Pediatrik hastalarda periferik venöz kateterizasyonunda serum fizyolojik uygulama ve yapışkan sökücü atravmatik sprey uygulamalarının ağrı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of normal saline application and adhesive remover atraumatic spray applications on pain during peripheral venous catheterization in pediatric patients
  1. Tez No: 1007654
  2. Yazar: HAZEL ÇAĞIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, pediatrik hastalarda periferik venöz kateter çıkarımı sırasında uygulanan serum fizyolojik ve yapışkan sökücü atravmatik sprey yöntemlerinin ağrı düzeyi üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma, 01.03.2025–01.06.2025 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Sağlık ve Uygulama Araştırma Merkezi'nde yürütüldü. Çalışmaya, 7–18 yaş aralığında olan ve gönüllü olarak katılım gösteren 200 pediatrik hastalar dâhil edildi. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”ve“Wong–Baker Yüz Ağrı Skalası”kullanıldı. Araştırma kapsamında pediatrik hastlar iki gruba ayrıldı: Birinci grupta periferik venöz kateter çıkarımı sırasında serum fizyolojik, ikinci grupta ise silikon bazlı yapışkan sökücü atravmatik sprey uygulandı. İşlem sonrasında ağrı düzeyleri Wong–Baker Yüz Ağrı Skalası ile değerlendirildi ve iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular, atravmatik sprey uygulanan pediatrik hastaların ağrı puanlarının (Ort.=1.42±1.42), serum fizyolojik uygulanan pediatrik hastalara (Ort.=7.84±2.38) göre anlamlı düzeyde düşük olduğunu (p<0.001) ortaya koydu. Elde edilen sonuçlar, atravmatik spreyin periferik venöz kateter çıkarımı sırasında ağrıyı anlamlı biçimde azalttığını, cilt bütünlüğünü koruduğunu ve pediatrik hastaların işlem sürecinde yaşadığı rahatsızlık ile kaygıyı belirgin düzeyde hafiflettiğini göstermektedir. Bu bulgular hem fiziksel hem de psikolojik açıdan çocuk dostu hemşirelik uygulamalarının geliştirilmesinde atravmatik yaklaşımların önemini desteklemektedir. Sonuç olarak, atravmatik yapışkan sökücü spreylerin pediatrik hemşirelik uygulamalarında kullanımı, pediatrik hastalarda ağrısız ve güvenli periferik venöz kateter çıkarımı sağlamakta, hemşirelerin iş yükünü azaltmakta ve hasta memnuniyetini artırmaktadır. Bu çalışma, hemşirelikte atravmatik bakım yaklaşımlarının yaygınlaştırılması gerektiğini vurgulamakta ve klinik uygulamalara bilimsel katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the effect of physiological saline and atraumatic adhesive remover spray applications on the pain level experienced by pediatric patients during peripheral venous catheter removal. The study was carried out between March 1, 2025, and June 1, 2025, at Ondokuz Mayıs University Health Practice and Research Center. The study sample consisted of a total of 200 pediatric patients aged 7–18 years who voluntarily participated in the research. Data were collected using the Personal Information Form and the Wong–Baker FACES Pain Rating Scale (WBFPRS). Participants were divided into two groups: the first group received physiological saline during catheter removal, while the second group received a silicone-based atraumatic adhesive remover spray. After the procedure, pain levels were assessed using the Wong–Baker FACES Scale, and the differences between the two groups were analyzed statistically. The results indicated that the mean pain scores of children who received the atraumatic spray (Mean = 1.42 ± 1.42) were significantly lower than those of children who received physiological saline (Mean = 7.84 ± 2.38) (p<0.001). The findings revealed that the use of an atraumatic adhesive remover spray significantly reduced pain during catheter removal, protected skin integrity, and alleviated discomfort and anxiety experienced by children throughout the procedure. These results support the importance of atraumatic approaches in the development of child-friendly nursing practices, both physically and psychologically. In conclusion, the use of atraumatic adhesive remover sprays in pediatric nursing practices ensures pain-free and safe catheter removal, reduces the nurses' workload, and increases patient comfort and satisfaction. This study highlights the necessity of integrating atraumatic care principles into pediatric nursing practice and contributes valuable evidence to the field of clinical nursing.