and TCE-3 groups by placing a 3/0 silk ligature around the cervical region of the maxillary second molars. No TCE was administered in the P group, whereas 0.2 mL TCE was administered to the TCE-1 group once on day 0, to the TCE-2 group twice on days 0 and 5, and to the TCE-3 group three times on days 0, 5, and 10. No intervention was performed in the control (C) group. On day 15, all animals were sacrificed, and tissue and blood samples were collected for morphometric, histological, immunohistochemical, and biochemical analyses. In both blood and tissue, IL-6 and TNF-α levels were significantly lower in all TCE-treated groups than in the P group (p<0.001). BMP-2 levels were significantly higher in all TCE groups compared with the P group (p<0.001) and were comparable to those of the C group. RANKL levels in blood and tissue were significantly reduced in the TCE groups relative to the P group; notably, tissue RANKL levels in the TCE-3 group were even lower than those in the C group (p<0.001). While serum OPG levels were higher in the TCE groups than in the P group, tissue OPG levels were lower than those in both the P and C groups (p<0.001). Histomorphometric evaluation demonstrated significantly less alveolar bone loss in the TCE groups compared with the P group (p<0.001). Histologically, the TCE groups exhibited the lowest lymphocyte, neutrophil, and osteoclast counts and the highest osteoblast counts (p<0.001). SOST immunohistochemistry scores were lower in the TCE-2 and TCE-3 groups than in the P group (p<0.001). In addition, TCE administration was associated with increased collagen formation and a higher amount of mature type III collagen. In conclusion, in the rat ligature-induced periodontitis model, Tarantula cubensis extract limits periodontitis-associated bone destruction by reducing pro-inflammatory cytokine expression and the number of inflammatory cells. The protective effects against periodontal breakdown increased with the number of TCE administrations. Among the tested regimens, three times administration of 0.2 mL TCE (on days 0, 5, and 10) yielded the most favorable outcomes in terms of preventing periodontal destruction.