Omuz cerrahisi geçiren olgularda genel anestezi ile kombine edilen interskalen brakiyal pleksus bloğunun burst supresyon oranına etkisi
Effect of interscalene brachial plexus block on eeg dynamics and burst suppression during general anaesthesia for shoulder surgery
- Tez No: 1007663
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZİM KARAASLAN, DOÇ. DR. SERDAR YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-İ Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
maç: Bu çalışmada, omuz cerrahisi geçiren hastalarda interskalen brakiyal pleksus bloğu (ISB) ile kombine edilen genel anestezinin, elektroensefalogram (EEG) parametreleri ve burst supresyon oranı (BSR) üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya elektif omuz cerrahisi geçiren 50 hasta dahil edilmiş; hastalar randomize olarak ISB uygulanan (Grup B) ve uygulanmayan (Grup K) iki gruba ayrılmıştır. Tüm hastalara standart genel anestezi protokolü uygulanmıştır. EEG kayıtları SedLine® monitörü kullanılarak Fp1, Fp2, F7 ve F8 elektrotlarından intraoperatif olarak alınmış; delta (0.5–4 Hz), teta (4–8 Hz), alfa (8–12 Hz) ve beta (13–30 Hz) bant güçleri ile PSI ve BSR değerleri analiz edilmiştir. Bulgular: Blok uygulanan grupta özellikle delta bant gücünde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalma gözlenmiştir (p < 0.01). Aynı grupta teta bandı da düşüş eğilimi göstermiştir. Buna karşılık alfa ve beta bantlarında artış gözlenmiş, bu durum kortikal reaktivitenin korunduğuna işaret etmektedir. PSI değerleri iki grup arasında benzerlik göstermiştir. BSR açısından fark gözlenmemiş olmakla birlikte, delta düşüşü ve beta artışı, daha fizyolojik bir EEG paterninin korunduğunu düşündürmektedir. Sonuç: ISB uygulaması, yalnızca periferik analjezi sağlamakla kalmayıp, afferent nosiseptif input'un baskılanması yoluyla EEG üzerinde merkezi etkiler oluşturabilmektedir. Bu etki, delta bandı gücünün azalması ve alfa-beta aktivitesinin korunmasıyla EEG düzeyinde izlenebilir hale gelmiştir. ISB ile sağlanan analjezi, daha stabil bir kortikal aktivite örüntüsü ve potansiyel olarak daha düşük anestezik gereksinimiyle nörokognitif açıdan koruyucu bir etki oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effects of combining general anesthesia with an interscalene brachial plexus block (ISB) on electroencephalogram (EEG) parameters and burst suppression ratio (BSR) in patients undergoing shoulder surgery. Methods: Fifty patients scheduled for elective shoulder surgery were enrolled in the study and randomly assigned to either the ISB group (Group B) or the control group without ISB (Group K). All patients received a standardized general anesthesia protocol. Intraoperative EEG recordings were obtained using the SedLine® monitor from Fp1, Fp2, F7, and F8 electrodes. Power spectral densities for delta (0.5–4 Hz), theta (4–8 Hz), alpha (8–12 Hz), and beta (13–30 Hz) frequency bands, along with PSI and BSR values, were analyzed. Results: A statistically significant reduction in delta band power was observed in the ISB group (p < 0.01). Theta power also showed a decreasing trend in this group. Conversely, alpha and beta band powers were elevated, suggesting preserved cortical reactivity. While PSI values were similar between groups, SEF values demonstrated greater stability in the ISB group. Although BSR did not significantly differ, the reduction in delta power and increase in beta activity indicate the preservation of a more physiological EEG pattern. Conclusion: In addition to providing peripheral analgesia, ISB appears to exert central effects on EEG activity by suppressing afferent nociceptive input. These effects are reflected in reduced delta power and preserved alpha-beta activity. The analgesia achieved through ISB may contribute to a more stable cortical activity pattern and potentially offer neurocognitive protection through reduced anesthetic requirements.