NATURAL RESCOURCE DEPENDENCE IN DEVELOPINGCOUNTRIES: THE CASE OF NIGERIA'S OIL DEPENDENCe
GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE DOĞAL KAYNAKLARABAĞIMLILIK: NİJERYA'NIN PETROLE BAĞIMLILIĞI ÖRNEĞİ
  1. Tez No: 1007657
  2. Yazar: TOLULOPE WALİAT IDOWU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN CEMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Nijerya'da petrol bağımlılığının ekonomik büyüme ve kalkınma üzerindeki etkisini, mono-ürün ekonomisini sürdüren tarihsel ve yapısal faktörlere vurgu yaparak incelemektedir. 1950'li yılların sonlarında ham petrolün keşfedilmesinden bu yana Nijerya, devlet gelirleri ve döviz kazançlarında büyük paya sahip olan petrol gelirlerine yoğun şekilde bağımlı hale gelmiştir. Petrol önemli ölçüde gelir sağlamış olsa da, ekonomiyi küresel petrol fiyatlarındaki dalgalanmalara karşı kırılgan hale getirmiş ve makroekonomik istikrarsızlık, yoksulluk, işsizlik ve gelir eşitsizliği gibi sorunlara yol açmıştır. Bağımlılık teorisine dayanan bu çalışma, Nijerya'nın küresel kapitalist sisteme entegrasyonunun ham petrol ihracatına olan bağımlılığı nasıl güçlendirdiğini incelemek amacıyla tarihsel- yapısal yaklaşımı benimsemektedir. Çalışma ayrıca, sömürge mirası, eşitsiz değişim ve çok uluslu şirketlerin hakimiyeti gibi dışsal faktörlerin rolünü yeterince dikkate almayan içsel büyüme modellerini eleştirmektedir. Araştırmada, 1986–2022 dönemini kapsayan hükümet raporları, uluslararası kuruluş verileri ve ampirik literatürden elde edilen ikincil veriler kullanılarak nitel ve doküman analizi yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, Nijerya'daki petrol bağımlılığının sömürge dönemindeki çıkarım sistemlerine ve bağımsızlık sonrası tarım ve imalat gibi temel sektörleri ihmal eden politika tercihlerine dayandığını göstermektedir. Çeşitlendirme yönündeki politikalara rağmen ekonomi büyük ölçüde çeşitlendirilememiştir. Petrol bağımlılığı; rant arayışını teşvik ederek, kurumları zayıflatarak ve dış şoklara karşı kırılganlığı artırarak ekonomik büyümeyi olumsuz etkilemiştir. Ayrıca petrol gelirlerinin nüfusun küçük bir kesiminde yoğunlaşması gelir eşitsizliğini artırmıştır. Çalışma, Nijerya'nın kalkınma sorunlarının hem iç politika başarısızlıklarından hem de küresel ekonomik sistem içerisindeki yapısal kısıtlamalardan kaynaklandığı sonucuna varmaktadır. Bu doğrultuda çalışma, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümeyi teşvik etmek amacıyla stratejik ekonomik çeşitlendirme, kurumsal yönetişimin geliştirilmesi ve petrol gelirlerinin etkin yönetilmesini önermektedir
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of oil dependence on economic growth and development in Nigeria, with emphasis on the historical and structural factors sustaining its mono-product economy. Since the discovery of crude oil in the late 1950s, Nigeria has relied heavily on oil revenues, which dominate government income and foreign exchange earnings. While oil has generated substantial wealth, it has also exposed the economy to volatility in global oil prices, resulting in macroeconomic instability, poverty, unemployment, and income inequality. Anchored on dependency theory, the study adopts a historical-structural approach to examine how Nigeria's integration into the global capitalist system has reinforced its reliance on crude oil exports. It also critiques internalist frameworks such as the endogenous growth model for underestimating the role of external forces, including colonial legacy, unequal exchange, and multinational corporate dominance. The study utilizes qualitative and documentary analysis, drawing on secondary data from government reports, international institutions, and empirical literature covering the period 1986–2022. Findings reveal that Nigeria's oil dependence is rooted in colonial extraction systems and post-independence policy choices that neglected key sectors such as agriculture and manufacturing. Despite policy efforts toward diversification, the economy remains largely undiversified. Oil dependence has negatively affected economic growth by encouraging rent-seeking behavior, weakening institutions, and increasing vulnerability to external shocks. It has also contributed to widening income inequality, with oil wealth concentrated among a small segment of the population. The study concludes that Nigeria's development challenges stem from both domestic policy failures and structural constraints within the global economic system. It recommends strategic economic diversification, improved institutional governance, and effective management of oil revenues to promote sustainable and inclusive growth