N1 ve N2 meme kanserli olgularda aksiller downsizing yapmak mümkün mü? TAD ve SLNB sonuçlarının değerlendirilmesi
Is axillary downsizing possible in N1 and N2 breast cancer cases? Evaluation of TAD and SLNB results
  1. Tez No: 1007664
  2. Yazar: EMRE ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada klinik olarak aksilla pozitif (cN1–cN2) meme kanserli hastalarda neoadjuvan sistemik tedavi (NAST) sonrası uygulanan aksiller cerrahi yaklaşımların sonuçlarını değerlendirmek, aksiller patolojik tam yanıt oranlarını incelemek ve aksiller diseksiyonun (AD) güvenle azaltılıp azaltılamayacağını araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 2019–2024 yılları arasında NAST sonrası opere edilen, tanı anında klinik aksilla pozitif (cN+) ve metastatik olmayan 213 hasta retrospektif olarak analiz edildi. Aksiller cerrahi yaklaşımlar sentinel lenf nodu biyopsisi (SLNB), hedeflenmiş aksiller diseksiyon (TAD) ve aksiller diseksiyon (AD) olarak sınıflandırıldı. Aksiller patolojik yanıt (ypN0), hastalıksız sağkalım (DFS) ve genel sağkalım (OS) değerlendirildi. Bulgular: Aksiller patolojik tam yanıt oranı %47,4 olarak saptandı. HER2 pozitif ve üçlü negatif alt tiplerde aksiller yanıt oranları luminal alt tiplere kıyasla anlamlı derecede yüksekti (p<0,001). Klinik aksiller yanıt ile patolojik aksiller durum arasında uyum zayıf bulundu. Medyan 47 aylık izlem süresinde DFS ve OS açısından aksiller diseksiyon yapılan ve yapılmayan hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: NAST sonrası seçilmiş cN1 ve uygun cN2 meme kanserli hastalarda aksiller diseksiyondan kaçınmak kısa–orta dönemde onkolojik olarak güvenli görünmektedir. Aksiller cerrahi kararlarının klinik yanıtla birlikte tümör biyolojisi de ele alınarak bireyselleştirilmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate axillary surgical strategies after neoadjuvant systemic therapy (NAST) in clinically node-positive (cN1–cN2) breast cancer patients, to assess axillary pathological complete response rates, and to investigate whether axillary dissection (AD) can be safely omitted. Methods: A retrospective analysis was performed on 213 patients with clinically node-positive, non-metastatic breast cancer who underwent surgery after NAST between 2019 and 2024. Axillary procedures were categorized as sentinel lymph node biopsy (SLNB), targeted axillary dissection (TAD), or axillary dissection (AD). Axillary pathological response (ypN0), disease-free survival (DFS), and overall survival (OS) were analyzed. Results: The axillary pathological complete response rate was 47.4%. Axillary response rates were significantly higher in HER2-positive and triple-negative subtypes compared to luminal tumors (p<0.001). Concordance between clinical axillary response and pathological nodal status was low. During a median follow-up of 47 months, no statistically significant differences in DFS or OS were observed between patients who did and did not undergo axillary dissection. Conclusion: Omission of axillary dissection after NAST appears to be oncologically safe in selected cN1 and appropriately selected cN2 breast cancer patients in the short to mid-term. Axillary surgical decision-making should be individualized based on tumor biology and clinical response.